chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ríomhArdán d’Fhoghlaim Aosach san Eoraip

 
 

Blag

MójTrener.edu – wirtualny pomost wiedzy

28/01/2019
ag Anna Grajewska
Teanga: PL
Document available also in: DE

Zapewne zdarzyła się Wam sytuacja, gdy nauczyliście się czegoś nowego, a po pewnym czasie większość tej wiedzy wyparowała z pamięci. Jest to całkowicie normalne i naturalne. Według badań Hermanna Ebbinghausa[1] po 30 dniach od momentu zdobycia informacji w pamięci zostaje ich zaledwie 20%. Systematyczne powtarzanie materiału pozwala zwiększyć ten odsetek, nie zawsze jednak udaje nam się utrzymać regularność. Codzienne obowiązki skutecznie nam to utrudniają.

  

Opisany problem bardzo wyraźnie widać również w branży szkoleniowej. Pokrótce wygląda on tak: Idziemy na szkolenie biznesowe. Poznajemy przydatne informacje, które mogą pomóc nam usprawnić pracę. Wracamy do pracy. Codzienny natłok obowiązków zajmuje naszą uwagę. Nie mamy czasu na regularne powtórki i powoli zapominamy informacje zdobyte na szkoleniu. Ponieważ ich nie pamiętamy, to nie możemy ich skutecznie wdrożyć. A skoro ich nie wdrażamy, to nie usprawniamy naszej pracy. Nie widząc efektów zakończonego szkolenia, nie mamy motywacji do dalszej nauki. W końcu dochodzimy do wniosku, że szkolenia w niczym nam nie pomagają i nie ma sensu w nich uczestniczyć.

  

Choć ta historia może wydawać się dużym skrótem myślowym, to bardzo przejrzyście przedstawia problem, z jakim mierzą się trenerzy i uczestnicy szkoleń, czyli niską efektywność procesów szkoleniowych.

  

Zgłaszając się do projektu „Po-po-jutrze”, prowadzonego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, chciałyśmy przyczynić się do rozwiązania tego problemu. Zaczęłyśmy od poszukiwania jego źródła. Zapytałyśmy osoby z naszej grupy docelowej, w jaki sposób się uczą oraz co sprawia im największy problem podczas nauki. Okazało się, że u większości kłopot pojawia się w momencie przypominania sobie wiedzy. „Skądś to znam…”, „Gdzieś to słyszałem…” – wiele osób kojarzy, że poznało „coś” na „którymś” szkoleniu, ale często nie jest w stanie sobie tego w pełni przypomnieć. Problem ujawnia się zazwyczaj w najmniej odpowiednich momentach, np. gdy sytuacja w pracy wymaga skorzystania z wiedzy zdobytej na szkoleniu. „Gdybym tylko mógł zajrzeć do materiałów szkoleniowych, o wiele szybciej rozwiązałbym ten problem” – taki wniosek pojawiał się w większości odpowiedzi naszych respondentów. Na tym zatem postanowiłyśmy się skoncentrować.

  

Kolejnym etapem tworzenia naszej innowacji było zaprojektowanie rozwiązania, które umożliwi przechowywanie wiedzy szkoleniowej w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Wielu trenerów nadal udostępnia materiały edukacyjne swoim grupom w formie papierowej. Niestety, wiele tych wydruków ląduje na naszych półkach pomiędzy innymi dokumentami czy książkami, a ich znalezienie w razie potrzeby może zająć sporo czasu. Umieszczenie wszystkich materiałów w jednym miejscu, np. w teczce lub segregatorze, nie jest rozwiązaniem idealnym. Pomaga uporządkować wiedzę szkoleniową w jednym miejscu, ale nadal nie rozwiązuje to problemu jej dostępności – nikt na co dzień nie nosi ze sobą segregatora z materiałami szkoleniowymi. Zaczęłyśmy więc zastanawiać się, co każdy z nas ma zawsze przy sobie. Po krótkim czasie odpowiedź stała się dla nas oczywista: smartfon.

  

Stworzyłyśmy aplikację mobilną, zgodną ze współczesnymi trendami związanymi ze zdobywaniem wiedzy dzięki wykorzystaniu nowych technologii i mobilnej nauki. Liczba posiadaczy smartfonów oraz osób korzystających z aplikacji na te urządzenia wzrasta z roku na rok. Postanowiłyśmy wykorzystać ten trend. Dzięki stworzonej przez nas aplikacji – MójTrener.edu [2] – wiedza szkoleniowa jest na wyciągnięcie ręki.

