chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Free Thinking – Doświadczenia osób, które przeżyły współczesne niewolnictwo – część druga

13/01/2020
ag NSS UK
Teanga: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

Hands tied with rope against a black background

Część pierwsza postu znajduje się tutaj


 

W części pierwszej mówiłam o tym, że niewolnictwo jest nadal bardzo powszechne i jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o których dowiedziałam się w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Inne ważne wnioski obejmują zrozumienie, że osoby, które mierzyły się z tą tragedią, napotykają bariery dla ich powrotu do zdrowia i że nie ma osoby, której przeznaczeniem jest bycie ofiarą niewolnictwa. 
 

 

2. Osoby, które były ofiarami niewolnictwa nadal napotykają znaczne przeszkody w ich powrocie do zdrowia.

Ci, którzy przeżyli współczesne niewolnictwo i handel ludźmi, byli poddawani najbardziej nieludzkiemu traktowaniu, czasami przez wiele lat, a często też z rąk ludzi, których kochali i obdarzyli zaufaniem. W konsekwencji cierpią na długotrwałe urazy psychiczne i wymagają specjalistycznego wsparcia. Odpowiedzią rządu brytyjskiego jest system NRM (National Refeeral Mechanism) zarządzany przez Armię Zbawienia i powierzony mniejszym organizacjom w całym kraju. Pomoc ta obejmuje bezpieczne zakwaterowanie w domu, cotygodniowe wyżywienie i kluczowe wsparcie pracowników, jak również inne usługi, takie jak doradztwo. W tym okresie „refleksji i powrotu do zdrowia” obywatele krajów nienależących do UE zazwyczaj ubiegają się o azyl.
 

Niestety tylko 12% uratowanych, którzy ubiegają się o azyl, uzyskuje prawo do pozostania w tym kraju, pozostali są deportowani. Nie trzeba dodawać, że powoduje to duży stres i niepokój. Ofiary mogą trwać w stanie zawieszenia, pozostawać przez wiele lat bez możliwości pracy i bez prawa do korzystania z funduszy publicznych. Około trzy czwarte osób biorących udział w programie Free Thinking to osoby ubiegające się o azyl i praktycznie co tydzień ktoś wcześniej opuszcza kurs w celu wizyty u prawnika lub w urzędzie. Ostatnio w Guardianie została opisana historia Nancy (link zewnętrzny) i niestety jej przypadek nie jest odosobniony.


Multicoloured painted arms reaching out to each other and hands shaking

 

 

3. Nie ma „typowej” ofiary handlu ludźmi, może się to zdarzyć każdemu.

W programie Free Thinking brały już udział osoby z 23 różnych krajów. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety; najmłodszy uczestnik miał 19 lat, a najstarszy 66 lat, więc to bardzo zróżnicowana grupa ludzi o różnych osobowościach i przekonaniach kulturowych. Nie pytamy uczestników o doświadczenia z przeszłości, nie są one uważane za istotne, ale czasami osoby te opowiadają nam, co im się przytrafiło i każda historia jest inna. Jedną z największych różnic między uczestnikami było ich pochodzenie społeczne i wcześniejsze doświadczenia edukacyjne. Nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w ich umiejętnościach językowych – niektórzy mają dyplomy uczelni z własnego kraju, ale osoby jedynie z podstawowym wykształceniem często są bardziej biegłe w posługiwaniu się językiem angielskim. Wszystkich cechuje niesamowita wytrwałość i motywacja do nauki, zwłaszcza tych, którym nigdy nie dano możliwości kształcenia na poziomie wyższym niż podstawowy.
 

Ci, którzy byli ofiarą handlu ludźmi, chcą po prostu zostawić przeszłość za sobą i odbudować swoje życie. George udzielił wywiadu dla Huffington Post (link zewnętrzny) w tym krótkim filmie na temat Free Thinking. George jest jednym ze wspomnianych 12% szczęśliwców, a od czasu nakręcenia filmu otrzymał pozwolenie na pozostanie w Wielkiej Brytanii i teraz ma prawo do pracy. W ciągu kilku tygodni znalazł przyzwoitą, dobrze płatną pracę z dogodnymi warunkami, czego nigdy wcześniej nie doświadczył. Teraz bierze udział w kursie na prawo jazdy i planuje swoje pierwsze wakacje. Jak mówi w filmie: „Teraz znam swoje prawa!”. Mamy nadzieję, że absolwenci Free Thinking odniosą jeszcze wiele sukcesów w przyszłości.

 

 

 

 

Jane Williamson

Jane Williamson

Jane Williamson jest opiekunem w zakresie współczesnego niewolnictwa w Northern College.

Odpowiada za rozwój, koordynację i nauczanie programu Free Thinking.

Aby być na bieżąco z Free Thinking, obserwuj Jane na Twitterze: @jwilliamson0204 (link zewnętrzny)

 

 

 

Może Cię również zainteresować:

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 as 1 á dtaispeáint
  • Corrina Hickman's picture
    At our recent reference group meeting for EPALE the need to look into how adult learning can help to address the critical issue of modern slavery was raised, so will be really good to be able to signpost them to your project. It's really positive  to hear about the impact this has had on survivors