chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Hodnotenie zručností: kľúč k poskytovaniu efektívnych a na mieru pripravených vzdelávacích príležitostí vo väzení

27/07/2018
ag EPALE SK
Teanga: SK
Document available also in: EN BG HR DE HU LV EL NL FR IT PL ES SR

/ga/file/prison-education-skills-assessmentPrison education Skills Assessment

Prison education Skills Assessment

 

Projektový asistent EAEA Georgios Karaiskos o dôležitosti hodnotenia zručností a potrieb väzňov s cieľom zefektívniť vzdelávanie počas výkonu trestu.

 

Rozhodujúci krok k osobnému a profesionálnemu rozvoju

 

V rámci iniciatívy Cesty zvyšovania zručností: nové príležitosti vo vzdelávaní dospelých (Upskilling Pathways), ktorá je súčasťou Nového programu v oblasti zručností pre Európu je hodnotenie zručností prvým rozhodujúcim krokom, ktorým musia dospelí s nízkou úrovňou zručností prejsť, aby získali prístup k širším vzdelávacím príležitostiam.

 

/ga/file/prison-ed-upskilling-pathwaysPrison ed Upskilling Pathways

Prison ed Upskilling Pathways

Hodnotiaca procedúra poskytne dospelým s nízkou kvalifikáciou príležitosť identifikovať ich existujúce zručnosti a potreby zvyšovania kvalifikácie. Tento proces identifikácie poskytne jednotlivcovi cenné vzdelávacie príležitosti prispôsobené individuálnym potrebám a pomôže prejsť do ďalšej úrovne v rámci vyššie uvedeného trojstupňového prístupu. Zručnosti sa považujú za kľúčové prostriedky v osobnom a profesionálnom rozvoji každého človeka, nielen u osôb, ktoré potrebujú zvýšiť kvalifikáciu. Z tohto dôvodu sa hodnotenie zručností považuje za východiskový bod pre dospelých s nízkou kvalifikáciou na ich ceste k lepšej budúcnosti.

Osoby vo výkone trestu sú cieľovou skupinou, ktorá zodpovedá vyššie uvedenému popisu a naliehavo potrebuje hodnotenie zručností a efektívnejšiu ponuku vzdelávania.

 

Pridaná hodnota hodnotenia zručností vo väzenskom vzdelávaní

Štúdia PIAAC o väzňoch  v USA, ktorá je v súčasnosti jedinou porovnateľnou štúdiou na túto tému, potvrdzuje predpoklady, že väzenská populácia má nižšie zručnosti v oblasti čitateľskej a matematickej gramotnosti ako všeobecná populácia. Toto zistenie podporuje vyššie spomenutý argument o naliehavej potrebe väčšieho množstva vzdelávacích príležitostí a hodnotenia zručností vo väzniciach.

Odporúčanie rady Európy o vzdelávaní vo väzení z roku 1989 potvrdzuje dôležitosť poskytovania širokej škály vzdelávacích príležitostí vo väzniciach s osobitným dôrazom na oblasť gramotností. Podľa odporúčania by vzdelávanie vo väzení malo byť zamerané na celkový rozvoj osobnosti, berúc do úvahy sociálny, ekonomický a kultúrny kontext. Hodnotenie zručností je silným nástrojom, ktorý môže viesť k poskytovaniu vysoko efektívnych a prispôsobených programov pre osoby vo výkone trestu. 

Podľa Správy GHK o vzdelávaní a odbornej príprave vo väzení v Európe, ktorá bola pre Európsku komisiu vypracovaná v roku 2013, iba 3 - 5 % osôb vo výkone trestu v celej EÚ-27 je kvalifikovaných na absolvovanie vysokoškolského vzdelávania a v mnohých krajinách je vysoké percento väzňov, ktoré predčasne ukončili školskú dochádzku.  Táto skutočnosť ovplyvňuje perspektívu na osobný a profesionálny rozvoj väzňov po ich prepustení. Rozvoj základných zručností (čitateľská a matematická gramotnosť) a odborná príprava môžu reagovať na túto náročnú realitu. Dostupná vzdelávacia ponuka by však mali spĺňať individuálne potreby a zohľadňovať plány väzňov do budúcnostiv súlade s Európskymi väzenskými predpismi:

"Každé väzenie sa musí snažiť poskytnúť všetkým väzňom prístup k vzdelávacím programom, ktoré sú čo najkomplexnejšie a ktoré spĺňajú ich individuálne potreby a berú do úvahy ich plány."