  

Projektowanie i przygotowywanie innowacji zajęło nam półtora roku. Tworzyłyśmy ją zgodnie z metodą design thinking, co oznacza, że na każdym etapie nasz prototyp był testowany przez grupę użytkowników docelowych. To dzięki ich uwagom i pomysłom MójTrener.edu przybrał ostateczny kształt i stał się narzędziem odpowiadającym wprost na potrzeby swoich odbiorców.

 

Dziś MójTrener.edu jest w pełni funkcjonalną aplikacją, z której korzysta już ponad 4 tys. osób. Dzięki niej użytkownicy mogą:

  • przechowywać wszystkie materiały edukacyjne w jednym miejscu,
  • wyznaczać cele poszkoleniowe i kontrolować postęp ich realizacji,
  • zapisywać inspirujące cytaty i złote myśli usłyszane na szkoleniu lub innym wydarzeniu edukacyjnym,
  • tworzyć listę lektur polecanych przez prowadzących, które chcieliby przeczytać.

  

 

Aby ułatwić korzystanie z naszej innowacji, stworzyłyśmy dodatkowo panel internetowy zsynchronizowany z aplikacją. Teraz każdy użytkownik może na spokojnie usiąść przed swoim laptopem i dodać z niego wszystkie potrzebne materiały do aplikacji, co jeszcze bardziej usprawni proces organizowania wiedzy szkoleniowej w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Wystarczy na przykład zgrać z poczty mailowej materiały od trenera, umieścić je w panelu, dodać opis i cele poszkoleniowe, a wszystko od razu będzie widoczne w aplikacji.

  

Panel internetowy pełni także inną, bardzo ważną funkcję. Pozwala trenerom przesyłać szkolenia wraz ze wszystkimi plikami, celami, cytatami i książkami wprost do aplikacji uczestników. Stanowi wirtualny pomost pomiędzy trenerami a uczestnikami szkoleń.

  

Na zakończenie chcemy Was zapewnić, że MójTrener.edu będzie nadal rozwijany. Ostatnie dwa lata utwierdziły nas w tym postanowieniu – MójTrener.edu został wybrany z ponad 100 projektów i znalazł się w 32 najlepiej ocenionych, które otrzymały grant. W 2018 r. znalazł się również wśród 10 innowacji wyróżnionych przez Radę Ekspertów Innowacji Społecznych. Według ekspertów aplikacja ma duży potencjał i została zakwalifikowana do upowszechniania.

  

Liczymy, że nasza krótka prezentacja pozwoli Wam lepiej poznać aplikację MójTrener.edu oraz możliwości, jakie ma Wam do zaoferowania. Pamiętajcie, że jest to innowacja społeczna, która jest całkowicie bezpłatna. Jesteśmy otwarte na wszelkie Wasze uwagi – jeżeli sądzicie, że powinnyśmy coś jeszcze poprawić w naszej aplikacji, to piszcie do nas na adres: kontakt@mojtrener.edu.pl.

  

Odwiedźcie również nasze profile w serwisie LinkedIn i na Facebooku (znajdziecie tu bezpłatne kody do otwartych szkoleń). Więcej informacji na temat aplikacji znajdziecie na stronie: www.mojtrener.edu.pl.

Mamy nadzieję, że dołączycie do grona naszych użytkowników i będziemy mogli wspólnie krzyknąć: No more papers!

 

  


[1] H. Ebbinghaus (1885), Über das Gedächtnis, Leipzig: Duncker & Humblot.

[2] Autorki aplikacji: Anna Grajewska i Małgorzata Mrug.

   

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

  

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat pracy trenera dostępne na polskim EPALE

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2 as 2 á dtaispeáint
  • Małgorzata Rosalska's picture
    Jest to bardzo użyteczna aplikacja! Zarówno z perspektywy trenera, jak i użytkownika. Gratuluję pomysłu i jakości tej propozycji. Z aplikacji zamierzam korzystać nie tylko podczas szkoleń, ale także do zarządzania materiałami podczas bardziej rozbudowanych ofert edukacyjnych, głównie podczas zajęć akademickich. Mam nadzieję, że ta aplikacja będzie dalej rozwijana o nowe funkcjonalności :)
  • Nina Woderska's picture
    Serdecznie gratuluję innowacji i docenienia jej przez grantodawców!  Gratulowałabym dalej, jednak muszę szybko zainstalować aplikację na telefon i ją przetestować:)