chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

 
 

Blog

Dwa proste sposoby na zwiększenie umiejętności cyfrowych wśród bezrobotnych

03/09/2015
po Michal LUZAK
Jezik: PL
Document available also in: EN

/hr/file/digitalskillsunemployedresizedjpgDigital skills for the unemployed

Digital skills for the unemployed

Sektor Edukacji Dorosłych ma zasadniczą rolę do odegrania jeżeli chodzi o zmniejszanie różnic między osobami, które mają dostęp, umiejętności i możliwości, by rozwijać umiejętności cyfrowe, a tymi osobami, które ich nie mają. Rezultaty przeprowadzonego w 2014 badania Digital Skills Scoreboard 2014 wskazują, że umiejętności cyfrowe osób w niekorzystnej sytuacji są znacząco niższe od przeciętnej populacji. Jak wskazuje poniższy wykres, w 28 krajach Unii Europejskiej aż 38% osób w niekorzystnej sytuacji nie posiada umiejętności cyfrowych.

/hr/file/graphpng-0Digital skills of disadvantaged people

Digital skills of disadvantaged people

    Źródło: Digital Skills Scoreboard 2014

Co więcej, analiza raportu PIAAC autorstwa OECD wskazuje na jasne powiązanie między niskim poziomem umiejętności pisania, czytania i liczenia, a użyciem urządzeń cyfrowych w sposób celowy. Wspomniana analiza wskazuje również na to, że 25% osób dorosłych cechuje brak umiejętności efektywnego wykorzystania narzędzi ICT w celu rozwiązywania problemów:

Powyższe wyniki badań mają wpływ na aktywną politykę rynku pracy - w szczególności dotyczy to kadry zajmującej się edukacją osób dorosłych, która projektuje i wdraża taką politykę. Posiadanie umiejętności cyfrowych jest często przysłowiową furtką do uzyskania zatrudnienia zwłaszcza, że pracodawcy często nawet nie rozważają zatrudnienia osób, którzy nie mają podstawowych umiejętności ICT.

To jest wprowadzenie w kolejny kontekst, poprzez zwiększanie cyfryzacji miejsca pracy zmienia się nie tylko charakter aktualnych profesji, ale również kreowane są nowe zawody. Pracownicy, którzy są zdolni do uzyskania informacji z różnych źródeł, ich wyszukiwania i uporządkowania w sposób efektywny, mający także niezbędne umiejętności, aby nauczyć się wykorzystywania nowoczesnych aplikacji cyfrowych, są dużo bardziej wartościowi z punktu widzenia pracodawcy od tych, którzy takich umiejętności nie posiadają. Ostatni raport OECD wskazuje, że odkąd ICT są wpisane w procesy pracy i poszczególne zawody, pracownicy w coraz większym stopniu potrzebują do wykonywania zadań w pracy zarówno ogólnych, jak i specjalistycznych umiejętności ICT. Nawet sektory, postrzegane do tej pory jako te, które wymagają mniejszych umiejętności, takie jak budownictwo i rolnictwo, wymagają wykorzystania technologii cyfrowych.

Dla wielu środowisk jest to kluczowe wyzwanie. Na poziomie Unii Europejskiej takie inicjatywy jak Grand Coalition for Digital Jobs i e-Skills for jobs campaign były znaczące dla wsparcia rozwoju e-umiejętności wymaganych w XXI wieku w miejscu pracy. Istnieją jednak inne sposoby zwiększenia poziomu umiejętności w Europie, a dwie w szczególności:

  1. Informacja jest kwestią kluczową. Dlatego też szkoleniowcy powinni przekazywać swoim słuchaczom jeszcze przed zapisaniem na dane szkolenie jak najwięcej informacji na temat możliwych opcji kariery i ścieżki edukacyjnej. Uważam również, że szkoleniowcy powinni systematycznie zbierać i upowszechniać pewne dane dotyczące osób, które ukończyły szkolenia, takie jak wskaźniki znalezienia zatrudnienia i przebieg kariery zawodowej. To pomogłoby lepiej dopasować swoją ofertę edukacyjną i zastanowić się, jak lepiej przygotować uczniów do spełnienia wymagań rynku pracy.
  2. Oferujący szkolenia muszą starać się rozwijać bliskie relacje z pracodawcami. Bardzo dobra współpraca między placówkami prowadzącymi edukację osób dorosłych, a pracodawcami jest charakterystycznym elementem  większości zrealizowanych z sukcesem programów nauczania. Jeżeli pracodawcy będą mogli przekazywać informacje tworzącym kursy, może to skutkować wyposażeniem słuchaczy w umiejętności wymagane w nowoczesnym miejscu pracy, zwłaszcza w specyficzne umiejętności cyfrowe. Dla przykładu raport przeprowadzony na zlecenie firmy McKinsey wskazuje, że około 70% edukatorów twierdzi, że osoby młode są przygotowane do pracy, ale zgadza się z tym mniej niż 50% młodych ludzi i pracodawców. To oznacza, że mniej niż połowa słuchaczy uczestniczących w badaniu, wierzy, że przebyta edukacja wyposażyła ich w umiejętności, które zwiększyły szanse na znalezienie, a potem utrzymanie pracy. Prowadzenie dialogu z pracodawcami w danym sektorze i regionie może pozwolić uniknąć takich pułapek.

Dla poszczególnych placówek prowadzących nauczanie osób dorosłych, rozwijanie i wdrażanie efektywnych programów szkoleniowych - zwłaszcza dla osób bezrobotnych i/lub posiadających niskie umiejętności - jest wyzwaniem na szybko zmieniającym się rynku. Poprzez dwutorowe podejście w tej kwestii, wierzę, że możemy wykonać pewien postęp.

 

* Na potrzeby badania osoby w niekorzystnej sytuacji określono jako osoby należące do przynajmniej jednej z 3 wymienionych grup t.j.: osób w wieku 55-74, osób słabo wykształconych i/lub bezrobotnych

** Powyższe rezultaty bazują na badaniu młodzieży, oferentów szkoleń i pracodawców, które zostało przeprowadzone w 9 krajach, zróżnicowanych geograficzne i posiadających inny kontekst socjo-ekonomiczny takich jak: Brazylia, Niemcy, Indie, Meksyk, Maroko, Arabia Saudyjska, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

 

Aaron Rajania jest starszym konsultantem naukowym w firmie Ecorys UK, który w swojej działalności zawodowej koncentruje się na edukacji, polityce zatrudnienia i badaniach. W szczególności wśród jego obszarów badawczych są: systemy szkolenia nauczycieli, ścieżki uczenia się, systemy zapewniania jakości i rozwoju umiejętności w środowisku pracy. Mieszkał i pracował w wielu krajach w Europie między innymi w Belgii, Niemczech, Węgrzech i Wielkiej Brytanii.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn