Skip to main content
Blog
Blog

Reportáž EPALE z Grafie Plzeň: Pestrost nás stále baví

V další z reportáží Evropské platformy pro vzdělávání dospělých EPALE jsme se vydali do Plzně, kde se krom tradičního piva a sektu „vyrábí“ i řada zajímavých vzdělávacích akcí. Za mnohými z nich stojí společnost Grafia, kterou v roce 1993 založila a od té doby vede Jana Brabcová. V Plzni nejsme náhodou, společnost Grafia totiž v roce 2018 oslaví 25 let svého fungování.

V další z reportáží Evropské platformy pro vzdělávání dospělých EPALE jsme se vydali do Plzně, kde se krom tradičního piva a sektu „vyrábí“ i řada zajímavých vzdělávacích akcí. Za mnohými z nich stojí společnost Grafia, kterou v roce 1993 založila a od té doby vede Jana Brabcová. V Plzni nejsme náhodou, společnost Grafia totiž v roce 2018 oslaví 25 let svého fungování.

Začínali jsme jako reklamní agentura a vydavatelství, postupně přibývaly další sekce, zejména firemní vzdělávání, eventy, evropské projekty, a socio-ekonomický výzkum,“ vzpomíná na start podnikání Brabcová. Všechny činnosti inspirovala přání zákazníků a i díky nim dnes v Grafii pracují dvě desítky zaměstnanců. „Stejně jako dříve prodáváme naše mozky – komplexní řešení na míru, která umí využít všechny naše sekce. Máme nástroje pro výrobu videí, publikací, e-learningu, designu, ale duší toho všeho je netradiční a velmi inovativní tým," dodává.

Co je tím, co Grafii odlišuje od konkurence? „Než zpracujeme nabídku, klademe množství dotazů: proč to potřebujete, k čemu to má sloužit?“ vypočítává Brabcová. Před zahájením práce je vždy potřeba pečlivé analýzy potřeb, klientovi je přece potřeba rozumět. Vzdělávací cíl je určen rozdílem mezi „má být“ a „je“. Klíčová je také užitečnost, účel, smysl a využitelnost pro zadavatele. Jde tedy o přesné zacílení i o míru naplnění jeho potřeb. „Naši lektoři mají vlastní praxi v oboru, který vyučují. Technologii výuky je naučíme, obor ale musejí mít pod kůží. Máme tendenci ke komplexním řešením, moc nám nesedí z kontextu vytržená ad hoc zadání jako například: a letos se všichni proškolí v krizové komunikaci…“, dodává Brabcová. Formu Grafia zásadně podřizuje obsahu a účastníkům – mileniálové ocení moderní herní prvky, padesátníci široký rozhled lektora a oborové přesahy. „Když prodáme zákazníkovi službu s vysokou přidanou hodnotou, rád se vrátí. Striktně se řídíme jeho potřebami a ne tím, že mu potřebujeme prodat konkrétní výrobek nebo službu. Pokaždé je to něco jiného a ta pestrost nás stále baví,“ uzavírá téma prozákaznické orientace Brabcová.

Vzdělávání dospělých tvoří převažující část obratu společnosti. Většina zaměstnavatelů upřednostňuje vzdělávání na míru, což se týká všech aspektů kurzu – úpravy obsahu a zejména příkladů z praxe v daném oboru, tréninku konkrétních dovedností, metodiky, místa a formy konání, skript a podobně. Jak je známo, čím blíže je kurz praxi účastníků, tím lepší jsou výsledky. „Řada zákazníků se brání sdílení zkušeností v otevřeném kurzu kvůli riziku úniku informací nebo odchodu zaměstnance ke konkurenci,“ upozorňuje na úskalí Brabcová.

A která témata v Grafii „frčí“ nejvíce? Profesní i obecné kompetence. Zatímco technologie se vyrovnávají, konkurenční výhodou firem jsou adaptabilní zaměstnanci, ochotní se stále zlepšovat. Proto jsou hojně vyžadovány akreditované kurzy, které kombinují profesi a soft skills s cizím jazykem. Poptávka je také po zkouškách z profesní kvalifikace před autorizovanou osobou, které mohou u některých pozic nahradit formální školní vzdělávání. „Při výběru oblastí jsme se řídili poptávkou firemních zákazníků, tedy učíme např. CNC operátory a programátory, lektory, mistry a vedoucí provozu, obchodní zástupce, personalisty, call centra i asistentky – a to často v kombinaci s odborným jazykem, což se velmi hodí žadatelům o dotace na firemní vzdělávání,“ uvádí Brabcová. Zájem je ale také o argumentaci, vyjednávání, ekonomické ukazatele pro neekonomy, kreativní či analytické myšlení, vybrané PC dovednosti či profesní jazyky. „V němčině a angličtině naši lektoři vytvořili osm profesních modulů pro různé obory (strojírenství, automotive, elektrotechnika, pečovatelství, administrativa a další), z nichž jednotlivá témata lze vzájemně kombinovat. Tím vzniknou individualizovaná skripta, slovníček a nosič s videoscénkami. Typické zadání přitom zní třeba takto: Naši lidé jedou na montáž, tak ať umí všechno kolem služební cesty a odborné výrazy z oboru,“ sděluje své zkušenosti Brabcová.

