chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Blog

Nauja paslauga bibliotekose – šeimos skaitmeninių veiklų centrai

15/02/2019
par Laima Lapiniene
Langue: LT

Skaitmeninė atskirtis – šią sąvoką girdime beveik kasdien. Nors didžioji dalis Lietuvos gyventojų jau įgijo skaitmeninio raštingumo pagrindus ir naudojasi kompiuteriais bei internetu, bet daugelis  vis dar nesijaučia komfortiškai šiuolaikinėje technologijų aplinkoje, o ir suvokimo, kaip technologijos ir skaitmeniniai įgūdžiai gali pagerinti gyvenimą dar nepakanka.

Bėgant laikui skaitmeninės atskirties priežastys kinta – jeigu vakar išmokome  naudotis kompiuteriu ir internetu, tai šiandien į visas gyvenimo sritis jau veržiasi virtuali ir papildyta realybė, išmanieji daiktai, robotai ir kitos pažangiausios technologijos. Tai nebėra tik pramogai skirtos inovacijos. Jau galime pasinerti į virtualų pasivaikščiojimą parduotuvėje vietoje to, kad įprastai rinktumėmės prekes iš internetinio katalogo, pamatyti planetas, aplankyti neregėtas šalis ar panagrinėti žmogaus ar gyvūno anatomiją. Virtualios realybės ir judesio atpažinimo technologijos padeda susigrąžinti jėgas sveikstantiems po sunkių ligų ar traumų, simuliacinės programos plačiai naudojamos sporte, karyboje ir kitose gyvenimo srityse.  Akivaizdu, kad, norint visu tuo pasinaudoti, skaitmeninio raštingumo žinių niekada nebus per daug. Žmonės mokysis visą gyvenimą. Kokio amžiaus bebūtume turėsime nuolat atnaujinti ir papildyti savo žinias. Įprastinių kursų jau nebepakanka. Skaitmeninis raštingumas glaudžiai siejasi su kūrybiškumu, atvirumu inovacijoms, bendravimu ir bendradarbiavimu. Aplinka ir metodai, kuriais ši kompetencija yra ir bus lavinama, apima dažną ir integruotą įvairių techninių priemonių naudojimą, didelę veiklų įvairovę. Kartu su skaitmeninių gebėjimų mokymais labai reikalingi technologijų vartotojus skatinantys ir motyvuojantys  projektai.  Vienas iš tokių – šeimos skaitmeninių veiklų centrų steigimas Lietuvos ir Latvijos pasienio regiono bibliotekose. Nauja viešoji paslauga sukurta inovacijomis praturtinus šių bibliotekų turėtą patirtį. Naujieji centrai jau tampa patrauklia technologijų pažinimo vieta regiono bendruomenėms.

 

/pl/file/centraspng-0centras.png

 

Utenos, Zarasų, Daugpilio ir Preilių bibliotekų bei Lietuvos regionų bibliotekų asociacijos įgyvendinamą projektą „Švietimui ir gerovei skirtų šeimos skaitmeninių veiklų centrų sukūrimas Rytų Aukštaitijoje ir Pietų Latgaloje“ (Nr. LLI-089, Network-DigiHubs) parėmė 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa. Skaitmeninių veiklų centrai veikia visose projekte dalyvaujančiose bibliotekose siūlydami gyventojams susipažinti su iki šiol daugumai dar nematytomis  technologijomis ir išmaniomis jų galimybėmis. Visi besidomintys lankytojai virtualios realybės pagalba gali pasižvalgyti po Utenos, Zarasų, Daugpilio ir Preilių miestus, mindami interaktyvų dviratį aplankyti įdomiausius Pietų Latvijos ir Rytų Lietuvos istorijos, kultūros ir gamtos objektus, juos apžiūrėti. Kiekvienas gali savo jėgas, sumanumą, išradingumą išbandyti Kinect viktorinose ar Lego Mindstorms robotų konstravimo bei 3D programavimo užsiėmimuose. Netrukus bibliotekų skaitytojus pasieks mobili aplikacija – bibliotekų ir literatūros gidas, kurio dėka bus galima į savo telefoną gauti naujausią informaciją apie bibliotekų veiklas, renginius bei kitus svarbius įvykius. Bibliotekų patalpose įdiegti ibeacon sensoriai leis nustatyti vartotojo mėgstamiausią paslaugą bei dažniausiai lankomą vietą ir siųsti pranešimus kiekvienam pagal konkrečius poreikius.

Parengti skaitmeninių veiklų centrų mentoriai pasirengę padėti mažam, jaunam ar senam ir pagal projekto metu sukurtas įvairių skaitmeninių kompetencijų ugdymo metodikas perteikti žinias lankytojams. Centruose skatinamas šeimų mokymasis kartu, nes tokiu būdų ugdomi ne tik technologiniai gebėjimai, bet kartu puoselėjamos ir moralinės vertybės – šeimos ir bendruomenės ryšiai, skirtingų kartų tarpusavio supratimas ir tolerancija. Naujoji paslauga naudinga ne tik gyventojams, kurie čia kasdien stiprina savo skaitmeninius gebėjimus, bet ir technologijų kūrėjams. Centruose jie gali visuomenei pristatyti naujausius produktus, įsitikinti jų poveikiu ir visuomenei teikiama nauda.

O kaip skaitmeninę atskirtį suprantate ir bandote įveikti Jūs? Būtų įdomu paskaityti komentaruose.

 


Tinklaraščio autorė Laima Lapinienė, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos informacijos išteklių ir inovacijų skyriaus vedėja, Utenos trečiojo amžiaus universiteto skaitmeninių kompetencijų fakulteto dekanė, skaitmeninio raštingumo mokytoja.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn