Skip to main content
Blog
Blog

Hlavu vzhůru v oblasti digitálního vzdělávání dospělých

Jmenuji se Mona Schliebs. V oblasti vzdělávání dospělých pracuji asi 2 roky a nedávno jsem se stala velvyslankyní EPALE. Přečtěte si tento článek a dozvíte se více!

 

Mona Schliebs_EPALE Botschafterin

 

Jako skočit do hluboké vody – to byl přesně můj případ. Možná je to stará známá ironie osudu, že mě můj každodenní pracovní život stále učí překračovat vlastní hranice a čelit novým výzvám a brát je jako příležitosti, jak stále získávat něco nového.

Moje jméno je Mona Schliebs a pracuju už skoro dva roky na Institut pro inovativní učení (ILI) (externí link) na univerizitě Erlangen-Nürnberg (externí link). Už jsem se naučila „ledacos okolo médií“, jak říkají mnozí moji bývalí kolegové ze studií. Má cesta k digitálnímu vzdělávání dospělých začala jako studentská výpomoc během mého bakalářského studia divadelnictví a mediálních věd na různých pilotních projektech k tématu digitalizace ve vzdělávání a využívání nabídky blended learning.

Všechny tyto vzrušující projekty vznikly díky spolupráci – jak jste si již jistě domysleli – s Institutem pro inovativní učení. Během posledních semestrů mého magisterského studia jsem se snažila o to, abych byla přijata na vedlejší pracovní poměr, což se mi také po ukončení studia podařilo.

 

Velmi dobré propojení díky EPALE – od začátku

 

Institut pro inovativní učení je centrem kompetencí pro digitální vzdělávání na univerzitě Erlangen – Nürnberg a je zároveň vědeckým institutem na pedagogické fakultě. Já jsem součástí interdisciplinárního týmu, který téma digitálního vzdělávání dále zkoumá a rozvíjí. Ve velké síti evropských a národních partnerů realizujeme příslušné projekty, nabízíme služby, poradenství a zprostředkováváme know-how a sjednocujeme přitom didaktické a technické novinky inovativním vzdělávacím nabídkám.

Já sama se pohybuju na institutu mezi službami a koordinací projektů a jsem na univerzitě činná v oboru digitálního posuzování pro organizace, poradenství, školení a koncepce elektronických přezkušování. Vedle toho koordinuju Erasmus+ projekt CaseWORK (externí link), který mě ještě více seznámil s problémem digitálního vzdělávání dospělých a konečně – naštěstí – také dovedl k portálu EPALE.

EPALE – startovací balíček

Jako nováček v oboru jsem konfrontována obzvláště jako koordinátorka projektu na evropské úrovni s mnoha novými očekáváními a výzvami. Naučila jsem se, jak je důležité překračovat hranice zemí  a vyhledávat geografické vzdálenosti navzdory možnému hustému zalidnění na síti s jinými organizacemi a zainteresovanými osobami na evropské rovině.

EPALE jsem nejprve poznala v kontextu s rozšířením mého projektu a teprve krok za krokem jsem objevovala vlajkovou loď, která se skrývá na platformě, kde se dají například také psát blogové příspěvky.

Právě jako začátečník v projektovém světě oceňuji téměř nekonečné možnosti platformy EPALE. Pokud někdo nemá dostatek zkušeností, zdrojů a kontaktů, může zde pohodlně najít nové partnery, rozvíjet své nápady a sledovat mnoho nových výzkumů z celé Evropy.

Mnoho kuchařů přesolí polévku – nebo také ne!

Brzy jsem zjistila, že je zde mnoho skvělých nápadů na nové projekty a mnoho vzdělávacích nabídek z celého světa, což ve mně v kontextu s mojí prací na institutu pro inovativní učení vyvolalo nadšení. Co ale není absolutně k přehlédnutí, je skutečnost, že si mnoho organizací na národní a evropské rovině raději samo často „vaří svoji polívčičku“ a na konci vzniká mnoho podobných výsledků, které jsou jako samostatné sice skvělé, ale v jiném kontextu by měly mnohem větší potenciál přerůst v něco mnohem komplexnějšího.

Podle mého názoru můžeme dosáhnout vyšší úrovně jen a pouze na základě společné práce. Spojení různých organizací a obzvláště lidí, kteří za těmito organizacemi stojí, je stěžejní. EPALE je společným jmenovatelem všech těchto nadšených vzdělavatelů dospělých a jen aktivní výměny zkušeností a poznatků v rámci stále silnější a rostoucí evropské komunity může být základem perfektní nabídky.

 

EPALE – Must-Have pro vzdělávání dospělých a pro celou Evropu

V mojí roli EPALE velvyslankyně bych chtěla tuto síť dále posilovat a přispět k tomu, aby co nejvíce propojila lidi, projekty a myšlenky. Kromě toho bych chtěla tento skvělý a mocný nástroj poskytnout co nejvíce kolegům a kolegyním, kteří mohou být tím pravým „esem v rukávu“ v  mnoha nových a i již známých výzvách ve vzdělávacím oboru.

Vzdělávání by mělo být mobilní a myšlení a nápady by měly být absolutně volné a měly by neustále kolovat. Evropa by jako prostor otevřených hranic a společných práv a cenných myšlenek měla překonat všechny překážky na cestě za vzděláváním. Společný virtuální prostor, který je dosažitelný pro všechny, se zdá být velkým krokem správným směrem.


Přečtěte si ZDE i další příspěvky velvyslanců EPALE Germany.

Zde najdete další příspěvky od Mony Schliebs:

Impressionen: EPALE Stakeholder Konferenz 2019

Digitale Bildungsangebote für eine gelungene Integration von Flüchtlingen in der EU

Migration in der Europäischen Union - Konstanter Begleiter mit neuen Herausforderungen

 


Bildrechte: EPALE Deutschland, Pixabay Abbie Paulhus, Pixabay Gordon Johnson

 

Login (5)

Logáil isteachCláraigh chun tuairimí a phostáil.

Ag iarraidh teanga eile?

Tá an doiciméad seo ar fáil i dteangacha eile freisin. Roghnaigh ceann anseo thíos.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!