Квалитет људских ресурса и конкурентна способност националне економије
Квалитет људских ресурса представља саставни део националног богатства и значајну полугу економског раста и развоја друштва. Реч је о сложеном и динамичном феномену и једној од битних претпоставки ефективног функционисања развијених економија у свету, као и суштинском предуслову социјално-културне и технолошке модернизације земаља у транзицији. С обзиром на такав развој, квалитет људских ресурса у Србији сагледан је из више перспектива (здравље и основно образовање, високо образовање и тренинг, технолошка спремност и иновације), с циљем да се сагледа њихов утицај на економску конкурентност националне економије. Притом су коришћени и најновији подаци Светског економског форума, који конкурентност националних економија разматра како у регионалном тако и у глобалном контексту. На темељу такве анализе, могло би се закључити да људски ресурси у Србији у садашњем тренутку не представљају довољну компаративну предност Србије у односу на земље у региону, а нарочито у ширем окружењу.
Аутори:
Др Радивоје Кулић је редовни професор на Учитељском факултету у Призрену – Лепосавићу Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.
Др Игор Ђурић је доцент на Катедри за педагогију Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици.