chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Moterys mokosi programuoti „Rails Girls“ praktiniame seminare

24/05/2017
ag Jurgita MELAIKIENE
Teanga: LT
Document available also in: PL EN

Entuziastinga naujųjų technologijų šalininkė ir žmogus, kuris ne tik moko kitus, bet pirmiausia pagal mokymosi visą gyvenimą principą tobulėja pats, Marta Kostecka pakalbino Marzeną Zasińską-Igłą, „Rails Girls“ Ščecine (Lenkija) organizatorę, įmonių „Technopark Pomerania“ konsultantę ir IRT grupės koordinatorę Vakarų Pomeranijoje. Marzena organizuoja praktinių seminarų Rails Girls Szczecin“, kuriuose moterys mokosi programavimo pagrindų pasitelkdamos „Ruby On Rails“, ciklus. Tai, ką ji siūlo, išsiskiria iš kitų susirinkimų Ščecine, skirtų neformaliajam suaugusiųjų švietimui, tuo, kad jos praktiniai seminarai skirti daugiausia moterims ir padeda jas įtraukti į darbo rinką informacinių technologijų (IT) sektoriuje. Morzenos pastangomis buvo sukurtas vaizdo klipas, populiarinantis moterų ir mergaičių dalyvavimą programavimo kursuose, tokiu pat tikslu surengta fotosesija ir meno paroda. Vaizdo klipas pateikiamas „YouTube“ (išorinė nuoroda)(išorinė nuoroda), o nuotraukos čia (išorinė nuoroda)(išorinė nuoroda). „Rails Girls“ veiklą Ščecine galite sekti „Facebook“: https://www.facebook.com/RailsGirlsSzczecin/ (išorinė nuoroda)(išorinė nuoroda)

Keliais žodžiais apibūdinkite savo organizuojamų susitikimų idėją.

– „Rails Girls Szczecin“ yra nemokami dviejų dienų programavimo praktiniai seminarai, kuriuose dalyviai, padedami mentorių, pamažu mokosi kurti internetines taikomąsias programas naudodamiesi „Ruby On Rails“ technologija. Ši tarptautinė iniciatyva gimė 2010 m. Suomijoje, ir nuo tada visame pasaulyje jau surengta daugiau kaip 300 praktinių seminarų. Juos organizuoti padėjo geriausi programuotojai ir IT įmonės. 7-iuose Lenkijos miestuose (Balstogėje, Krokuvoje, Poznanėje, Lodzėje, Varšuvoje, Vroclave ir Ščecine) ir 2 regionuose (Silezijoje ir Trimiestyje) buvo surengta 20 praktinių seminarų. Ščecine jau organizuoti du praktinių seminarų ciklai suaugusiesiems ir vienas paaugliams, juose dalyvavo daugiau kaip 70 žmonių.

Kam skirti šie praktiniai seminarai? Kas juose dalyvauja?

– Praktiniai seminarai skirti suaugusiems žmonėms, kurie nori išmėginti jėgas programavimo arba informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje. Suteikiame merginoms saugią aplinką, kurioje jos gali eksperimentuoti prižiūrimos mokytojo, jis pasakoja apie darbą, padeda kurti darbo aplinką, supažindina su programavimo pagrindais ir jų mokymosi metodais, įskaitant būsimą savarankišką mokymąsi (gali dalyvauti ir vyrai su sąlyga, kad jie atsives merginą ar moterį, kuri taip pat nori mokytis programavimo). Kelios merginos nusprendė tęsti šiuos mokslus kompiuterių ir programavimo antrosios pakopos studijose Vakarų Pomeranijos universiteto Kompiuterijos mokslų fakultete Ščecine, todėl dabar dviejose universiteto grupėse yra net 13 merginų. Tai puiku!

Kaip kilo sumanymas organizuoti tokius susirinkimus?

– Žinoma, širdis liepė! Pati turiu jau ketvirtą profesiją, ir visa tai dar nesulaukus 40-ies. Puikiai suprantu, kad reikia patikrinti, ar viena iš reikalingiausių ir populiariausių profesijų nėra man skirtoji. Juk, šiaip ar taip, nuolat girdime, kad Europos Sąjungoje trūksta milijono IRT programuotojų, taip pat žinome apie fantastiškas jų pajamas, tad kodėl to neišbandžius, juo labiau kad praktiniai seminarai rengiami draugiškoje aplinkoje ir yra patogūs, tai geras būdas mokytis savaitgaliais.

Kaip dera praktiniai seminarai ir mokymosi visą gyvenimą idėja?

– Pirmiausia – nenustatome jokių amžiaus apribojimų (išskyrus reikalavimą būti sukakus 18 metų, to reikia dėl formalumų). Taip pat norime užtikrinti lygias galimybes moterims darbo rinkoje, nes Darbo ir socialinės politikos ministerijos duomenimis moterys dažniau susiduria su ilgai trunkančio nedarbo rizika ir dažniau patiria problemų norėdamos grįžti į darbą – motinystės atostogos yra viena iš priežasčių. Be to, moterų skaičius IT sektoriuje yra siaubingai mažas, o programuotojų įdarbinimo problemos iš dalies atsiranda dėl lyčių nelygybės. Tačiau programavimo ištakos yra moterų nuopelnas! Tik devintasis dešimtmetis ir intensyvi nešiojamųjų kompiuterių bei žaidimų, kaip žaislų berniukams, rinkodara įtikino visą žmonių kartą, kad tai vyriškas darbas. Laikas keisti šią padėtį – naujausi tyrimai (išorinė nuoroda)(išorinė nuoroda) rodo, kad moterys yra geresnės programuotojos.

Kaip manote, koks yra mokymosi už mokyklos ribų ir ne profesinio rengimo vaidmuo dabartiniame pasaulyje?

– Gyvename nepaprastai intensyviais laikais ir dažnai verčiamės profesija, kurios nebuvo tuomet, kai mokėmės mokykloje. Dažnai ši mokymosi forma būna vienintelis būdas įgyti arba pagerinti kvalifikaciją tam tikroje srityje, ypač dėl to, kad mokyklos (ypač valstybinės) yra tokios institucijos, kurios ne itin greitai prisitaiko prie padėties darbo rinkoje. Bet džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių nori dalytis žiniomis ir praktine patirtimi su kitais, pavyzdžiui, tokiuose susirinkimuose kaip „Rails Girls“, konferencijose, praktiniuose seminaruose ir vadinamuosiuose „BarCamp“ tinkluose.

Ar šis mokymosi būdas veiksmingesnis už tradicinį? Ar jis gali pakeisti tradicinį mokymąsi arba jį papildyti?

– Neabejotinai – taip! Yra žinoma, kad mokomės geriau, jei mokomės to, kas mums patinka, kas susiję su mums artima tema. Motyvacija yra esminis mokymosi veiksnys – ji net svarbesnė nei nusiteikimas. Tačiau tradicinis švietimas suteikia mums bendrųjų žinių pagrindą. Be jų mums būtų sunku įgyti konkrečių gebėjimų. Be to, kaip jau minėjau, gyvename tokiais laikais, kuomet sunku pasakyti, kokios žinios bus naudingos ateityje. Dirbdama dabartinį darbą naudojuosi žiniomis ir visa savo profesine ir ne profesine patirtimi, kurias esu įgijusi iki šiol, – įgūdžiais, kuriuos įgijau mokykloje, būdama skautė, studijuodama filologiją ir rinkodarą, projektuodama paslaugas, taip pat per daugelį metų įgijusi mokytojos darbo patirties, ieškodama kvalifikuotų darbuotojų, dirbdama įgyvendinimo specialiste ir projektų koordinatore. Visa tai dabar praverčia, turėdama šią patirtį galiu padėti IT įmonėms plėstis ir lengviau bendradarbiauti, taip pat parodyti kitiems žmonėms, kokių įdomių dalykų galima sukurti šioje srityje.

Dėkoju už interviu.

 

Marta Kostecka yra bibliotekininkė, dirba Ščecino savivaldybės bibliotekoje skatinimo specialiste (Lenkija) ir yra LABiB tinklo narė. Ji entuziastingai domisi naujomis žiniasklaidos priemonėmis ir naujomis technologijomis knygų, skaitytojų, bibliotekininkų ir bibliotekų paslaugų srityje. Ji turi su šiomis temomis susijusių praktinių seminarų rengimo patirties, gilinasi į žiniasklaidą ir informacinį švietimą, taip pat į tęstinį mokymąsi.

Nuotrauka: AkademiaLatania.pl

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 as 1 á dtaispeáint
  • Anna Kwiatkowska's picture

    Dziękuję za ten tekst i za super inicjatywę. 

    Programowanie to nie tylko nauka ścisła, ale też sztuka. A dziewczyny/kobiety angażując w programowanie swoją duszę, tworzą fantastyczne programy/strony/portale. 

    Programuję w klku językach (z C++ włącznie) i wiem, że programowanie to fenomenalna przygoda! Polecam!

    A pomysł na chłopaków jako ucestników rozbroił mnie. Gratulacje! :-)