chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Strategické začlenění migrantů do rozvojových programů ve vzdělávání dospělých

18/12/2019
ag Tino BOUBARIS
Teanga: CS
Document available also in: DE EN

Vzdělávací sektor stejně jako obor vzdělávání dospělých hraje hlavní úlohu při sociálním a hospodářském začleňování migrantů. Ať už jde o rozvíjení formálních nebo neformálních kompetencí, které jsou  vyžadovány na  pracovním trhu nebo spíše o rozvoj jazykových znalostí pro školy, studium, vzdělávání, povolání a rozvoj každodenních kompetencí,  je zcela jisté, že bez organizací zajišťujících vzdělávání dospělých by byla tato snaha o společenské začlenění zcela nemyslitelná.

Vedle integračních požadavků musí probíhat aktivní začlenění migrantů a přistěhovalců do evropské společnosti. Tento cíl, který se opět objevuje v dokumentu Strategie Evropa 2020 EU ke snížení chudoby a sociální vykořeněnosti  v Evropě, má velký význam pro budoucí společenskou sounáležitost. To především platí nyní v časech stoupajícího populismu a v době nacionalistických, často pravicově radikálních tendencí v politice a společnosti ve všech jejích rovinách.

Změny podmíněné migrací vedou již v naší společnosti i ke změnám v zařízeních pro vzdělávání dospělých: témata jako mezikulturní otevření veřejných a soukromých zařízení, rozmanitost a inkluze jsou v evropském vzdělávacím kontextu velmi rozšířeny.

Neoslovovat migranty pouze jako příjemce vzdělávání

Většina zařízení pro vzdělávání dospělých v Evropě se zaměřuje na oslovení migrantů pouze jako cílové skupiny. Jsou většinou nadprůměrně silní ve statistikách účastníků, kteří zařízení navštěvují, protože se tito účastní jazykových kurzů stejně jako různých formálních a neformálních vzdělávacích nabídek a opatření, navštěvují integrační kurzy a mnoho migrantů vstupuje do vzdělávacích zařízení právě jako účastníci, tedy příjemci vzdělávacích nabídek. Co ale zpravidla chybí, je aktivní podíl na společném portfoliu aktivit ve vzdělávání dospělých, kde by nebyli migranti pouze příjemci, ale hlavně také těmi, kdo nabízí vzdělávání, stejně jako experty, kteří jsou oslovováni, aby se na vzdělávání sami podíleli.

Jak by mohl vypadat praktický přínos pro vzdělávání dospělých díky aktivnímu podílu migrantů? Pomocí by mohl být pohled do vzdělávacích zařízení pro vzdělávání dospělých a jejich využívané strategie v rozvojových programech. Jak jsou tyto kurzy rozvíjeny po obsahové a didaktické stránce a jak jsou organizovány? Aby došlo k efektivnímu rozvoji učebních strategií pro studující se zkušenostmi s migrací, musí být komunity migrantů, tedy jejich představitelé středně dlouho nebo dlouhodobě aktivně zapojeni do rozvoje programů pro vzdělávání dospělých. Toto má rozhodující význam pro úspěšnou inkluzi do vzdělávacího sektoru. K otázkám, které se projednávají, patří například:

● Jak mohou zařízení pro vzdělávání dospělých zapojit migranty nebo jejich představitele dlouhodobě do plánování strategických programů?

● Co jsou podpůrné faktory pro aktivní strategickou inkluzi migrantů?

● Co jsou rušivé faktory/ překážky pro aktivní strategickou inkluzi migrantů?

● Jaké jsou možné hranice inkluze ve vlastních vzdělávacích zařízeních v ohledu na organizační nezávislost?

V minulých letech a i nyní se různé projekty a iniciativy důkladně zabývaly tématy aktivní inkluze migrantů ve vzdělávání dospělých a v dalším vzdělávání. Zde jsou některé příklady:

EduMAP: Výzkum směrnic a praktik ve vzdělávání dospělých


/cs/file/edumaplogoblogipngedumap_logo_blogi.png

Logo EduMAP

Projekt „Vzdělávání dospělých jako prostředek k aktivní účasti na společnosti“ (EduMAP) je iniciativa (2016 až 2019) v rámci EU výzkumných programů HORIZON 2020, která je zaměřena na vzdělávání dospělých a mladých dospělých, kteří jsou ohroženi sociální vykořeněností. Zvláštní pozornost je věnována politicko-vzdělávacím doporučením a praktikám, které jsou potřebné k tomu, aby podporovaly aktivní účast na společnosti u znevýhodněných mladých lidí v různých rovinách. K doporučením vycházejícím z výzkumu patří mezi jiným zlepšení přístupu ke vzdělávání dospělých a začlenění mladých lidí ze zranitelných skupin, stejně jako ulehčení spolupráce a komunikace mezi všemi zúčastněnými v oboru vzdělávání dospělých, nevyjímaje mladé lidi, v politických konzultačních a rozhodovacích procesech. Více informací stejně jako zveřejnění projektu si můžete stáhnout zde.

