chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Acmhainn

Koncepcja dzielenia się wiedzą w edukacji osób dorosłych

Teanga: PL

Postáilte ag Edyta Długoń

Publikacja pt. „Podręcznik przygotowania programów zajęć w oparciu o koncepcję dzielenia się wiedzą” powstał w ramach projektu Nowy model kształcenia przez całe życie w budowaniu potencjału rozwojowego uczelni (realizator: Wyższa Szkoła Biznesu w Pile, źródło finansowania: EFS) skierowany jest do edukatorów kształcenia osób dorosłych.

 

Edyta Długoń – ekspert w zakresie planowania, realizacji i ewaluacji projektów edukacyjnych dla osób dorosłych, trener.

Úda(i)r Acmhainne: 
Bartosz Kowalczyk
Katarzyna Schatt
Katarzyna Skierska-Pięta
Paulina Werecka
Marta Wysocka
Dáta foilsithe:
Dé Céadaoin, 29 Márta, 2017
Teanga an doiciméid
Cineál Acmhainne: 
Acmhainní Oscailte Oideachais
Tír:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 as 1 á dtaispeáint
  • Marta Kordela's picture

    Każdy człowiek, posiadający pewne aspiracje dotycząse wląsnego rozwoju czy pozycji zawodowej, dązy do zbudowania jak największych zasobów wiedzy. Wiedzy, która będzie przydatna w przyszłej pracy, bądź umożliwi awans w  pracy obecnej. Niestety w parze  z procesem uczenia się kroczy także tzw. "wyścig szczurów". Rywalizacja o stanowisko, zarbki czy znajomości. Rywalizacja, która zamiast pomagać rujnuje nie jeden dobry zespół projektowy, badawczy czy jakikolwiek inny. Wielu pracowników skupia się tylko na sobie i swoich zasobach. Mało która osoba chce dzielić się tym, co nauka nazywa wiedzą ukrytą. Dlaczego? Z obawy przed tym, że ktoś może tę wiedze spożytkować, ujawnić i czerpać z niej korzyść. Dlatego niezwykle ważne jest uświadamianie pracowników jak ważna jest umiejętność dzielenia się swoją wiedzą. Ile korzysci może wnieść współpraca w działalność firmy, ale także poszczególnych jednostek oraz jak wiele procesów może usprawnić.