Skip to main content
Resource Details
ACMHAINN

Virtual Reality and its potential for Europe

Ten raport pokazuje przemysł wirtualnej rzeczywistości (VR) w Europie. Rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR) to technologie, które mogą potencjalnie zmienić sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i doświadczamy rzeczy. Nie tylko będą miały wpływ na nasze codzienne życie, ale mają także stworzą przemysł o wartości wielu miliardów euro. Zarówno start-upy, jak i duże firmy mogłyby skorzystać z VR i AR. Technologie te mogą opierać się na europejskiej kreatywności, umiejętnościach i różnorodności kulturowej oraz wpływać na różne dziedziny - od produkcji, inżynierii i architektury po edukację, opiekę zdrowotną, sztukę, rozrywkę i kulturę.

Branża VR jest teraz w ważnym etapie. Po latach badań i rozwoju technologia osiągnęła punkt zwrotny, w którym jest dostępna zarówno dla konsumentów, jak i przemysłu, i umożliwia wprowadzenie na rynek na dużą skalę. Każdego dnia pojawiają się nowe pomysły na wykorzystanie VR, nowe start-upy, zwiększone inwestycje i nowe projekty, wszystkie oparte na rosnących oczekiwaniach co do tego, co może zaoferować technologia VR.Odbywa się to poprzez połączenie różnych metod i technik gromadzenia danych, w tym:

 • stworzenie unikalnej bazy danych około 1000 jednostek VR i AR w Europie poprzez połączenie danych z wielu źródeł, w tym stowarzyszenia EU VR.org. Podmioty znajdujące się w bazie danych obejmują zarówno decydentów, akceleratory i centra innowacji, jak i badaczy oraz firmy VR i AR
 • szeroko zakrojone badania istniejących raportów rynkowych i map, a także szerszej literatury na temat VR i wdrażania technologii
 • ankieta z udziałem uczestników z ponad 100 podmiotów VR i AR w całej Europie
 • udział w najważniejszych wydarzeniach europejskich dotyczących VR i AR
 • ponad 80 wywiadów z firmami, decydentami, instytucjami wspierającymi, badaczami i innymi ekspertami w zakresie VR i AR w Europie
 • konsultacje z odpowiednim ekspertem VR i AR Komisji Europejskiej
 • analiza ekonometryczna i przybliżenie ilościowe w oparciu o obserwowane zmiany w podobnych branżach zaawansowanych technologii.

Wysiłki autorów zaowocowały raportem, który przedstawia migawkę stanu szybko zmieniającej się branży VR i AR w Europie w latach 2016/2017. Opisuje potencjał tej branży do utrzymania i umocnienia pozycji jednego z kluczowych graczy na globalnej scenie VR i AR. Najważniejsze ustalenia badania obejmują:

 • Europa jest silnym i obiecującym graczem na globalnej scenie VR, a jej przewaga konkurencyjna wynika z długoletniej tradycji badań i zastosowań VR w przemyśle, a także kreatywności i różnorodności kulturowej.
 • Oczekuje się stabilnego wzrostu rynków VR i AR zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Oczekuje się, że do 2020 r. Całkowita wartość produkcji w europejskim przemyśle VR i AR wzrośnie do 15–34 mld EUR i będzie stanowić bezpośrednio lub pośrednio 225 000–480 000 miejsc pracy.
 • Europejskie firmy i badacze mogą korzystać z akceleratorów i centrów start-up, a także ze środków publicznych krajowych i unijnych
 • Europejskie kraje zajmujące pierwsze miejsce w VR to Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwecja, Hiszpania i Szwajcaria. Duży potencjał przyszłego wzrostu można znaleźć w Finlandii, Danii, Włoszech, Grecji, a także w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, Estonii i Czechach
 • VR jest w stanie przekształcać i wprowadzać innowacje w tradycyjnych sektorach, takich jak przemysł wytwórczy, budownictwo i opieka zdrowotna. Może również zrewolucjonizować edukację, kulturę, podróże i rozrywkę. Europa odegra ważną rolę w tej „rewolucji VR”
 • Przyszłe polityki umożliwiające dobry dostęp do finansowania innowacji i rozwoju gospodarki cyfrowej odegrają ważną rolę w rozwoju branży VR. Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które aktywnie wspierały nas cennymi spostrzeżeniami na temat tej branży. Mamy nadzieję, że dzięki naszym odkryciom potencjał VR i AR będzie dobrze zrozumiany i będzie korzystny dla rozwoju europejskiego przemysłu VR i AR.

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Resource Details
Úda(i)r Acmhainne
Edita Bezegová
Cineál Acmhainne
Eile
Tír
Dáta a fhoilsithe
Teanga an doiciméid
Login (0)

Logáil isteachCláraigh chun tuairimí a phostáil.

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!