chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

 
 

Blag

2. Peatükk. Põhioskused ja integreeritud poliitika

16/08/2019
ag EBSN CBS Editor
Teanga: ET
Document available also in: EN

2.1. Teema määratlemine: mida me mõistame põhioskuste all?

Selles peatükis tegeleme põhioskuste mõistega, lähtudes Euroopa põhioskuste võrgustiku definitsioonist.

Euroopa Liit määratleb põhioskusi lähtepunktina mistahes tüüpi õppimiseks. Veebilehekülg Oskuste arendamine, mille koostas Euroopa Komisjoni tööhõive, sotsiaalküsimuste ja kaasamise ala peadirektoraat, annab suurepärase ülevaate täiskasvanute põhioskuste poliitikate väljatöötamise kontekstist.

Käesolev üksus keskendub põhioskustele kui koondile kirjaoskusest, arvutusoskusest, digitaalsest pädevusest, suulisest suhtlusest ja teise keele omandamisest sisserännanute puhul. Oleme teadlikud, et integreeritud poliitika loomine selles valdkonnas eeldab laiemat fookust. Tõhus poliitika põhioskuste pakkumiseks täiskasvanutele hõlmab muid täiendavaid ja valdkonnaüleseid oskuseid. Kontseptsiooni „Eluoskused“ („Life Skills“) lahtiseletamiseks soovitame dokumenti “Euroopa lähenemisviis eluks vajalikele oskustele“, mille koostas Euroopa täiskasvanuhariduse assotsiatsioon EAEA ühe partnerkoostöö projekti raames.

Mõned Euroopa sidusrühmad eelistavad kasutada terminit kirjaoskus, hõlmates sellega ka kõiki muid põhioskusi. Nii on see näiteks Iirimaal, nagu te saate lugeda NALA veebisaidilt. NALA on Iiri riiklik täiskasvanute kirjaoskuse amet.

EPALE blogis arutleb David Mallows selle üle, mida me silmas peame, kui räägime kirjaoskusest. David Mallows on 30-aastase kogemusega täiskasvanuhariduse õpetaja, koolitajate koolitaja, õpetajate koolitaja, juht ja teadlane. Varem oli ta Londoni Ülikooli kolledži (University College London, UCL) instituudi juurde kuuluva riikliku kirja- ja arvutusoskuse uurimis- ja arenduskeskuse (NRDC) teadusdirektor. Praegu esindab ta EPALEs toimetulekuoskuste temaatilise koordinaatorina Euroopa põhioskuste võrgustikku.

 

 

2.2 Mida me mõistame integreeritud poliitika all?

Heatasemelise täiskasvanute põhioskuste õppe tagamine on keeruline ja mitmekülgne väljakutse. Sellele võib läheneda erinevatest vaatenurkadest nagu sotsiaalne kaasamine, haridus, tööturg, tervis või sotsiaalne heaolu. Mida tähendab poliitika sidusus ja miks on see oluline põhioskuste omandamisel? Kuidas poliitikat sidusaks muuta ja mis on seejuures takistavateks teguriteks? Neid küsimusi käsitles David Mallows oma põhisõnavõtus EBSN-i aastakonverentsil Hollandis Haagis aastal 2015. Presentatsioon tutvustab põhioskuste poliitika sidususe kolme vaatenurka: vertikaalne, horisontaalne ja süsteemne ning seletab nende vajalikkust, rõhutades ka takistavaid tegureid. Presentatsiooni täienduseks on videointervjuu David Mallowsiga.

Allikas: EBSN

 

 

Videointervjuu viitab teistele esitlustele EBSNi konverentsilt Haagis 2015. Need esitlused leiate siit.

 

 

 

Küsimused mõtisklemiseks pärast David Mallowsi presentatsiooni lugemist ja video vaatamist

  • Kuidas te seletaksite põhilistele sidusrühmadele oma riigis nii horisontaalse kui vertikaalse sidususe vajalikkust selles poliitikas, mida te soovite arendada ja rakendada?
  • Mil määral on sidusust teie praeguses poliitikas? Mis on teie praeguse riikliku poliitika tugevused ja väljakutsed?
  • Kas te olete piisavalt teadlik olemasolevatest poliitika sidususega seotud väljakutsetest? Kuidas saaks praegusest olukorrast parema ülevaate?
  • Kas põhilised väljakutsed on seotud horisontaalse või vertikaalse sidususega? Kuidas teie arvates nende väljakutsetega toime tulla? Kuidas te saaksite neid mõtteid teistele sidusrühmadele selgitada?

 

Soovitused täiendavate asjakohaste teemade ja ressursside osas on teretulnud allpool olevasse kommentaariumi!

 
 
 
 
EBSNi suutlikkuse suurendamise sari pakub EPALE kaudu tasuta avatud õpperessursse (OER) ja massilisi veebikursusi (MOOC), et aidata rakendada Euroopa Komisjoni soovitusi kvalifikatsiooni tõstmise kohta EL-i liikmesriikides. EPALE rahastab Erasmus + programm, mis on osa Euroopa Komisjoni jätkuvast pühendumusest parandada täiskasvanuhariduse kvaliteeti Euroopas. Projekti rakendatakse Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Rakendusameti (EACEA) toel.
 
 
 

Jätkake siin:

 

3. peatükk - EBSNi Berliini Deklaratsioon
Tagasi pealehele
Ressursside loetelu

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn