chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Acmhainn

Jak rozumět mediálním sdělením o migraci

Teanga: CS

Postáilte ag Kristýna Fantová

Příručka, kterou vydala společnost Člověk v tísni v roce 2015, je příspěvkem k tehdy vrcholící „migrační krizi“. Ačkoliv téma není již tak často přítomné v médiích, mnoho z předsudků ohledně cizinců žijících v nebo přicházejících do České republiky stále přetrvává. Příručka je primárně určená středoškolským učitelům, ale je zcela vhodná pro každého, kdo se chce dozvědět skutečná čísla např. o původu cizinců žijících v ČR, o srovnání situace v ČR a jinde ve světě a o způsobu, jakým o migraci mluví média. Je zásadním zdrojem informací pro ty, kdo mají odvahu veřejně o tématu diskutovat.

Publikace obsahuje praktická cvičení, na kterých si čtenář může vyzkoušet svoje postoje a znalosti, uvádí na pravou míru některé předsudky a obsahuje mnoho odkazů na další zdroje. V publikaci je dále vysvětlen rozdíl mezi ekonomickou migrací, postavením uprchlíkům a důvodem mezinárodní ochrany, tzv. azylu.

V kapitole o cizincích a migraci v médiích je na příkladech a úkolech vysvětleno, jak je možné o tématu psát, a jak je možné zprávy a články vykládat a číst. Je to užitečná pomůcka pro kohokoliv, kdo se občas potýká s otázkou, jakým informacím z médií věřit.

Na závěr publikace obsahuje i slovník, ve kterém jsou stručně vysvětlené pojmy z oblasti migrace, azylu, druhů pobytu cizinců v jiné zemi apod. Dále je uveden seznam dalších zdrojů – českých i zahraničních.

Úda(i)r Acmhainne: 
Tereza Freidingerová Markéta Žižková Masha Volynsky Illaria Belluci Kristýna Brožová Liudmila Kopecká
Dáta foilsithe:
Dé Máirt, 29 Meán Fómhair, 2015
Teanga an doiciméid
Cineál Acmhainne: 
Acmhainní Oscailte Oideachais
Tír:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email