Téma kvality je pro Janu Brabcovou, jinak také vedoucí týmu v rámci projektu Koncept, který v letech 2012-2013 připravil zbrusu nový nástroj na hodnocení kvality nazvaný rating vzdělávacích institucí, zásadní a významné: „U školení skutečnou kvalitu zjistíte až při realizaci, a hlavně po ní. Co se lidé naučili a jak to umí vyžít při práci? To je klíčové.“ Podle jejích zkušeností je pro zadavatele často obtížné porovnat kvalitu nabídek. Pokud totiž není na počátku přípravy kurzu přesně formulováno zadání (v podobě vzdělávacích cílů), porovnávají se často jen podobně znějící body programu. Je krátkozraké používat cenu kurzu jako jediné „transparentní“ kritérium. Vzdělávání přece stojí i čas pracovníků, ušlý zisk za nezrealizované zakázky a řadu dalších interních nákladů. Proto by měl být každý kurz efektivní a plnit vzdělávací potřeby konkrétní firmy a jejích zaměstnanců. „Zavádějící jsou i mýty o vzdělávání. Opravdu se za dva dny školení někdo může stát plnohodnotným manažerem? Nejde přece o alibi, že byl člověk proškolen, znalosti z kurzu musí umět převést do praxe a důležitý je koneckonců i jeho postoj k aplikování nových postupů. Řada firem už pochopila, že pravidelná údržba se netýká jen technologií, ale také dovedností a postojů lidí,“ tvrdí Brabcová.

Jak je tedy možné, že cena nebo rychlost realizace je stále pro tolik objednatelů vzdělávání klíčovým parametrem výběru? „Je mnohem jednodušší a rychlejší porovnávat číselné údaje než kvalitu. Snadno se demonstrují „úspory“. Ale když zrealizujete kurz, který nesplní svůj účel, a ještě lidi otráví, příště pro ně bude školení nutné zlo nebo prostě jen čas, který si v kurzu povinně odsedí. V konečném důsledku je takové školení pěkně drahé – zaplatíte vzdělavatele, mzdy svých lidí, možná téma budete muset proškolit znovu a demotivace se může projevit na nižší efektivitě výkonu,“ varuje Brabcová.

Grafia je však (nejen) v Plzni známá i řadou aktivit, které sama pořádá nebo se na nich podílí: „Myslím, že umíme dobře vnímat trendy a nálady ve společnosti, a tak se nám daří zrealizovat i velké akce s mnohatisícovou návštěvností,“ s úsměvem hodnotí Brabcová. Příkladem může být Veletrh práce a vzdělávání Klíč k příležitostem, který se letos uskutečnil již pošesté a zúčastnilo se jej téměř 3 000 zájemců o práci či osobní rozvoj a více než čtyři desítky vystavovatelů. Na vztah k umění a motivaci tvořit se zaměřuje Víkend otevřených ateliérů Plzeň tvořivá, kde se loni prezentovalo přes 80 výtvarníků z Plzeňska a podle mapy do ateliérů a galerií doputovalo 5 800 návštěvníků.

A jaký trend vnímá Jana Brabcová, která je zároveň prezidentkou Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR? „V poslední době stoupá poptávka po tvorbě komplexních vzdělávacích strategií a plánů, provázaných s hodnocením zaměstnanců a v návaznosti na výzkumy spokojenosti, firemní kultury a hodnot. Jsou poptávány inovované postupy, vedoucí rychleji k cíli, např. blended learning, využití videa a gamifikace, evergreenem je storytelling, vysoká interaktivita, learning by doing… Vzdělávání je oprávněně vnímáno jako benefit v konkurenčním boji o klíčové zaměstnance, zároveň může stabilizovat ty stávající. Průmysl 4.0 je výzva i pro vzdělavatele, vznikají nová témata i formy vzdělávání, ale především se akcentuje celoživotní učení. Těší mne, že můžeme být u toho a pomáhat v prostředí, které se tak dramaticky proměňuje.

Login (2)

Logáil isteachCláraigh chun tuairimí a phostáil.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!