chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Blog

Jak nie dać się zwariować czyli skąd czerpać wiedzę o finansach?

16/01/2019
par Karolina Łąkowska
Langue: PL

Czy w dzisiejszym świecie, w życiu codziennym zwykłego Kowalskiego potrzebna jest wiedza finansowa?  Czy warto inwestować w edukację finansową?

Odpowiedzmy przykładem. Paweł jest młodym absolwentem uczelni wyższej. Jak każdy młody człowiek na studiach sobie dorabiał by mieć swoje pieniądze. W pewnym momencie usłyszał, że może w szybki sposób pomnożyć te pieniądze na giełdzie. Zaczął się trochę tematem interesować, poczytał blogi na ten temat i ruszył w świat wielkich finansów. Pożyczył pieniądze od rodziców oraz zainwestował swoje drobne oszczędności  i okazało się, że trafił i faktycznie swoje pieniądze pomnożył. Upojony pierwszym sukcesem kontynuował swoje działania. W trakcie roku wykonywał różne operacje, kupował sprzedawał, ogólnie rok kalendarzowy zamknął z zyskiem. Dostał na maila jakiś tam PIT 8c, ale mało się tym przejął. Dalej działał na giełdzie, nie mając świadomości jakie obowiązki wobec urzędu skarbowego na nim spoczywają. Aż tu nagle fiskus upomniał się o swoje i wezwał Pawła do złożenia zeznania podatkowego oraz zapłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami.  Nagle Paweł musiał uzupełnić swoja wiedzę o rozliczanie takich transakcji z fiskusem. Wcześniej w ogóle o tym nie pomyślał, ze ten przychód również jest opodatkowany. Był skupiony tylko i wyłącznie na zdobywaniu wiedzy odnośnie zarabiania pieniędzy.

Przykład Pawła pokazuje 2 kwestie, wiedzę finansową można zdobyć samemu jeżeli się tylko chce to raz, a dwa należy się cały czas edukować  i pamiętać o możliwych konsekwencjach naszych pomyłek czy niedopatrzeń. Tu te konsekwencje nie były aż tak dotkliwe, fiskus przysłał wezwanie do rozliczenia, po złożeniu odpowiedniego PITu i zapłaceniu zaległego podatku sprawa została zamknięta. Niestety nie wszystkie historie kończą się tak pozytywnie. Przykłady można mnożyć: kredyty walutowe, źle zainwestowane pieniądze, zaciąganie kredytów na niekorzystnych warunkach z wysokim oprocentowaniem, a przez to wpadanie w pętle zadłużenia itp., itd.

/pl/file/money-16049211280jpgmoney-1604921_1280.jpg

Jak uniknąć konsekwencji złych decyzji finansowych? Jak odnaleźć się w tych wszystkich zawiłościach? Odpowiedź może być tylko jedna – zdobywać wiedzę finansową. Jaki jest najlepszy sposób pogłębiania wiedzy finansowej? Odpowiedź znowu może być tylko jedna – każdy, który prowadzi nas do zrozumienia świata finansów.

Oto kilka propozycji  jak w przystępny sposób nauczyć się zarządzania finansami;

Czytanie blogów, portali poświęconych finansom – wielu pasjonatów tej tematyki prowadzi swoje autorskie kanały lub udziela się na tematycznych forach i tłumaczy w bardzo przystępny sposób zawiłości finansów

Czytanie książek i prasy poświęconej finansom – wybór literatury jest ogromny. W sieci znajdziemy recenzje i rankingi najlepszych pozycji, warto się nimi sugerować przy wyborze lektury. Oprócz periodyków poświęconych finansom, każda prasa codzienna posiada dodatek finansowy, warto tam również zaglądać. Większość artykułów jest dostępna on-line.

Rozmowy z doradcami finansowymi, kredytowymi i ubezpieczeniowymi  – tu musimy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że każdy z nich ma do wykonania jakiś plan sprzedażowy więc będzie nam pięknie opowiadał o kredytach, inwestycjach itp. Każdą informację uzyskaną od takiego doradcy należy zweryfikować w innych źródłach, poprosić o symulacje kosztów danego produktu, spokojnie przeanalizować i dopiero podjąć decyzję. A przede wszystkim należy się do takiego spotkania przygotować i nie bać się zadawać pytań, w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo finansowe.

Udział w szkoleniach, warsztatach czy webinariach – firmy szkoleniowe bardzo często organizują darmowe wydarzenia edukacyjne, na swoich stronach dzielą się swoja wiedzą. Wśród wykładowców maja praktyków, którzy finansami zajmują się na co dzień. Czasem warto nawet zainwestować w szkolenie z podstaw finansów bo w dłuższej perspektywie na pewno wyjdzie nam ono na dobre, znowu pamiętajmy,  że robimy to dla naszego bezpieczeństwa finansowego. Jak dokonać właściwego doboru szkolenia i organizatora? Skupić się na firmach szkoleniowych, które specjalizują się w tematyce szkoleń finansowych, one są gwarantem najwyższej jakości merytorycznej.

Udział w symulacjach biznesowych – czyli w warsztatach na których w praktyczny sposób ćwiczy się możliwe zdarzenia w symulowanym środowisku biznesowym. Wiele firm w ramach promocji organizuje darmowe pokazy takich symulacji, jest to dość nowatorska forma nauczania, dlatego warto z niej skorzystać.

Granie w gry planszowe poświęcone finansom – te najpopularniejsze to Monopoly czy Eurobisness, ale jest ich znacznie więcej. Nauka w formie zabawy to najlepszy sposób by w łatwy i praktyczny  sposób przećwiczyć informacje zdobyte np. w jednym z wyżej wymienionych sposobów.

Jak widać możliwości pogłębiania swojej wiedzy finansowej jest wiele, ale najważniejsze są własne chęci. Nie należy się finansów bać, one nie są takie straszne, a jeżeli je oswoimy to będzie nam się łatwiej żyło i unikniemy wielu możliwych błędów jakie mogłyby nas spotkać gdybyśmy pozostali finansowymi ignorantami.

Zobacz także:

Brak wiedzy finansowej i jej wpływ na decyzje finansowe młodych ludzi

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn