chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

an tseomra nuachta

Muudatused täiskasvanute koolituses 2015. aastal

26/06/2015
ag Georgi SKOROBOGATOV
Teanga: ET

Täiskasvanuharidus on organiseeritud õppetegevus teadmiste, oskuste ja vilumuste omandamiseks ning nende säilitamiseks või täiendamiseks. Õppimine võib toimuda mistahes tasemel või meetodil. Samuti võib see asendada või olla jätkuks esmasele haridusele, mis omandatakse koolis, kolledžis või ülikoolis. 

Täiskasvanuharidus on suunatud täiskasvanud õppijaile, kelle all mõistetakse isikut, kes õpib töölkäimise, perekonnaelu või muu tegevuse kõrvalt. Teisisõnu pole tema põhitegevuseks õppimine.

2015. aasta 1. juulil jõustub uus täiskasvanute koolituse seadus mis toob valdkonda mitmeid muudatusi:

  • Enamike koolituste puhul ei ole edaspidi vaja taotleda koolitusluba, selle asemel on soovijatel võimalik esitada majandustegevusteade.
  • Kui varem pidid tegevusloa taotlema erakoolid, siis majandustegevusteate esitamise õigus on kõikidel täienduskoolituse asutustel, olenemata omandivormist.
  • Majandustegevusteate esitanud täienduskoolitusasutus peab täitma kõiki käesolevas seaduses või selle alusel kehtestatud õigusaktis täienduskoolitusele kehtestatud nõudeid ning Haridus- ja Teadusministeerium teostab järelevalvet nende tegevuse vastavuse üle kehtestatud nõuetele.
  • Õppepuhkuse saamise õigus ja tulumaksutagastuse taotlemise võimalus laieneb alates 2016. aasta 30. juunist üksnes neile koolitustele, millele on väljastatud tegevusluba või mille kohta on esitatud majandustegevusteade.
  • Riigi- ja kohaliku omavalitsuse eelarvest ning struktuurifond vahenditest on lubatud rahastada üksnes tegevusluba omava või majandustegevusteate esitanud täienduskoolitusasutuse läbiviidavat koolitust.
  • Enne 1. juulit 2015 tööalase või vabaharidusliku koolituse läbiviimiseks väljastatud load kehtivad kuni 2016. aasta 30. juunini.

Koos täiskasvanute koolituse seadusega muudeti ka õppelaenu ja õppetoetuste seadust mis võimaldab edaspidi õppelaenu võtmist ka osakoormusega kõrghariduse omandajatel. Ravikindlustuse seaduse muudatustega laieneb aga ravikindlustus edaspidi kõikidele mittestatsionaarses õppes põhiharidust või keskharidust omandavatele inimestele, olenemata nende vanusest.

Täiskasvanuhariduse koordineerimine

Haridus- ja Teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonna eesmärgiks on kindlustada riikliku hariduspoliitika põhimõtete ja eesmärkide kavandamine ning rakendamine täiskasvanuhariduse valdkonnas. Täiskasvanute koolituse seaduse alusel tegutseb Eestis haridus- ja teadusministri juhtimisel ka Täiskasvanuhariduse Nõukogu, mille ülesandeks on Vabariigi Valitsuse nõustamine täiskasvanuhariduse küsimustes. Nõukogu koosneb erinevate ministeeriumite, tööandjate ja töövõtjate organisatsioonide, koolitajate ning teiste asjassepuutuvate organisatsioonide esindajatest.

Uue Täiskasvanute koolituse seadusega terviktekstiga saab tutvuda Riigiteatajas

Seaduse seletuskirja leiad HTM kodulehelt

Haridus- ja Teadusministeeriumi muudatusi tutvustustavaid esitlusi saab alla laadida ETKA Andrase kodulehel.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn