European Commission logo
Prijavi se Create an account
Each keyword is searched for in the content.

EPALE - Elektronička platforma za obrazovanje odraslih

Blog

Istraživački uvid. Kako bi trebao izgledati dobar webinar?

Was können wir aus der Forschung über die Qualität von Webinaren, die 2020 veröffentlicht wurde, lernen?

Originalsprache: Polnisch

Lesedauer ca. 5 Minuten - Lesen, liken, kommentieren!

 


Prije nekog vremena pisao sam o studijama i o kvaliteti MOOC tečajeva (PL) . U vrijeme dok sam pripremao vlastiti tečaj radio sam prilično opsežnu analizu literature o toj temi. Bio sam oduševljen kad sam otkrio da su znanstvenici zaista istražili ovu temu. Našao sam odgovore na skoro svako pitanje koje bih eventualno mogao postaviti. S obzirom na novu stvarnost i dok sam organizirao Online Training Festivals Pozor! Vanjska poveznica [EN] Napravio sam sličnu analizu internetskih tečajeva u stvarnom vremenu u obliku webinara i mrežnih sastanaka.  

 

Austin-distel-97hfvpynr1m-unsplash

Photo by Austin Distel on Unsplash           

I?

Ni ovaj put nisam bio razočaran. Istraživanja se već napravljena po ovoj temi, a u posljednje vrijeme u vrlo širokom rasponu. Jedan od znanstvenika koji se isticao je Dr. Andreas Gegenfurtner, koji studira u Njemačkoj. Početkom 2020. napisao je nekoliko članaka na ovu temu, od kojih bih danas želio imenovati jedan. U njemu odgovara na pitanje koje sam postavio u naslovu svog priloga.

 

Znanstveno vrednovanje webinara

 

Gegenfurtner je za svoje istraživačke svrhe razvio dvostupanjski postupak evaluacije webinara koji je koristio sa 419 odabranih sudionika iz 48 različitih webinara. U fazi analize, sudionici su ocijenili (na skali od 1 do 4) u kojoj se mjeri slažu s određenim mišljenjima na ovim webinarima:

 

  • Uživao sam u predavanju.
  • Osjećao sam se ugodno tijekom webinara.
  • Puno sam naučio.
  • Učinkovito smo iskoristili svoje vrijeme.
  • Trener nam je pružio vrijedne povratne informacije.
  • Trener je odgovorio na sva moja pitanja.
  • Trener je konstruktivno reagirao na komentare.

 

U drugoj fazi analize, Gegenfurtner je obavio intervjue s ljudima koji su dali izrazito pozitivna i krajnje negativna mišljenja u pojedinim područjima (n = 30) kako bi bolje razumjeli njihova iskustva. Zahvaljujući ovom pristupu, početna analiza trajala je 2-3 minute i omogućila je povratnu informaciju tijekom webinara. U skladu s načelom dosljednosti, stoga imamo veće šanse da kasnije dobijemo kvalitativne povratne informacije od krajnje zadovoljnih i nezadovoljnih sudionika. Ovo rješenje provodim gotovo 1: 1 u evaluaciji treninga u sklopu sljedećeg Online Training Festivals (EN). Ja ću dodati samo nekoliko tema koje su za mene relevantne.

Popis za dobar webinar

Sam proces istraživanja bio je nadahnjujući i za mene, a nadam se i za vas, a ovo je tek početak. Studija je otkrila nekoliko praktičnih savjeta za programere webinara. Evo zaključaka::

  • Webinar bi trebao biti dostupan i kao snimka za kasniju reprodukciju u slučaju problema s vezom.
  • Važno je da postoje redovite i česte mogućnosti za interakciju tijekom webinara - postavljanje i odgovaranje na pitanja, uzimanje anketa ili igre pogađanja. O tome sam više pisao u sljedećem članku.
  • Na svako pitanje treba odgovoriti najviše 5-6 osoba. Anketirati sve oduzima previše vremena i ne donosi ništa novo. Očekuje se da će webinari biti puno dinamičniji od treninga uživo!
  • Dobra praksa je i dodatni webinar tijekom provođenja, a on se provodi u obliku konzultacija s trenerom.
  • Webinari nakon posla sve su popularniji nego vikendom.
  • Webinari su sjajno sredstvo za produbljivanje i raspravu o postojećem znanju, o određenoj temi, ali nisu dobar način za započinjanje nastave.
  • Vrlo je važno osigurati kvalitetan zvuk za trenera.

