chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Pytania i odpowiedzi: Maria Pisani

30/03/2016
ag Maria Pisani
Teanga: PL
Document available also in: EN HR ET FR DE IT ES HU LT CS

/ga/file/epale-gendered-literacy-0EPALE gendered literacy

EPALE gendered literacy

Maria Pisani, Biblioteka Narodowa Malty, Valletta

 

Maria Pisani jest nauczycielem akademickim, działaczką i mamą czwórki dzieci. Posiada dyplom doktora w zakresie edukacji dorosłych uzyskany na Uniwersytecie Maltańskim i jest wykładowcą na tej samej uczelni na Wydziale Młodzieży i Wychowania Społecznego. Jako działaczka, jest współzałożycielką i dyrektorką Integra Foundation (link zewnętrzny), w ramach której pracuje z migrantami i uchodźcami na Malcie. W przeprowadzonym przez Mahirę Mifsud wywiadzie opowiada o swojej wizji edukacji dorosłych sprzyjającej włączeniu i o radości, jaką daje obserwowanie przemiany w dorosłych uczniach.

Powiedź nam coś wyjątkowego o sobie!

Z pewnością nie jestem jedyną kobietą, która tego dokonała, ale w owym czasie to nie była „norma”... Porzuciłam szkołę w wieku 16 lat i postanowiłam kontynuować edukację po założeniu rodziny, a zatem przez 12 lat studiowania na uczelni równolegle pracowałam i wychowywałam czwórkę małych dzieci. Naprawdę nie mogę w sobie znaleźć nic oryginalnego!

Odniosłaś sukces zawodowy, jesteś matką i aktywnie działasz w społeczności. Jak udało ci się to wszystko osiągnąć i jaka jest twoja definicja „człowieka sukcesu”?

Nie postrzegam siebie jako osoby, która odniosła sukces zawodowy. Jednak wszystko to, co udało mi się osiągnąć zawdzięczam w dużej mierze wsparciu moich dzieci, rodziców, partnera, przyjaciół i kolegów. A także determinacji, poświęceniu i swojemu zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości społecznej. Sądzę, że trudno jest powiedzieć „tak właśnie wygląda sukces”… moim zdaniem. Kobieta sukcesu to osoba pogodzona ze swoimi decyzjami, wyborami i rzecz jasna błędami (wszyscy popełniamy błędy i przy odrobinie szczęścia wyciągamy z nich naukę), które dotyczą rozmaitych aspektów jej życia – od relacji intymnych, przez rodzinę, pracę (w domu i poza nim) po edukację, styl życia i tak dalej.

Jakie osoby były dla ciebie źródłem inspiracji?

Spotkałam tak wiele inspirujących kobiet w różnych kontekstach i w różnych okresach swojego życia.  Jestem i zawsze byłam otoczona wyjątkowymi kobietami, które bez rozgłosu podążają własną drogą, dokonując wspaniałych rzeczy: moje córki, moja mama, przyjaciółki, koleżanki, kobiety, które spotykam w pracy – różne kobiety, które inspirują mnie na wiele sposobów.

Jaka jest twoja definicja „feministki”? Czy ma zastosowanie dzisiaj?

Tak, sądzę, że zdecydowanie tak i całkowicie przyjmuję te określenia. Nawiązywanie dzisiaj do feminizmu przywołuje wiele interpretacji. Na poziomie podstawowym, feministka to w mojej interpretacji każda osoba, która wzywa do równości płci we wszystkich dziedzinach życia, niezależnie od tego, czy chodzi o gospodarkę, zatrudnienie, płeć czy aspekt społeczny itd.

Uważam także, że sama płeć nie definiuje człowieka, co oznacza, że dostrzegam przenikanie się płci na przykład z wiekiem, rasą i etnicznością, niepełno/sprawnością, klasą społeczną itd. Feminizm jest w swojej istocie kwestią polityczną, stąd widzi relacje władzy i przeszkody strukturalne przez pryzmat płci, żądając transformacji i dążąc do równości. Jestem feministką…

Co sądzisz na temat obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet? Czy to nadal ma znaczenie w 2016 r.?

Tak długo, jak misją Międzynarodowego Dnia Kobiet będzie wykorzenienie nierówności płci, ma swoją wartość – a wiele jest jeszcze do zrobienia na Malcie i poza naszymi niebieskimi granicami. Na świecie jest wiele kobiet, których prawa są naruszane na co dzień – jestem przekonana, że spoczywa na nas odpowiedzialność za walkę o prawa wszystkich kobiet, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. I nie chodzi tutaj o wypowiadanie się w ich imieniu, a raczej o rozmawianie z nimi i zwracanie uwagi na ich sytuację, kiedy odbierane jest im prawo głosu.

