chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

 
 
Posted by Piotr Maczuga on 28/02/2018 - 12:08

VR w edukacji - wasze patenty

Wirtualna rzeczywistość wydaje się trochę magiczna i niedostępna, jednak na rynku jest sporo rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby mniej zaawansowanych twórców. Czy macie jakieś swoje rozwiązania, które są "budżetowe", a jednak się sprawdziły?

Ja swego czasu zrobiłem test kamery KODAK PixPro SP360 4K i swoimi wnioskami dzielę się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=vlXIgXv_ac0

A o to przykład filmiku, który zrobiłem tą kamerą. Nie tyle VR360 stopni, co 180 stopni i raczej krótka lekcja pokazana "z punktu widzenia (POV)", ale wydaje mi się to ciekawym kontekstem: https://www.youtube.com/watch?v=YWhLzyaFbZE

Kamerka dostępna z około 1500 zł - czy warto było wydać te pieniądze?  Sami ocieńcie.

Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10 as 21 á dtaispeáint
 • Piotr Maczuga's picture
  Nie ukrywam, że przebijam się przez AWS Sumerian czyli "system" Amazona (w dużej mierze bezpłatny) do tworzenia gotowych środowisk wirtualnych. Na ten moment, korzystając z tutoriali, udało mi się tworzyć gadającego avatara, który śledzi mnie wzrokiem (creepy!) i takie tam.
  Zacząłem od tego: https://docs.sumerian.amazonaws.com/courses/beginner-course/ i potwiedzam, że można się tego nauczyć nie znając dobrze programowania (lub prawie wcale, tak jak ja, bo przecież HTML+CSS się nie liczy tutaj). Poziom jest taki, ze naprawdę wszystko się robi krok po kroku, ale satysfakcja wielka.
 • Damian Prokopowicz's picture
  Wrzucisz jakieś nagranie tego co udało Ci się już zrobić?
 • Monika Schmeichel-Zarzeczna's picture
  A co sądzicie o AR? Ja ostatnio stosuję książki z aplikacjami podczas warsztatów z dziećmi i młodzieżą jest to dla nich bardzo ciekawa i angażująca forma zdobywania wiedzy.
  Zastanawiam się czy są jakieś narzędzia, które można wykorzystać podczas szkoleń i warsztatów dla dorosłych. Czy ktoś z Was się z tym spotkał/próbował? Czy to w ogóle ma sens?
 • Małgorzata Mazurek's picture
  A ja się cały czas zastanawiam, jakie jest zastosowanie VR w szkoleniach, edukacji. Czy poza stworzeniem wypasionych materiałów, wirtualnych spacerów czy spotkania wirtualnego w VR (co już zdaje się wydaje się wymagać zaawansowanego sprzętu) są jakieś proste, praktyczne zastosowania VR w sali szkoleniowej? Czy to jednak ciągle kwestia przyszłości i jakiś bardziej masowych rozwiązań?
 • Piotr Maczuga's picture
  Myślę, że jesteśmy na tym samym etapie co bracie Lumiere w latach 90. XIX wieku. Stoimy twarzą w twarz z supertechnologią, ale jeszcze nie znamy jej możliwości. Fajnie jest się inspirować, oglądać przykłady, jak zrobili to inni, ale VR będzie miał sens dopiero jak będzie jednym z 3-4 oczywistych wyborów jako forma(t) szkoleń, a nie nowinka. Mocą VR jest immersja i możliwość zatopienia się w wirtualnym świecie, a to obecnie nawet nie jest porządnie zbadany temat. Możemy człowieka w googlach VR dużo lepiej zaangażować (to widać i bez badań), ale czy na dłuższą metę to ma sens i czy działa? Tego jeszcze tak naprawdę nie wiemy.
 • Monika Schmeichel-Zarzeczna's picture
  Jak dla mnie VR na razie sprawdza się bardziej w edukacji indywidualnej. Posiadam domowy egzemplarz okularów często korzystam z filmów i aplikacji, dostępnych w sieci - na szkoleniach pokazuję na razie w formie ciekawostki i alternatywy w sposobie uczenia się. Jeśli chodzi o szersze zastosowanie to właśnie napisaliśmy projekt na utworzenie nowej biblioteki, w której elementem wyposażenia wszystkich stanowisk komputerowych będą okulary VR... Jeśli projekt zostanie zrealizowany to zobaczymy co z tego wyjdzie...
 • Małgorzata Mazurek's picture
  Tak jak piszecie, wydaje się, ze póki co to albo nowinka albo edukacja indywidualna, trochę bardziej atrakcyjna niż dotychczasowy standard. Z drugiej strony wydaje się, tym bardziej w kontekście ucznia (się) języków obcych, że takie zanurzenie w wirtualną rzeczywistość może stać się z jednej strony czynnikiem uatrakcyjniającym, z drugiej motywującym, a z trzeciej właśnie doświadczeniem "zanurzającym", które sprawia, że angażujemy się inaczej niż tradycyjnie, a jednak świadomość "wirtualności" być może mogłoby pozwolić np. przełamać barierę językową.
 • Piotr Maczuga's picture
  Cześć,
  Przyglądałem się ostatnio różnym rozwiązaniom VR w edukacji, które wchodzą na rynek. Tak się składa, że wśród moich zawodowych znajomych jest twórca platformy VRLearning.io - Tomasz Kalinowski. Idea platformy jest dosyć atrakcyjna z punktu widzenia odbiorcy, bo można przez nią odbierać prawie dowolne materiały wideo, włączając w to zawartość YouTube i Udemy. Czyli można oglądać w VR to, co nie było zaprojektowane do VR. Czy to ma sens? Jak to działa?

  Jeśli ktoś z grupy chciałby spróbować, to proszę o kontakt ze mną, a ja poproszę twórców, aby udostępnili demo i zrobili prezentację. P.S. nie trzeba mieć żadnego Oculusa, ani nic z tych rzeczy, choć oczywiście w goglach łatwiej wczuć się w klimat.
 • Aleksandra Skwara's picture
  Ciekawa propozycja Piotrze
 • Monika Schmeichel-Zarzeczna's picture
  Piotrze, jeśli jest możliwość to bardzo chętnie bym wypróbowała. Oculusa nie mam po prostu okulary i smartfon, więc jeśli to wystarczy to jestem bardzo ciekawa możliwości platformy :)
  Pozdrawiam!