chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

 
 

Kalendar

Како да започнеш (социјален) бизнис

Objavio Nevenka Longurova Girova prije 3 tjedna 3 dana

Ponedjeljak 25 Studeni 2019 to Ponedjeljak 2 Prosinac 2019
Штип
,

ПСМ Фондација, објавува повик за 5 дневна тренинг програма за почнување на (социјален) бизнис, во рамките на проектот „Креирање одржливи можности за претприемништво“, имплементиран ПСМ Фондација, а финансиран од Амбасадата на САД во Република Северна Македонија. Сите заинтересирани млади лица, од Источниот регион, на возраст од 18 до 30 години, може да се пријават за бесплатно учество на курсот за започнување (социјален) бизнис, кој ќе се одржи во Штип и ќе ги опфати следните модули:

  • подготовка на бизнис план
  • пристап до финансии
  • правни регулации
  • маркетинг и продажба  
  • социјално претприемништво

Во рамките на проектот, ќе се организира и бизнис предизвик, каде секој од трите најдобри бизнис планови ќе добијат награда во износ од 2000 американски долари, за реализација на сопствен бизнис. Посетителите на курсот, ќе имаат предност при оценувањето за доделување на наградите.

Главната цел на проектот е да придонесе кон развојот на младинското претприемништво преку охрабрување и стимулирање на млади луѓе, особено жени од источните краеви на земјата да креираат иновативни бизнис идеи и отвараат нови бизниси, што  на подолг рок би резултирало со зацврстување на капацитетите на младите луѓе,  претприемачите како и целокупниот претприемачкиот потенцијал на земјата, креирање на одржлив економски развој,  повисока стапка на вработеност и помала имиграција.

Vrsta događanja: 
Događaj u području profesionalnog razvoja
Kotizacija za sudjelovanje: 
Ne
Mrežno događanje: 
Ne
Organizator: 
ПСМ Фондација
Vrsta organizatora: 
Drugi događaj
Podaci za kontakt: 
trainings@yes.org.mk, тел: 02 3108 891 и 02 3103 660.
Ciljevi i svrha: 
Главната цел на проектот е да придонесе кон развојот на младинското претприемништво преку охрабрување и стимулирање на млади луѓе, особено жени од источните краеви на земјата да креираат иновативни бизнис идеи и отвараат нови бизниси, што на подолг рок би резултирало со зацврстување на капацитетите на младите луѓе, претприемачите како и целокупниот претприемачкиот потенцијал на земјата, креирање на одржлив економски развој, повисока стапка на вработеност и помала имиграција.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn