chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Blag

Příspěvek k občanskému vzdělávání - Nadace VIA podporuje zlepšování sousedských vztahů a umění žít spolu

18/04/2019
ag Kristýna Fantová
Teanga: CS

/ga/file/1jpg-1161.jpg

V České republice chybí systematické občanské vzdělávání pro dospělé. Jedním ze způsobů, jak se neformálně vzdělávat v této oblasti je praktické zapojení do komunitních projektů, což je předmětem činnosti Nadace VIA. Zeptali jsme se manažerky programu Místo, kde žijeme, Pavly Jenkové, jak se to daří.

Posláním Nadace VIA je podporovat „umění žít spolu“. Můžete vysvětlit, jak to myslíte?

Myslíme tím podporu komunitního života a sousedských vztahů v celé republice. Naším cílem je zlepšení vztahů a obnova tradic prostřednictvím aktivních lidí. Snažíme se vytvářet síť takových lidí, a těm nabízíme podporu formou peněz - grantů. Klíčové pro nás nicméně nejsou granty, ale chceme dosáhnout změny myšlení. Proto nerozdáváme jen peníze, ale poskytujeme i vzdělávání, zprostředkováváme propojování aktivních lidí, šíříme jejich příběhy a prostřednictvím nich se snažíme inspirovat ostatní.

Dosáhnout změny myšlení je velký cíl. Daří se vám to?

Můžu uvést například situaci z Bečic na Táborsku. Místní obyvatel se k projektu a procesu zapojování veřejnosti vyjádřil takto: „To se tý Nadaci VIA musí nechat. S tímhle blbcem bych se nikdy nebavil, ale s Nadací VIA to nebylo tak hrozný.“ Což beru jako jeden z důkazů o tom, že projekty zapojování veřejnosti mohou přispět ke změně názorů a sousedské vztahy zlepšují.

Program Místo, kde žijeme podporuje projekty přeměny veřejných prostor podle potřeb a přání místních. Podporuje spolupráci, vytvoření prostoru pro diskusi, umožnění lidem zapojit se do života obce a prohloubení vztahu lidí k místu, kde žijí.  Jak se vám to daří?

Mojí zkušeností je, že lidé jsou často překvapení, že se stačí jenom zeptat. Nejsou zvyklí zaklepat, otevřít dveře a prostě se zeptat v nejbližším okolí. Myslí si, že k nějaké změně je potřeba spousta peněz.  Přitom už jsme si mnohokrát ověřili, že se stačí zeptat, jestli místní pekař nenapeče na akci chleba, jestli místní řezník nevěnuje buřty. A ono to po malých kouscích jde! Spoustu lidí nenapadne požádat o místní sponzorství. Máme zakódované, že je lepší sousedy neotravovat, radši na nic neptat, do ničeho se neplést.

Dá se říci, že projekty VIA lidem dodávají odvahu – vystoupit před branku našeho domu a začít pracovat na našem sousedství.

Jaké nástroje pro realizaci programu používáte?

Kromě finančních grantů, konzultací a vzdělávání považuji za nejdůležitější to, že díky realizaci projektu na obnovu nebo výstavbu veřejného prostranství se lidé v každé fázi lidé mohou zapojit. Tato přímá zkušenost s tím, že v rámci plánování i realizace má váš hlas sílu, je podle mne velmi posilující a může být tou hlavní změnou, která se odehraje.

Lidé jsou často překvapení, co jejich hlas dokáže a jak mohou ovlivnit místo, kde žijí.

V čem myslíte, že program rozvíjí jednotlivé účastníky? Co se dozvědí, naučí?

Nejdůležitější je, že účastníci si na vlastní kůži zažijí proces participace. Také zástupci obce si díky tomu uvědomí, že je dobře dát lidem prostor. Lidé dostanou odvahu a začnou být aktivnější.

Díky účasti na projektech si lidé budují vztah k místu, a to od fáze plánování až k fyzické realizaci při brigádách. Na mnoha místech, která jsme podpořili je i po letech vidět, jak se místní o místo starají a berou ho za své víc, než kdyby ho naplánovala architekt bez konzultace s obyvateli a postavila na klíč profesionální firma.

Snažíme se také pracovat s jednotlivými lidmi, říkáme jim komunitní hybatelé. Jsou to ti aktivní, kteří jsou schopní inspirovat ostatní lidi. Pracujeme s nimi, konzultujeme, zodpovídáme dotazy, snažíme se je propojovat navzájem, aby mezi sebou sdíleli svoje zkušenosti. Nadace VIA funguje jako takový zprostředkovatel, poskytujeme konzultace všem, kdo se na nás obrátí, odkazujeme na jiné příjemce grantů, nebo na odborníky, když je třeba.

Otevíráme také VIA Akademii. Jsou to jak semináře, které mohou jednotlivci navštěvovat, tak individuální mentoring. Kdokoliv z lidí, které jsme kdy podpořili může požádat o účast ve VIA Akademii a dostane ji. Pokud je volné místo, jsou semináře otevřené i pro zájemce zvenku.

A jaká jsou témata seminářů?

Témata jsou různá a vycházejí z průzkumu potřeb.  Největší zájem je o fundraising z místních zdrojů. Ne psaní grantů, ale jak žádat o dary, například materiální dary. Dalším tématem je zapojování veřejnosti. Jak k sobě natáhnout lidi, jak vytvořit projektový tým, atd.

Co myslíte, že by ještě bylo potřeba, aby lidé uměli lépe „žít spolu“?

Myslím, že lidi potřebují dostat prostor potkávat se a strávit spolu volný čas. Je to vidět i v menších obcích. Lidé z jednoho konce se neznají s těmi z druhého konce. Někdy stačí vyjít ze zahrádky na ulici.

Lidé také nemají čas…

Společnost je nastavena na výkon a trávení spousty času v práci.  To se mi osobně nelíbí. Ale zároveň mám tu zkušenost, že je to otázka priorit. I lidé, kteří hodně pracují, pokud to považují za důležité, si čas najdou. Kromě toho myslím, že mít dobré vztahy v obci, kde člověk žije je pro každého výhodné. Když věnujete čas budování svého sousedství, věnujete čas sami sobě – jste toho totiž součástí. Člověk se cítí bezpečněji, když sousedy zná, a když potřebuje, sousedi pomohou … Spousta lidí má v hlavách nějaké předsudky, které jsou založeny na neznalosti. Je třeba dát prostor lidem, aby se poznali a obnovili vztahy.

https://www.nadacevia.cz/

https://www.nadacevia.cz/misto-kde-zijeme/

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email