Klíčové mysšlenky pro vzdělávání dospělých v migrantské společnosti

Myšlenky zveřejněné v roce 2015 jsou výsledkem mnoholetého procesu aktivního boje s realitou migrantské společnosti, kterého se účastnilo mnoho zástupců rakouských zařízení pro vzdělávání dospělých. Hlavním předpokladem je, aby byla otázka migrace, heterogenity a sociální inkluze aktivně, strukturovaně, společně a vědecky propracována. Hlavní myšlenky představují vlastní závazek, nabízejí orientaci a vytvářejí prostor. Měly by sloužit jako  podnět k vyvolání diskuze o relevantních tématech migrace ve vzdělávání dospělých a měly by se důkladně zabývat realitou migrantské společnosti, měly by sjednocovat postoj k tématu migrace a zabývat se institucionálním rasismem a strukturální diskriminací. S tím je spojená snaha odstranit formy vyloučení a vysledovanou diskriminaci. Více informací stejně jako hlavní myšlenky jsou ke stažení zde.

PRISMA (Participation Rather than Integration of Migrant Communities in Adult Learning)

/cs/file/prisma3jpgprisma3.jpg

Logo prisma

Cíle Erasmus+ projektů jsou identifikace, výměna a šíření příkladů dobré praxe díky aktivnímu strategickému zapojení komunit migrantů  do rozhodovacích projektů s ohledem na plánování programů v organizacích pro vzdělávání dospělých. Tím je mimo jiné vytvářen prostor, s jehož pomocí je umožněno ve vzdělávacích zařízeních vyzkoušení opatření a aktivit s inkluzivním potenciálem s ohledem na různé aspekty. Provozovateli distribuční soustavy koordinovaný projekt s partnerskými organizacemi z Německa, Rakouska, Dánska, Kypru a Litvy odstartoval v říjnu 2018 a bude ukončen v září 2019. Více informací najdete na  www.vnb.de/prisma (externí link) a na facebookové stránce projektu (externí link).

DIVERSITY: Including Migrants through Organisational Development and Programme

Planing in Adult Education

Projekt DIVERSITY si stanovil za cíl přispět  ke změně modelu v posuzování migrantů jako cílové skupiny ve vzdělávání dospělých. Cesta z tzv. zvláštní skupiny se specifickou strukturou nabídek k inkluzi až do pravidelných nabídek ve vzdělávání dospělých. Konkrétně chce projekt připravit nabídky následného vzdělávání pro odborníky a vedoucí pracovníky, díky kterým bude zařízením pro vzdělávání dospělých umožněno vytvořit operativní model pro různorodě zaměřené vzdělávací nabídky. Díky implementaci těchto nabídek do rozvoje organizačního rozvoje těchto zařízení by neměli být migranti již déle posuzováni podle specifických kohoort účastníků (= soubor osob charakterizovaný a vymezený nějakým společným znakem - např. datum narození, profese, bydliště, společná expozice rizikovému faktoru), ale jako pravidelní žadatelé různorodých nabídek ve vzdělávání dospělých. Tento dvouletý projekt, který je koordinován agenturou pro vzdělávání dospělých a další vzdělávání v Hannoveru (AEWB), začíná v listopadu 2019. Více informací najde ve zkratce na www.aewb-nds.de  (externí link).

Toto jen malý výběr z projektů a iniciativ, které se věnují aktivní inkluzi migrantů v oblasti  vzdělávání dospělých a dalšího vzdělávání. K úspěšnému a intenzivnímu podílu patří také rovný přístup ke vzdělávání. To ale není bohužel případ platný ve všech zemích a pro všechny cílové skupiny. 


O autorovi: Tino Bourbaris pracuje už dvacet let jako koordinátor projektů ve spolku dolnosaských vzdělávacích aktivit, stejně jako v mnoha evropských projektech a sítích pro vzdělávání dospělých a další vzdělávání. Dále také radí spolkům a iniciativám například v organizačních a finančních otázkách. Angažuje se také jako dobrovolník v radách pro uprchlíky v Dolním Sasku. Je předsedou spolku Bildungslabor, který se zabývá inovativními projekty v oblastech umění, kultury a vzdělávání. Od léta 2017 je také aktivním německým ambasadorem platformy EPALE pro Evropu.


Více blogových příspěvků Tino Boubarise

Europa im Herzen, Erwachsenenbildung im Kopf, EPALE im Bauch

Appetite for Enterprise: Migrantinnen entdecken ihre unternehmerischen Fähigkeiten

Europäische Bildungszusammenarbeit in transnationalen Projekten: vom Erfahrungsaustausch zu kreativ-partizipativen Problemlösungen

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10 as 12 á dtaispeáint
 • Theognosia Petrou's picture
  Very interesting read.
  Indeed, migrants should be included in strategic planning of adult education. We need to know what their real needs are and not trying to fulfil the needs we believe they have without including them in the process.
 • Tino BOUBARIS's picture
  We need to remind ourselves of this fact from time to time!
 • Prudence Onyejiaka's picture
  The good thing about involving migrant communities in decision making when it comes to adult learning is the realistic nature of such choices. It brings the learning process home to it's benefactors. Making it most productive and worth the while.
 • Tino BOUBARIS's picture
  From my point of view, the reason to foster active participation of migrant communities in adult learning should not only be economy-driven, but seen as a natural way of dealing with the matter of strategic programme planning. This applies as well for all other groups of learners. 
 • Mona Schliebs's picture
  Am Institut für Lern-Innovation bearbeiten wir ein Projekt, das im weiter gefassten Sinne vielleicht auch in den Kontext passt. Das Projekt ACCEnT zielt darauf ab, Berufsberater, Berater und Coaches, die mit "schwer erreichbaren Gruppen" arbeiten, durch eine innovative Online-Lernumgebung zu unterstützen. Das Hauptergebnis des Projekts wird eine benutzerfreundliche Online-Lernumgebung sein. Ziel des Online-Seminars ist es, die Berufstätigen in die Lage zu versetzen, den Integrationsprozess schwer erreichbarer Gruppen, zu denen neben anderen natürlich auch Migrant*innen gehören, in den Arbeitsmarkt zu beschleunigen und zu erleichtern.
 • Tino BOUBARIS's picture
  Ich finde den Terminus tatsächlich schwierig, da sich dahinter manchmal etwas anderes verbirgt, nämlich eigene Mängel in der Ansprache der Zielgruppe(n). Ich bin daher für die Anführungszeichen sehr dankbar!
 • Tino BOUBARIS's picture
  Da werde ich mal nachschauen! Ein sehr hilfreiches Projekt "Verbraucherschutz für Flüchtlinge" der Verbraucherzentrale Niedersachsen wurde leider wieder eingestellt. Mit der Ausbildung von Multiplikator*innen wäre eine nachhaltigere Alternative möglich gewesen.
 • Maren Lohrer's picture
  ... dass das niedersächsische Projekt eingestellt wurde. Denn "Verbraucherbildung für Geflüchtete" vereint Theorie mit Praxis, Lernen mit Alltagsanwendung. Man liest ja oft in den Medien von Flüchtlingen, denen Handyverträge „angedreht“ worden sind, die sie überhaupt nicht verstanden haben und die sie finanziell überfordern.
  In München gibt es übrigens „Pass auf, was Du unterschreibst“, ein Kooperationsprojekt des Evangelischen Migrationszentrums und des Evangelischen Bildungswerks. Hier werden Themen der Verbraucherbildung in Herkunftssprachen vermittelt.
 • Tino BOUBARIS's picture
  ... das Beispiel schaue ich mir gerne mal an!
 • Maren Lohrer's picture
  In der Erwachsenenbildung treten Migrant*innen meist nur als Teilnehmende auf, nicht als Expert*innen in eigener Sache, so beschreibt es der Blogbeitrag sehr anschaulich. Wie lassen sie sich aktiv einbeziehen, wie lässt sich das brachliegende Potenzial für die Integration nutzen? 

  Gerne möchte ich die Positivbeispiele um ein weiteres ergänzen: 
  Projekt „Verbraucherbildung für Geflüchtete“ 
  Das Evangelische Bildungswerk (ebw) hat im Oktober 2016 am Standort Regensburg ein Modellprojekt gestartet: In der ersten Runde ließen sich acht Multiplikator*innen, die selbst einen Migrationshintergrund haben, zu alltäglichen Verbraucherthemen schulen. 

  Im Projekt werden die Multiplikator*innen mit guten Deutschkenntnissen befähigt, die Verbraucherthemen in ihrer Muttersprache Arabisch, Kurdisch, Persisch (Farsi/Dari) und/oder auf Englisch weiterzugeben. Es geht hierbei nicht um die bloße Übersetzung, sondern um eine Anpassung an die Lebensweltlichen der Geflüchteten/Zuwanderer, denen zum oftmals Grundkenntnisse des deutschen Gesellschafts- und Wirtschaftssystems fehlen. 

  Die Multiplikator*iinnen gehen in Gemeinschaftsunterkünfte und Erstaufnahmeeinrichtungen für Flüchtlinge, um die Menschen vor Ort zu erreichen. Auch sind Einsätze bei Integrationskursträgern, in Moscheen, in Ehrenamtsprojekten, Helferkreisen, Hochschulen und Schulen möglich.