    

Sadrži li ovaj popis sve? Po mom mišljenju, ne. Za istraživanje, ovo je samo početak duge avanture koja uključuje istraživanje različitih nijansi mrežnog učenja i istodobno otkrivanje njegovih potencijala. Uostalom, mnoga se rješenja iz svijeta treninga uživo mogu prenijeti izravno na internetske lekcije. Pisao sam o njihovoj učinkovitosti i ovdje (PL). Zasigurno će mnoge zanimljive ideje doći izravno od korisnika, pa se nadam da ćete u komentarima podijeliti svoje savjete za uspješan webinar.

  

Radosław Czahajda – trener, istraživač, aktivist. Koordinator foruma trenera Europske zajednice, suosnivač socijalnog inkubatora Innovationen Impossible. Održao je preko 1500 sati radionica, treninga i predavanja za trenere, korporacije i nevladine organizacije u nekoliko desetaka europskih zemalja. U istraživanjima traži odgovor na pitanje kako organizirati najučinkovitiji trening. Tijekom radionica i konferencijskih nastupa promovira važna znanstvena otkrića u području obrazovanja, ljudskih resursa, poduzetništva i marketinga. EPALE ambasador (Poljska).

    

Quellen:   

Gegenfurtner, A., Zitt, A., & Ebner, C. (2020). Evaluating webinar-based training: a mixed-methods study of trainee reactions toward digital web conferencing. International Journal of Training and Development, 1–17. https://doi.org/10.1111/ijtd.12167

Likeme (8)

Komentar

Dzięki za cały tekst i wszystkie wskazówki z komentarzy. Sama stawiam pierwsze kroki w tym temacie i nie ukrywam, że dobrych rad nigdy za wiele. Moje doświadczenia webinarowe pokazują, że uczestnicy potrzebują interakcji. Dobrze, jeśli w webinarze jest "coś" (np. w formie jakiegoś elementu), który przykuwa i wymaga koncentracji od początku do końca. Oczywiście nie daje to gwarancji, że 100% uczestników wyrazi wielkie wow! ale jest to jedna z szans na to, że nasz webinar zostanie dłużej zapamiętany.
Likeme (0)

Bardzo trafne spostrzeżenia :). Ze swoich obserwacji mogę dodać, że z webinariami (głównie otwartymi) jest jeszcze problem polegający na tym, że odbiorcy, którzy w nich uczestniczą mają bardzo różny poziom wiedzy na dany temat. Dlatego to co dla części uczestników jest nowe i wymaga wytłumaczenia, albo pochylenia się na chwilę, dla innych jest oczywistością. Warto więc może przed spotkaniem zadać kilka pytań albo dokładnie określić na jakim poziomie będzie przekazywana wiedza.
Likeme (0)

Zgodzę się Moniko - też zauważyłam to, kiedy sama uczestniczyłam w webinarze (jako odbiorca). Doczytałam potem to, co potrzebowałam. Uważam, że Twoje propozycje są waźne - na wstępie poinformować, jaki będzie zakres omawianego zagadnienia, jeśli to a wprowadzenie to też warto to powiedzieć. NIe odbiega to od zasad spotkania edukacyjnego offline. Przywołując dobre praktyki Radka - danie możliwości dzielenia się wiedzą uczestnikom, także da szanse na wzbogacenie spotkania. 
Likeme (0)

Pamiętajmy, że webinar to tylko forma i to bardzo niekonkretna. To jak słowo "szkolenie", które przecież może mieć bardzo dużo różnych form. Przyjmuje się, że przeciętny, angażujący webinar zajmuje 45 minut + sesja Q&A, podsumowanie - tak zazwyczaj się to planuje w webinarach "biznesowych". W praktyce, przy małej grupie można spokojnie pracować 120 minut bez dużego zmęczenia, jeśli się odpowiednio zaprojektuje przerwy i - przede wszystkim - aktywności. Wielu trenerów nie potrafi się w tym odnaleźć i traktują webinar jako tubę do wygłoszenia wykładu. Brak im narzędzi, które znają z sali szkoleniowej. Nie widzą reakcji grupy, nie mogą wyłapać niuansów w ich zachowaniu, ankiety i quizy wydają im się infantylne w porównaniu do tego, co robili dotychczas w bardziej wyrafinowanej formie. Wiele osób, które za jeden dzień szkoleniowy liczyło 5-cyfrowe kwoty honorarium, obstaje przy tym, że webinary to jakaś tymczasowa proteza, czekając aż wraz z końcem wirusa analogowa noga znowu im odrośnie.

