chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

an tseomra nuachta

"Guidance Crossing Borders" - Ohliadnutie za európskym seminárom o prekračovaní hraníc v kariérovom poradenstve

20/08/2015
ag Ricarda Motschilnig
Teanga: SK
Document available also in: EN CS

S pokračujúcim rozvojom európskej spolupráce sa stierajú hranice aj na poli kariérového poradenstva. V poradí desiaty Cross Border seminár, tentoraz na tému „Prekračovanie hraníc v poradenstve“ (Guidance Crossing Borders), ktorý sa konal 9. – 10. júna 2015 v Retzi/Dolné Rakúsko, bol venovaný možnostiam, pomocou ktorých kariérové poradenstvo v Európe prekračuje tradičné hranice rôzneho druhu.

Tohtoročný európsky seminár sa konal po desiatykrát, tentoraz v Retzi/Dolné Rakúsko. Pri príležitosti tohto jubilea bol seminár organizovaný pod vedením rakúskeho Centra Euroquidance a v úzkej spolupráci s obidvomi ďalšími zakladateľskými krajinami Českou republikou a Slovenskom. Kľúčové príspevky a workshopy z 11 krajín (AT, CZ, DE, HR, HU, PL, RO, SE, SL, SK) poskytli možnosť nahliadnuť do aktuálnych prístupov a metód v zúčastnených krajinách. Seminára sa zúčastnilo 81 odborníkov z oblasti kariérového poradenstva zo 14 európskych krajín. V rámci exkurzie do Brna v pondelok 8. júna sa účastníci zoznámili s príkladmi dobrej praxe v Českej republike.

Dvaja hlavní rečníci zo Švédska a Maďarska na začiatku seminára 9. júna predstavili príležitosti a výzvy, ktoré pre kariérové poradenstvo vyplývajú z prekračovania hraníc.

Zamestnávatelia zvyčajne vidia len malú časť kompetencií, ktoré sa získavajú prostredníctvom práce a vzdelávania v zahraničí. Nina Ahlroos (Euroguidance Švédsko) vo svojej prednáške obrátila pozornosť na takzvané „skryté kompetencie“, ktoré prekračujú tento rámec.

Podľa štúdie fínskeho Centra pre medzinárodnú mobilitu (Centre for International Mobility, CIMO) zamestnávatelia rozpoznajú u uchádzačov so zahraničnými skúsenosťami zvyčajne len lepšie jazykové znalosti, tiež viac interkultúrnych skúseností a lepšie predpoklady pracovať s rôznymi ľuďmi v rôznom prostredí.

Často však prehliadnu, že uchádzači v tom čase posilňujú svoje ďalšie zručnosti, ktoré sú dôležité pre pracovný svet budúcnosti. Predovšetkým je to zvedavosť: V dobe náhlych ekonomických zmien sa zvedavosť zdá byť podstatnou pre budúci rozvoj, a podniku tak môže zabezpečiť dôležité konkurenčné výhody. Rovnako relevantná je produktivita v zmysle výraznejšej schopnosti riešiť problémy, ktorú prinášajú so sebou uchádzači po pobyte v zahraničí. Títo ľudia v pracovnom kontexte tiež preukazujú veľkú odolnosť, pričom dokážu lepšie odhadnúť svoje vlastné schopnosti a svoje vlastné hranice, a tak vytrvalo sledovať svoje ciele.

Nina Ahlroos poukázala na to, že kariéroví poradcovia s takýmto širším pochopením výhod zahraničných pobytov dokážu svojich klientov ešte lepšie podporiť, aby vedeli lepšie preukázať svoje schopnosti vo výberovom/prijímacom konaní.

Druhý hlavný príspevok seminára predstavil európske aktivity v oblasti mobility a profiloch kariéry v historických súvislostiach. Maďarský odborník v oblasti poradenstva Tibor Bors Borbely-Pecze, senior konzultant v ELGPN (European Lifelong Guidance Policy Network), vysvetlil rôzne kontexty, v ktorých predstavil, ako sa kariéra rozvíjala na oboch stranách železnej opony. V socialistickom systéme sa jedincom vzdelávanie a odborné činnosti prevažne prideľovali. Možnosti voľby povolania boli prísne obmedzené, a preto bol priestor pre vlastné rozhodovanie v oblasti kariéry veľmi obmedzený.

V postfordizme posledných desaťročí sa aj v krajinách východnej Európy, rovnako ako s celom stredoeurópskom priestore rozšíril rovnaký trend: zo zamestnancov sa čoraz častejšie stávali podnikatelia s vysoko individualistickými kvalifikačnými profilmi a internalizovanými kontrolnými mechanizmami až po sebavykorisťovanie. Zároveň čelili neistote sociálneho zabezpečenia.

Tibor Bors Borbely-Pecze predstavil ďalšie koncepty kariéry: napríklad model premenlivosti  kariéry (Douglas Hall), ktorý popisuje kariéru ako proces riadený osobou a nie firmou. Vlastný rozvoj je pre jedinca hnacou silou a kritériá úspechu sú ukotvené v jedincovi, nie vo vonkajšom prostredí.

Model kariérovej adaptability (Mark Savickas) sa zasa zameriava na zdroje jedincov pri aktuálnych a očakávaných profesijných zmenách, prechodoch a výzvach. Za zásadnú sa považuje schopnosť aktívne presadzovať vlastný rozvoj a robiť primerané životné rozhodnutia.  Kariérová adaptabilita si vyžaduje, aby sa jedinec priebežne zaoberal vlastnou budúcnosťou a dokázal rozpoznať ponúkajúce sa možnosti.

Vzhľadom na tieto zvýšené požiadavky na jedinca v pracovnom procese a súčasne rastúcu flexibilitu sa stupňujú aj výzvy pre kariérové poradenstvo, ktoré podporuje svojich klientov v príprave a výbere vhodných rozhodnutí v oblasti kariéry. 

Po týchto dvoch kľúčových príspevkoch nasledovali workshopy vedené odborníkmi z 10 európskych krajín. Dva workshopy z Rakúska sa zamerali na spoluprácu inštitúcií kariérového poradenstva: "Do it like the spider: How network building can improve the access to Lifelong Guidance“ (Kathrin Weinelt a Ingeborg Wilfinger z Bildungsinformation Burgenland a Katrin Reiter z Netzwerk Bildungsberatung Salzburg) - štyri interaktívne pracovné stanice podnecovali diskusiu o tom, ako vytvárať siete. Workshop "Online Guidance - Chances and Limits of a Nationwide Collaboration and the Method Itself", ktorý viedli Barbara Oberwasserlechner a Barbara Glattauer (obidve Bildungsberatung Wien) predstavil konkrétne metódy týchto foriem poradenstva a zároveň vysvetlil výhody interinštitucionálnej spolupráce. Workshop „Image in career coaching and vocational guidance“ viedla pomocou vizuálne zameraných koučovacích metód k sebareflexii a stanoveniu cieľov (Dorota Raniszewska, trénerka a koučka, Poľsko).

Z tém ďalších workshopov vyberáme: „Guidance for a Happy Life“ (Ioana Panc, Rumunsko), Applying psychological counselling in student career guidance (Ivana Mrgan, kariérová poradkyňa, Chorvátsko), „Guide my W@y! (Florian Kreutzer, HdBA, Nemecko), „Braveness vs performance? Overcoming the learned helplessness“ (Krisztina Molnar, TANDEM, Slovensko). Podrobný program nájdete na:

http://www.bildung.erasmusplus.at/euroguidance_cross_border_2015

Podrobná dokumentácia k semináru bude uverejnená na jeseň a bude k dispozícii na www.euroguidance.at

Štúdia „Hidden competences“

http://www.cimo.fi/services/publications/faktaa_-_facts_and_figures_1_2014

Dokumentácia ku Cross Border seminárom z minulých rokov:

http://euroguidance.eu/news-events/cross-border-seminars/

 

 

autor: Karin Hirschmüller, Euroguidance Rakúsko

foto: APA, Ludwig Schedl.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn