chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

Féilire

Festival / Čierna žena, biely muž (premeny príbehov o Carmen) - prednáška

Postáilte ag Peter Maľa 10 months seachtain amháin ó shin

Dé Céadaoin 27 Samhain 2019
Banská Bystrica
,

Stredoslovenská galéria pozýva na jedno zo sprievodných podujatí k výstave Keres Kultura! / Robíme Kultúru! / výstava a festivalu Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu, prednášku Zuzany Mojžišovej, filmovej kritičky, spisovateľky a scenáristky, o rómskej problematike vo filme centrovanú na exotický obraz príbehu Carmen a jeho adaptáciách od polovice 19. storočia.

Prosper Mérimée napísal novelu Carmen v polovici devätnásteho storočia. Georges Bizet o tridsať rokov neskôr zložil rovnomennú operu. Prvá filmová adaptácia uzrela svetlo sveta v roku 1894, čiže rok pred oficiálnym zrodom kinematografie, odvtedy neprestali vznikať ďalšie a ďalšie. Príbeh o Carmen, vášnivej Cigánke a jej láskach nadobudol v dramatických umeniach veľa podôb – hudobných, tanečných, filmových. Silný príbeh, temperament, láska, žiarlivosť, smrť – taká je jedna strana mince. A tá druhá?

Zuzana MOJŽIŠOVÁ (1965) je scenáristka a spisovateľka. Vyštudovala filmovú scenáristiku, v súčasnosti pôsobí ako pedagogička na VŠMU v Bratislave na katedre umeleckej kritiky. Debutovala zbierkou poviedok Afrodithé v roku 1997, na debut až o trinásť rokov nadviazala prózou Bon voyage (2010), ktorá sa dostala do finálovej desiatky Ceny Anasoft litera 2011. Jej novela Genius loci (2013) je historickou prózou konfrontujúcou pohľad dieťaťa na historické udalosti medzivojnového Československa, taktiež sa dotýka i päťdesiatych rokov. Autorka sa venuje i filmovej a literárnej recenznej činnosti, predovšetkým ako spolupracovníčka časopisu .týždeň, rovnako pôsobí i ako knižná redaktorka. Napísala aj knihy pre deti Dve - tri prasiatka (2006) a Rozprávky na sedem dní + Makarena (2012) a odbornú publikáciu Premýšľanie o filmových Rómoch (2014).


Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Prednášajúca: Zuzana Mojžišová
Miesto konania: Pretórium, Nám. Štefana Moysesa 25, Banská Bystrica
Termín: 27. 11. o 17.00 hod.,

Tešíme sa na Vás!
Vstup voľný.

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.
Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

/ga/file/ssgciernazenabielymuzjpgssg_cierna_zena_biely_muz.jpg

Máthairtheanga:
Táille tinrimh: 
Ní hea
Imeacht ar líne: 
Ní hea
Arna eagrú ag: 
Stredoslovenská galéria
Cineál eagraí: 
Teagmhas eile
Sonraí teagmhála: 
edukacne@ssgbb.sk
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email