chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

an tseomra nuachta

Konkurs „Seniorzy w akcji” - inkubator + dotacje

23/02/2016
ag Anna Pokrzywnicka
Teanga: PL

Jesteś osobą 60+ ? Masz pomysł na działania w swojej społeczności, pasje i doświadczenia, którymi chcesz się podzielić? Masz 18-35 lat i razem z osobą 60+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję? Zgłoś pomysł na projekt społeczny. Dopracuj go przy wsparciu ekspertów i zdobądź dotację.

Dzięki udziałowi w konkursie Krystyna  (67 lat) i Kasia  (31 lat) wraz mieszkańcami zagospodarowały teren osiedlowego skweru w Stalowej Woli. Lubosza (68 lat) zorganizowała międzypokoleniowe warsztaty tradycyjnego ogrodnictwa. Wojciech (71 lat) i Karolina (31 lat)zaprosili słuchaczy UTW i dzieci na międzypokoleniowe warsztaty tworzenia bajek do teatrzyku Kamishibai. Olgierd (62 lata) zachęcił mieszkańców osiedla do udziału w banku sąsiedzkiej wymiany usług i umiejętności.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie „Seniorzy w akcji” Inkubator + dotacje na działania społeczne osób starszych i inicjatywy międzypokoleniowe. Konkurs skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem
i zrealizować przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i uczestników programu. Organizatorzy konkursu zzukają osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej.

Konkurs realizowany jest w formule inkubatora  – organizatorzy stwarzają przestrzeń do dopracowania i rozwijania pomysłów zgłoszonych na konkurs poprzez cykl warsztatów, wizyty studyjne oraz wsparcie trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów (warsztaty, konsultacje). Formuła konkursu jest przyjazna szczególnie dla osób i organizacji, które nie mają dużego doświadczenia w opracowywaniu i realizacji projektów.

Udział w konkursie daje możliwość otrzymania wsparcia finansowego w wysokości do 12 000 zł. Ze środków konkursu przyznamy ok. 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

Organizatorzy wspierają działania przyczyniające się do wypracowania trwałych zmian społecznych na poziomie lokalnym. Chcemy wspierać przedsięwzięcia, które wnoszą nową jakość do działań angażujących osoby starsze w danej społeczności i mają potencjał do wypracowania skalowalnych rozwiązań i modeli działania w pracy z osobami starszymi.

O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie, dom kultury).

Zapraszamy do składania listów intencyjnych do 17 marca 2016.

Formularz listu intencyjnego należy wypełnić on-line: www.formularz.seniorzywakcji.pl

Regulamin oraz formularz listu intencyjnego dostępny na stronie programu http://www.seniorzywakcji.pl/?a=573

Informacji o konkursie udziela Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” - tel.: (22) 396 55 16 lub 19, od pn-pt  w godzinach od 10.00 do 15.00, e-mail: listy@seniorzywakcji.pl

Zobacz spot  programu „Seniorzy w akcji” : http://vimeo.com/58903165

Zobacz filmy „Seniorzy w akcji”: http://www.youtube.com/user/seniorzywakcji

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 as 1 á dtaispeáint
  • Jolanta WOLAGIEWICZ's picture

    "SENIORZY W AKCJI"

       Realizacja projektów w ramach konkursu "SENIORZY W AKCJI" to bardzo cenne doświadczenie  szczególnie dla osób starszych i doskonała szkoła działań międzypokoleniowych. Już wspólne z młodszymi przygotowanie wstępnego zarysu projektu jest lekcją kreatywności i współpracy. Wsparcie organizatorów konkursu podczas warsztatów, oprócz dopracowania pomysłów z wstępnego projektu, daje nawet osobom bez wcześniejszego doświadczenia projektowego wiedzę i umiejętności pozwalające doskonale zrealizować zaplanowane działania.  W trakcie realizacji poszczególnych etapów projektu jego uczestnicy uczą się współpracy a   współdziałanie "pokoleń" prowadzi do zrozumienia i zacieśniania więzi. Daje też satysfakcję.

       Obserwowałam grupę seniorek z Białegostolu realizujących z młodymi instruktorkami tańców projekt RYTMEM BUCH. "Starsze panie" zainspirowane przez młodsze koleżanki odważyły się brać udział w performancach, flash mobach i występach publicznych. Jak same przyznają uwiarzyły w siebie i "zaraziły się" nowymi formami aktywności.