chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Programy well-being/promocji zdrowia psychicznego w firmach - kilka inspiracji

23/07/2018
ag Sebastian Cieślak
Teanga: PL

/ga/file/relaksrelaks

well being

Moje ostatnie artykuły dotyczyły problemów pracowników z wypaleniem zawodowym, perfekcjonizmem i zdrowiem psychicznym. Dziś chcę się podzielić przykładami działań firm, które wdrażają programy well-being / programy promocji zdrowia psychicznego. Ich celem jest zadbanie o dobrostan pracowników. O to, żeby lepiej im się pracowało w danej firmie. Dzięki temu będą bardziej zaangażowani a ryzyko wypalenia zawodowego będzie mniejsze. To przełoży się z kolei na atmosferę, wizerunek i wyniki firmy.

W bibliografii znajdziecie linki do kilku raportów Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia, w których jest wiele przykładów działań firm, które promują zdrowie psychiczne w miejscu pracy. Poniżej jest kilka z nich. Mam nadzieję, że będą dla Was inspiracją.

Miejsce pracy dopasowane do pracownika

Creativ Company z Danii stara się dostosować pracę do umiejętności pracownika, zamiast wymagać od niego umiejętności potrzebnych w ramach, z góry ustalonego, zakresu obowiązków. Firma chwali się tym, że od początku działalności 2000 r. otrzymała nagrody i wyróżnienia za wysoką satysfakcję pracowników a w 2011 roku uzyskała tytuł najlepszego europejskiego miejsca pracy przyznanego przez "Great Place to Work Institute, Europe". Innymi słowy, wdrożyła zarządzanie kompetencjami, o którym tyle się mówi. Pracownicy w takiej firmie mogą czuć, że się realizują, wykorzystują swój potencjał. Dzięki temu maleje ryzyko wypalenia zawodowego ponieważ robią zadania, które ich interesują, które są dopasowane do ich predyspozycji.

Program opieki lekarsko-psychologicznej

Firma Mars w Polsce oferuje pracownikom, jak wiele innych korporacji, różnego rodzaju benefity np. opiekę medyczną, ubezpieczenie, dopłatę do karty sportowej itp. Jednak poza tym firma ma coś specjalnego. Mars wykorzystał potencjał i zapał jednego ze swoich przedstawicieli handlowych, który jednocześnie jest lekarzem, Pana Przemysława Duchniewicza. Stworzył on kilkuetapowy program opieki lekarsko-psychologicznej, który ma pomóc zadbać o dobre samopoczucie pracowników. Uczy on m.in., jak mogą prowadzić zdrowszy tryb życia i monitorować sukcesy w tym obszarze. Zachęca też do dzielenia się dobrymi praktykami. Wśród elementów tego programu są np. szkolenia dla pracowników, jak po kilku godzinach pracy za biurkiem zmienić pozycję ciała i odprężyć mięśnie. Innym jest uczenie pracowników i menedżerów, że czasami, przy gorszej formie, warto trochę odpuścić i wyjść wcześniej z pracy, bo to się przełoży na lepsze zdrowie. Mars wdrożył już ten program w innych oddziałach na świecie.

Profesjonalne porady i wsparcie w zakresie czynników oddziałujących poza miejscem pracy

Włoski przewoźnik ATM  stara się podchodzić do tematu zdrowia holistycznie, zgodnie z definicją WHO: zdrowie to nie tylko brak choroby, ale stan cechujący się uzyskanie dobrego samopoczucia na poziomie fizycznym, psychicznym i społecznym. Firma promuje dobre samopoczucie wśród pracowników. Oferuje porady, sugestie i usługi w zakresie potrzeb rodzicielskich i rodzinnych, jak np. programy dla przyszłych rodziców. Daje możliwość skorzystania z warsztatów radzenia sobie ze stresem pourazowym, czy trudnymi sytuacjami życiowymi. Oferuje też kursy dotyczące zdrowego odżywiania i chorób przewlekłych.