Czy dostrzegasz różnicę między płcią a dostępem do edukacji dorosłych uczniów na Malcie i w Europie?

To zabawne, ale moja pierwsza praca na studiach licencjackich dotyczyła tego, czy młode kobiety dysponują wystarczającą swobodą, aby być sobą, a było to 20 lat temu. Byłam przypadkowym świadkiem rozmowy w autobusie – matka kwestionowała decyzje córki o tym, żeby studiować na uniwersytecie, co postrzegała jako stratę czasu, bo przecież córka ostatecznie wyjdzie za mąż i będzie mieć dzieci.

Z biegiem lat sytuacja się z pewnością zmieniła do tego stopnia, że teraz kobiety mogą zostać wyśmiane z powodu decyzji o pozostaniu w domu i założeniu rodziny – a zatem niezmiennie zadaję pytanie, czy kobiety dysponują wystarczającą swobodą, aby być sobą? To samo pytanie rzecz jasna można postawić w imieniu mężczyzn – płeć nie dotyczy tylko kobiet, a wszystkie stereotypy i oczekiwania wobec płci powinny być kwestionowane, poddawane w wątpliwość i przekształcane.

Zważywszy na powyższe, w przypadku dorosłych uczniów, którzy postanawiają kontynuować swoją edukację, powiedziałabym że istnieje wyższe prawdopodobieństwo, iż wiele kobiet natrafi na przeszkody związane z płcią, takie jak na przykład opieka nad dziećmi i innymi członkami rodziny, niższe wynagrodzenie i nieregularne godziny pracy.  

Jesteś założycielką Integra Foundation. Czy możesz nam powiedzieć więcej na temat działalności fundacji związanej w szczególności z migrantkami na Malcie?

Integra prowadzi działalność dzięki zespołowi wolontariuszy. Robimy różne rzeczy, między innymi lekcje angielskiego i maltańskiego oraz prowadzimy ośrodek wsparcia dla migrantów i uchodźców. Podejmujemy się też wielu zadań w charakterze obrońców oraz prowadzimy badania naukowe. Ich przedmiotem są w szczególności kobiety, a we współpracy z Kopin właśnie zakończyliśmy projekt poświęcony opiece przed- i poporodowej. Nawiązaliśmy doskonałą współpracę z uchodźczyniami i położnymi ze szpitala Mater Dei – to było bogate i pouczające doświadczenie dla nas wszystkich.

Jakie przyszłe trendy dostrzegasz w kontekście tego sektora, kobiet i edukacji dorosłych?

No cóż, z pewnością widzę, że coraz większą liczba kobiet wybiera powrót do kształcenia formalnego. Wykładam na Wydziale Młodzieży i Wychowania Społecznego, gdzie wielu naszych studentów to dojrzałe osoby, z czego większość to kobiety. To na początku może być przerażające doświadczenie, zwłaszcza dla tych kobiet, które zakończyły edukację wiele lat temu – zauważam, że wielu z nich brakuje pewności siebie. To przywilej móc dzielić się z nimi doświadczeniem w uczeniu się i być świadkiem ich przemiany.

Bardzo szybko orientują się, że są skarbnicą wiedzy i doświadczenia, która wnosi wkład w nasze wzajemne uczenie się. Świadectwa stały się istotnym elementem rozwoju kariery, ale ja nie lubię patrzeć na edukację formalną tylko jako na sposób osiągnięcia celu. Dla mnie liczy się droga i co ważne edukacja dorosłych może zapewnić przestrzeń oraz sposobność do kwestionowania całej naszej wiedzy, do oduczania się i do otwarcia różnorodnych perspektyw i realiów.

Jaką wiadomość chciałabyś przekazać wszystkim kobietom?

Nie jestem pewna, czy mam wiadomość dla „wszystkich” kobiet, gdyż nasze realia są tak różne. Być może wszystkim kobietom, które mogą sobie pozwolić na świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet powiedziałabym: świętujcie to, kim jesteście z dumą, przyznajcie, że jesteście w stanie świętować to kim jesteście i pamiętajcie o tych kobietach, którym się tej możliwości odmawia.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 as 1 á dtaispeáint
 • Elena Galifianaki's picture

  This is a very interesting interview of Maria Pisani, thank you for posting it here.

  Remember next week EPALE is hosting Migrant Education Week 25-29 April (/node/20789).

  There will be 3 LIVE discussions taking place on Tue 26th, Wed 27th and Thu 28th April (Experiences, Challenges and Solutions). Join in the discussions and share on social media with the hashtag #epale2016.

  To get an email alert as the live discussions start, go to the EPALE Soonfeed and click "Join" for each discussion: /blog/epale-soonfeed.

  See you online next week!

  Eleni