Z tohto hľadiska je zrejmé, že hodnotenie zručností a potrieb pred ponukou vzdelávacích príležitostí vo väzení by sa nemalo považovať za možnosť, ale za nevyhnutnosť.

Plánovanie budúcnosti 

V Európe sa uskutočnili viaceré iniciatívy zamerané na rozvoj hodnotenia zručností vo väzniciach, ale situácia v tejto oblasti sa vyznačuje roztrieštenosťou a nedostatkom kolektívneho prístupu založeného na spoločnom chápaní. Ako sa uvádza v Správe GHK o vzdelávaní a odbornej príprave vo väzení v Európe, krajiny ako Španielsko a Írsko vypracovali štandardizované nástroj hodnotenia a programy s individuálnym prístupom. Správa však tiež uvádza, že počet dospelých väzňov, ktorí sa zúčastňujú na vzdelávaní a odbornej príprave, zostáva vo väčšine krajín nízky. To možno pripísať rôznym faktorom vrátane skutočnosti, že ponúkané kurzy nezodpovedajú záujmom väzňov, čo je zistenie, ktoré opäť poukazuje na potrebu hodnotenia zručností a potrieb medzi väzňami.

Programy EÚ podporili širokú škálu projektov týkajúcich sa vzdelávania a odbornej prípravy vo väzniciach a aktivity zamerané na uľahčenie spolupráce a zdieľanie skúseností a poznatkov. Niektoré z mnohých inovatívnych projektov, ktoré predpokladajú lepšiu budúcnosť vzdelávania a hodnotenia zručností vo väzniciach, sú:

 • Forinercieľom tohto projektu je poskytnúť väzňom pochádzajúcich z krajín mimo EÚ prístup k kvalitným, nízkoprahovým a certifikovaným vzdelávacím príležitostiam.
 • Partnerský projekt v rámci programu Grundtvig Akreditácia predchádzajúceho (zážitkového) učenia sa vo väzení sa zameral na identifikáciu faktorov pre rozvoj akreditácie predchádzajúceho zážitkového vzdelávania vo väzniciach.
 • Skills4freedomtento projekt sa zameriava na rozvoj transverzálnych zručností.
 • SkillHUBSprojekt, ktorého cieľom je pripraviť nadnárodný poradenský a školiaci model pre väzňov s dôrazom na hodnotenie zručností a potrieb.

Zameraním sa na hodnotenie zručností a potrieb kladieme jednotlivca do centra pozornosti a tým maximálne využívame transformačnú silu učenia. Ako zdôraznil Steven Tyrell - víťaz Festivalu vzdelávania 2017 a bývalý väzeň z Veľkej Británie - pri hodnotení svojej skúsenosti so vzdelávaním počas výkonu trestu:

"Veľa som sa venoval učeniu a prehodnotil som svoj život a to, čo od neho chcem."