Wsparcie w sprawach życiowych; klub filmowy dla pracowników

Telekomunikacyjna firma Magyar Telekom z Węgier wdrożyła program promocji zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Chciała w ten sposób zwiększyć efektywność pracowników poprzez zwiększenie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jednym z elementów programu jest możliwość skorzystania z porad w sprawach prywatnych i zawodowych, np. jak sobie radzić w trakcie rozmowy, w przypadku śmierci członka rodziny. Innym jest klub filmowy, na którym są pokazy filmów dokumentalnych dotyczących ważnych tematów zdrowotnych i życiowych, m.in. radzenie sobie z niepełnosprawnością, zdrowy styl, życia, przemoc domowa. Na spotkania są zapraszani eksperci, którzy komentują filmy i pomagają zrozumieć dane zagadnienie.

Promowanie inicjatyw związanych ze zdrowiem

Islandzka firma VIS Insurance, aktywnie promuje inicjatywy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Podstawą well-being w firmie jest dobra komunikacja wśród pracowników, między menedżerami a ich zespołami oraz między personelem a klientami. W corocznym badaniu firm pyta swoich pracowników o ich potrzeby i później stara się je zrealizować w obszarze dobrostanu w pracy, komunikacji, miejsca pracy. VIS organizuje różne wydarzenia dla pracowników, ich rodzin po to, aby wzmacniać komunikację i ducha zespołu. W biurze pojawiają się z różnych okazji kwiaty, ciasto. Pracownicy korzystają z możliwości pracy w domu, elastycznych godzin pracy, jak również z darmowego wsparcia psychologicznego. Firma daje też możliwość uczenia się na kursach samopomocowych, czy poprawy umiejętności informatycznych.

Zapobieganie wypaleniu i stresowi w pracy

Belgijski oddział firmy Siemens wdrożył program „Życie w równowadze”. Koncentruje się on na najważniejszych aspektach skutecznego zarządzania zagrożeniami psychospołecznymi i zasobami. Zidentyfikowano czynniki ryzyka wypalenia/stresu i zwiększa się świadomość pracowników w tym obszarze. Nakręcono film z prawdziwą historią jednego z menedżerów, który dzieli się swoim doświadczeniem związanym z wypaleniem. Chcąc zaangażować menedżerów i zwiększyć ich świadomość problemu uczestniczą oni w szkoleniach i seminariach z zarządzania stresem i tematów zdrowotnych. Chodzi zarówno o profilaktykę, jak i rehabilitację zdrowia. W ramach programu „Życie w równowadze” wszystkim pracownikom i najbliższym członkom rodziny oferowane są usługi wsparcia w zakresie zagrożeń psychospołecznych i problemów prawnych.

Autor: Sebastian Cieślak Ambasador EPALE

Bibliografia

https://osha.europa.eu/pl/tools-and-publications/publications/factsheets...
https://www.cchobby.com/about-us/
https://pracodawcy.pracuj.pl/mars-polska,15161/benefity
http://natemat.pl/101397,ludzie-z-marsa-jak-korporacja-stworzyla-swiat-s...
https://osha.europa.eu/en/tools-and-publications/publications/reports/me...
http://www.who.int/suggestions/faq/en/
https://osha.europa.eu/en/tools-and-publications/publications/reports/he...
https://osha.europa.eu/en/themes

Jesteś zainteresowany rozwojem pracowników i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 as 1 á dtaispeáint
  • Monika Gromadzka's picture
    Bardzo się cieszę, że jest szansa na tego typu inicjatywy także w Polsce. Swego czasu moja koleżanka, która pracuje  w USA opowiadała mi o funkcjonującym w jej miejscu zatrudnienia projekcie dot. wsparcia rodziny. Oprócz znanych mi już wcześniej rozwiązań (elastyczne godziny i formy zatrudnienia, żłobek i opieka przedszkolną w firmie) było coś co mnie zaskoczyło, ale też bardzo się spodobało.  Mieli oni tam bowiem dopłaty do opieki nad rodzicami. Firma ta zauważyła, że ich pracownicy są też często nie tylko obciążeni opieką nad młodszym pokoleniem, ale muszą też wspierać starsze. Dlatego wprowadzili dofinansowanie do domów opieki albo opiekunów (trzeba tylko było wykazać, że ma się kogoś do mocy). Uważam, że to doskonały pomysł.
    Dzięki Sebastianie za ten tekst. Jest się czym inspirować!