chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Učím, učíš, učíme (se)

12/04/2016
ag Eva Vlastníková
Teanga: CS

Češi mají motivaci vzdělávat se po celý život. Potvrzují to nejenom statistiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale také nabídka nejrůznějších kurzů. Nejmarkantněji je to vidět na internetu.

V roce 2012 Česká republika poprvé od vstupu do Evropské unie překonala unijní průměr v účasti dospělých na dalším vzdělávání. Vzdělávání dospělých podporuje jak Evropská unie, tak i samotné státy. Jedním z hlavních důvodů je zachování zaměstnatelnosti lidí.

Je tedy pochopitelné, že instituce, které mají na starosti školství a vzdělávání obecně, jsou na tomto poli velice aktivní. Jak ale celá problematika vypadá z pohledu člověka, který je ekonomicky aktivní a přitom už má za sebou delší pracovní kariéru?

"Já si raději večer pustím nějaký webinář, než bych koukala na hloupé seriály," řekla mi kamarádka Jana. Musela jsem jí dát zapravdu, než ohlupování, tak to raději rozšiřování obzorů. A je jedno, jestli jen tak, pro dobrý pocit, anebo pro lepší uplatnění v práci.

Jana si díky svým osobním zájmům uchovává stále velký počet přátel, s nimiž jezdí na různé akce a které jí dodávají potřebné sociální kontakty. Já jsem se rozhodla pro pravidelné studium cizích jazyků. A musím říct, že mě to baví víc, než když jsem chodila do školy. Ono to není zase až tak moc překvapivé. Školní postupy výuky nebývaly zrovna záživné a až po roce 1989 se začaly měnit k lepšímu. A navíc je dnes jasné, že jazyk potřebujeme a hlavně využijeme. Učit se něco, co je nepoužitelné, to by asi nebavilo a nelákalo nikoho.

Při brouzdání internetem mne ale nemohly minout nabídky na školení, kurzy či semináře, které slibují absolutní změnu života, start nové kariéry, milionové výdělky a hlavně: pasivní příjem. Tedy takový, pro který vlastně nemusím vůbec nic dělat a budu zbytek života ležet na pláži s finančním zabezpečením. Tyto kurzy vypadají velmi slibně a jsou také přímo úměrně drahé.

V podstatě v nich jde o to, že zájemcům vysvětlí, jak se dělá marketing na internetu, a pak už je vše ostatní na každém z nich. Nechci se pouštět do analýzy kurzů samotných. Mě na tom překvapuje, že jsou lidé ochotní dát ne zrovna malou sumu peněz za něco, co vlastně není nové nebo objevné. A sami lektoři těchto kurzů se k tomu přiznávají.

Proč tedy lidé jdou a zaplatí nemalou částku za informace, které mohou získat zdarma jinde?

Noví módní guruové“ mají totiž něco, co by prospělo našemu školství a nejen jemu: mají osobní kouzlo, neuvěřitelnou sebejistotu a schopnost zaujmout. Malý příklad. Porovnejme si.

Sebekoučování jako cesta k vyšší efektivitě.

Rozvoj klíčových manažerských kompetencí.

 

versus

 

Jak překonat strach

Nalezení vlastní cesty osobního, profesního a duchovního rozvoje

Odhalení: Jak jsem dosáhl zisku až 65 000 Kč za den?

To jsou názvy kurzů namátkově vybraných z katalogu pro další vzdělávání a na internetu. Nemusíme být velcí odborníci, abychom viděli rozdíl. Mladí podnikavci, kteří se pustili do učení lidí bez institucí, často bez praxe a možná i bez předchozích výsledků, se naučili perfektně jedno: psát titulky a přitáhnout tím pozornost čtenářů. A neexistuje žádné porovnání úspěšnosti jedné skupiny poskytovatelů dalších vzdělávání s druhou.

Dovolím si na závěr trochu provokativní myšlenku. Přestaňme přemýšlet, zda souvisí nedostatek peněz na vzdělávání dospělých s tím, že jde o ženský obor (viz názor Giny Ebnerové /cs/blog/opinion-adult-education-feminine-sector-could-be-why-we-dont-have-enough-money ).

Pojďme podpořit vzdělávání dospělých v České republice atraktivnější nabídkou, která lépe vystihne potřeby těch, pro které je vzdělávání určené. Naučme se tuto oblast lépě prodat a propagovat. A pak požádejme o část peněz z FIFA. To vůbec není špatné přerozdělení.

 

Eva Vlastníková

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email