Georgios Karaiskos  je  projektovým asistentom Európskej asociácie  vzdelávania dospelých (EAEA). Je držiteľom titulu z filozofie a vzdelávania z Aristotelovej Univerzity v Thessalonikách v Grécku a vo vzdelávaní dospelých z Univerzity v Glasgowe. Ako certifikovaný učiteľ má skutočný záujem o inkluzívne vzdelávanie a pevne verí v transformačnú silu učenia.​ 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 6 as 6 á dtaispeáint
 • Elita Taukule's picture
  Manuprāt, ir jādod iespēja ieslodzītajiem izglītoties. Tikai rodas jautājums, kāpēc viņi varētu par valsts līdzekļiem mācīties, bet ir daudz bērnu, kam ir finansiālas grūtības ģimenē un nevar atļauties pēc pamatskolas vai vidusskolas turpināt mācīties. Šiem bērniem jādodas strādāt, lai varētu izdzīvot. Tad iespēja ir jādod arī šādai cilvēku grupai, kam ir šīs finansiālās grūtības. 
  Vēl, protams, cietumos ir cilvēku grupas, kuriem jau ir izglītība, bet varētu dot iespēju pilnveidoties arī citā jomā. Uzskatu, ka tā ir laba iespēja visiem ieslodzītajiem mācīties, tikai vajadzētu pašiem nopelnīt, strādājot turpat cietumā, un tikai tad dotu iespēju mācīties.
 • Made Jete Jance's picture
  Manuprāt, šāds risinājums ir labs, lai uzlabotu ieslodzījumā esošo cilvēku dzīves līmeni pēc  soda izciešanas. Vienīgi ir jādomā - vai šāds modelis arī strādātu Latvijā... lasīt un rakstīt, kā arī skaitīt iemācas jau bērnudārzā, uzlabojot prasmes skolā pirmajās klasēs. Ja domājam tīri finansiāli - šādi projekti (katru ieslodzījumā esošo novērtēt, pielāgot mācību programmu utt) no budžeta līdzekļiem izmaksātu diezgan ievērojamu summu. Vai tiešām mūsu valsts to var atļauties?
 • Maija Antīpina's picture
  Esmu pārsteigta uzzināt par to, ka vispār ir šādas iniciatīvas, tāpēc google meklētājā ierakstīju dažus atslēgas vārdus, kas saistīti ar  cietumu, ieslodzījumu un izlglītību. Vēl viena no saitēm saistībā ar šo rakstu /lv/blog/izglitiba-cietumos kuru iesaku izlasīt arī citiem,iepazīties ar pamatnostādnēm. Izglītība maina cilvēku.
 • Elīna Bogdanova's picture
  Paldies par ieskatu izglītošanai ieslodzījumu vietās. 
  Mācīšanās ir pozitīvas uzvedības piemērs, kas ieslodzījuma vietās ir ļoti nozīmīgi - būt labākam un mainīties. Kā arī gūt gandarījumu no tā, ka ir gūtas jaunas prasmes un zināšanas. 
  Vislielākais ieguvums ir veiksmīga resocializācija. Izejot no ieslodzījuma vietas, cilvēkam ir jāsāk dzīve no jauna - ir jāmeklē sev darbavieta, kurā iegūtās prasmes un zināšanas ļoti noder.  
 • Anna Rucka's picture
  Wpis zmuszający do refleksji.
  Podejrzewam (choć może się mylę), iż ludzi dorosłych, takich jak Steven Tyrell, w zakładach karnych, jest bardzo mało. 

  W cytacie S. Tyrell'a: "„Sporo się uczyłem i przeprowadziłem ponowną ocenę swojego życia oraz tego, czego od niego chcę”, warto zauważyć bardzo ważną i moim zdaniem kluczową kwestię -  człowiek osadzony, musi dojść do tego, czego chce od siebie i od życia. 

  Ile jest ludzi w zakładach karnych, która potrafi i chce odpowiedzieć sobie na to pytanie?

  Być może warto pomóc im w zrozumieniu ich potrzeb, ich oczekiwań wobec życia teraźniejszego jak i przyszłościowego, w znalezieniu życiowych celów, których sami nie potrafią odnaleźć. Dać wiarę w to,  iż pomimo miejsca, w którym się znajdują są wyjątkowymi ludźmi, których stać na dużo więcej, którzy mogą zainwestować w siebie, poświęcić swój czas na rozwój. Pokazać im, że mogą się kształcić, poszerzać swoją wiedzę. A żeby uczestniczyć w tym wszystkim, wystarczy tylko (albo aż) chcieć

  Co zrobić, by ludzie w takich miejscach chcieli się edukować? Jak ich do tego przekonać? Jak pokazać, że warto?  

 • Renāte Ēķe's picture
  Paldies par plašāku ieskatu par mācību iespējām ieslodzījumā! 
  Protams, arī cilvēki ieslodzījumā ir cilvēki un arī viņiem ir jāprot lasīt, rakstīt, rēķināt, kas nepieciešamas ikvienam. Tā ir lieliska iespēja cietumā pavadīto laiku izmantot lietderīgāk. Tā ir iespēja ne tikai iemācīties šīs tik ļoti nepieciešamās prasmes, bet arī motivēt, saprast, sākt domāt par to, cik izglītība ir svarīga, lai ikdienā normāli komunicētu ar citiem, iegūtu darbu vai spētu darīt citus svarīgus darbus un pieņemtu sakarīgus lēmumus.
  Manuprāt, pedagogs ieslodzījumā nav tikai priekšmeta skolotājs, bet arī saikne ar brīvību. Prieks apzināties, ka arī ieslodzītajiem cietumā ir šādas iespējas, kas palīdz ne tikai indivīdam, bet arī sabiedrībai kopumā, jo tā mēs samazinam mūsu neizglītoto procentu skaitu, kas ir tikai pozitīvi.