chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Acmhainn

GRY MIEJSKIE JAKO WSPÓŁCZESNA, ORYGINALNA I INNOWACYJNA METODA NAUCZANIA I UCZENIA SIĘ SENIORÓW

Teanga: PL

Postáilte ag Aneta KOBYLAREK

Prezentowana publikacja jest efektem projektu Partnerstw Staregicznych Edukacji Dorosłych Erasmus+ pt. Gry miejskie jako współczesna, oryginalna i innowacyjna metoda nauczania i uczenia się seniorów [LoGaSET], koordynowanego przez Fundację Pro Scientia Publica, nr 2017-1-PL01-KA204-038869, zrealizowanego w czterech państwach: Polsce, na Litwie, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii.
W ramach projektu opracowano program zajęć dla seniorów w zakresie korzystania ze smartfonów, który można realizować zarówno w systemie klasowo-lekcyjnym, jak i z wykorzystaniem gier miejskich.

Podręcznik składa się z trzech części. W pierwszym rozdziale dokonano diagnozy dotyczącej osób starszych i ich kompetencji w zakresie nowych technologii. W tym rozdziale opisano także dostępne w krajach partnerskich
programy edukacyjne w zakresie ICT skierowane do osób starszych. Kolejny rozdział zawiera opis i wyniki eksperymentu pedagogicznego, którego celem było porównanie efektywności metody uczenia seniorów używania smartfonów.

W eksperymencie porównano metodę klasowo-lekcyjną, która dominuje w ofercie edukacyjnej skierowanej do seniorów, z metodą zgodną ze strategią edutainmentu – gry miejskiej. Ostatnia część zawiera scenariusze zajęć, dedykowanych zarówno metodzie gier miejskich, jak i zajęciom klasowo-lekcyjnym.

Prezentowany Czytelnikowi podręcznik może być interesującą pozycją dla praktyków zajmujących się andragogiką, edukacją osób starszych czy edukacją w zakresie ICT, gdyż zawiera gotowe programy edukacyjne, które można bezpośrednio implementować we własnej praktyce związanej z edukacją seniorów. Warto także zauważyć, że wyniki przeprowadzonych badań w istotny sposób wzbogacają obszar andragogiki i dydaktyki, ukazując grę miejską jako efektywną metodę uczenia się.

Úda(i)r Acmhainne: 
Ewa Jurczyk-Romanowska, Marta Koszczyc, Luba Jakubowska, Aleksandra Marcinkiewicz-Wilk, Jacek Gulanowski
Michal Kabát, Magdaléna Švecová
Tijana Milenkovic Jankovic, Paola Barone, Charoula Giannelaki
Irena Žemaitaitytė, Agata Katkonienė, Asta Januškevičiūtė, Valdonė Indrašienė
ISBN: 
978-83-62618-47-7
Dáta foilsithe:
Dé Máirt, 30 Aibreán, 2019
Teanga an doiciméid
Cineál Acmhainne: 
Acmhainní Oscailte Oideachais
Tír:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email