To, co ja mogę dodać do Twojej listy, albo raczej rozwinąć, to konieczność dobrego przygotowania siebie i materiałów. Ludzie deklarują, że webinary nie są dobre na początek, ponieważ jako forma "na żywo" są ulotne, a jako nagranie... nikomu się nie chce po fakcie oglądać tych nagrań. Cała rzecz w tym, żeby ten proces dobrze przygotować:
- zaprojektować materiały z którymi uczestnicy się zapoznają przed faktem, aby nie "przepalać" później cennego czasu na wstępy czy inne rzeczy, które można było samodzielnie przeczytać czy obejrzeć. Jedyny sens webinaru to spotkanie na żywo z ekspertem. I trzeba tę "nażywość" wykorzystać.
- opracować nagranie webinaru w formie krótkich pigułek, które linkują do konkretnego zagadnienia (żeby nie trzeba było oglądać całość, aby znaleźć odpowiedź na jedno pytanie), opracowania tekstowego (wideo jest fajne, ale chcielibyście, żeby wikipedia była tylko w formie wideo?) i podkastu (wrzucenie odpowiednio wyedytowanej i zredagowanej warstwy audio nic nie kosztuje).
To taki mój insight do insight'u
Likeme (0)

Piotrze, świetne uzupełnienie do artykułu Radka. 
Część edukatorów wpada w pułapkę próby przeniesienia 1:1 swoich szkoleń z sali do formuły online. Tymczasem podzielenie materiału, opracowanie pigułek wiedzy, asynchroniczność uczenia się i możliwość spotkania na  żywo z ekspertem pozwala w innej formule osiągnąć bardzo dobre rezultaty.
Co do wikipedii w formule video :) - obserwuję pracując z młodym pokoleniem, że najczęściej wyszukiwanie informacji zaczynają od form video, podczas gdy ja wolę słowo pisane :) Może to kwestia pokoleniowa? 
Likeme (0)

Zrobiłem ostatnio konferencję szkoleniową online i udało mi się zebrać ponad 400 ankiet w podobnej do autorów cytowanego badania stylu. Najbardziej ludzi wściekało, że nie mogli na szkoleniu online zabrać głosu, zadać pytania. Oczywiście, że mogli, ale nie zostało im to wprost powiedziane, więc czuli, że nie mogą. Sam byłem ofiarą tego przeoczenia na jednym szkoleniu, na którym zapytałem dopiero w połowie o to co do tej pory nie było jasne dla uczestników. Efekt - jedna osoba zdążyła uciec przed tym pytaniem i zostawiła mi same jedynki w ewaluacji, bo nie rozumiała o czym mówiłem. Dlaczego nie zadawała pytań? Spóźniła się na wstęp, w którym mówiłem, że można zadawać pytania w każdym momencie - w komentarzu.
Wnioski:
  • Zasady szkolenia (w tym o zadawaniu pytań) wysyłać przed szkoleniem
  • Przygotowywać materiały wstępne, które wyrównają poziom wszystkich uczestników
  • Przypominać regularnie o możliwości zadawania pytań :)
Dzięki za dużą porcję inspiracji, rozwijamy się dalej, robi się naprawdę ciekawie w tym online świecie :))
Likeme (0)

To jest komentarz, na który czekałam. :) Dzięki Piotrze. Powiedz jeszcze proszę, na ile przed samym webinarem sugerowałbyś rozesłać materiały? Beata dzieląc się swoim doświadczeniem wspomniała, że nie wszyscy zapoznają się z nimi/ wykonują zadania. Jak to ugryźć?

Pozdrowienia!
Likeme (0)

Jak pewnie wielu z Was ostanie dni spędzam na „przerabianiu” swoich szkoleń na webinary i e-learningi. Ostatnio całkiem fajnie sprawdziło mi się w zaproszeniu do webinarium danie uczestnikom niewielkiego (dosłownie kilkuminutowego) zadania do wykonania przed webinarium. Zadanie to (oczywiście nie przez wszystkich wykonane, ale przez kilka osób - tak) stało się punktem odniesienia do którego odwoływałam się w trakcie webinaru i nadawało mu bardziej praktyczny i interakcyjny charakter.
Likeme (0)

Świetny i potrzebny teraz tekst. Szczególnie przykuwają moją uwagę wyniki wskazujące na to, że webinar tak, ale nie jako "starter". Naturalną i logiczną wydaje się zatem potrzeba dużej interakcji, dobrze, że to także się pojawiło. Mam nadzieję, że pod tym tekstem pojawią się wypowiedzi wydłużające tę listę. Będę tu zaglądać. 
Likeme (0)