chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Je potřeba občanské vzdělávání? Ano, ale nesmí to být politická propaganda

20/06/2017
ag Tomáš Fránek
Teanga: CS

Je to jako s yettim. Hodně se o tom mluví, všichni ví, jak to má být, nikdo to ale pořádně nikdy neviděl, nezkusil. Řeč je o občanském vzdělávání dospělých. Tedy učení se dovednostem, které souvisí s tím, že všichni jsme občané. Obyvatelé místních komunit, čtvrtí, měst, krajů i státu.

Je jasné, že už samotné sousloví občanské vzdělávání vyvolává hned podrážděné reakce a odsuzující (často vulgární) komentáře. Stát chce propagandu, chce nám vymývat mozky, chce nás nutit, abychom si mysleli, to co chtějí politici. A tak to šmahem odmítneme, pohřbíme.

Jasně, propaganda, nucení k jednomu názoru je špatné. A chybou by také bylo, kdyby vznikla nějaká obří a drahá státní instituce, která by se občanskému vzdělávání věnovala. To by nadělalo víc škody než užitku. Jenom by to prohloubilo odpor veřejnosti k jakýmkoliv aktivitám týkajícím se tohoto typu vzdělávání.

Už v roce 2011 vznikla v Centru občanského vzdělávání podrobná analýza občanského vzdělávání dospělých v České republice. Píše se tam o neexistující koncepci, nezájmu lidí o tento typ vzdělávání. Za silné stránky studie občanského vzdělávání považuje boj proti radikalizaci společnosti, utužování demokratických hodnot a také pozitivní dopad na vzdělanost dětí. Za slabé stránky především to, že to lidé považují za zbytečné. A formy vzdělávání zvolené v této oblasti nevedou k vyšší angažovanosti lidí.

Je rok 2017 a vše co je v analýze, platí dál. Jenom radikalizace společnosti se posunula na vyšší úroveň, jenom odpor k různým projektům angažovanosti lidí dosáhl nového negativního maxima.

Přesto mají chytře a nenásilně připravované aktivity občanského vzdělávání svůj smysl. Lidé by se měli učit, jak ovlivňovat dění na své ulici, čtvrtí. Jak se bránit špatným nápadům místních politiků nebo developerů. Lidé by měli mít k dispozici informace o tom, jak dívat nebo hodnotit volební programy, splnitelné i nesplnitelné sliby. Občané by měli vědět, jak se bránit proti manipulacím, proti propagandě a je jedno, z které části zeměkoule přichází. 

Mluví se o různých gramotnostech, finanční, digitální, čtenářské nebo mediální. O té občanské se mlčí. Přitom je důležitá proto, aby se lidem v zemi dobře žilo, aby si politici nemohli dovolit cokoliv, aby lidé měli zájem o život kolem sebe. Strategie, jak vytvořit funkční koncepci občanského vzdělávání, ale zatím chybí. A to je pro demokratický vývoj společnosti chyba.  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn