chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Zručnosti pre riadenie vlastnej vzdelávacej a profesijnej dráhy a ich rozvoj v sektore vzdelávania

Langue: SK

Posté par Katarina DUBCOVA

Predkladaná publikácia je pokusom zmapovať problematiku zručností pre riadenie vlastnej vzdelávacej a profesijnej dráhy z pohľadu slovenského vzdelávacieho systému. V podmienkach Slovenska je tento termín a to, čo sa s ním spája, najmä v školskej praxi, úplne nový pojem.

V  prvých troch kapitolách sa autori snažia vysvetliť základné pojmy, ale najmä kľúčový pojem zručností pre riadenie vlastnej vzdelávacej a profesijnej dráhy - v  záujme lepšieho pochopenia problematiky prinášajú popis vybraných teoretických modelov kariérového vzdelávania a učenia sa a národných rámcov, ktoré podporujú ich rozvoj, uvádzajú tu aj niektoré spôsoby a príklady ich rozvoja v niektorých krajinách.

V ďalšej časti sa pozornosť venuje analýze štátnych vzdelávacích programov na štyroch úrovniach (predprimárna, primárna, nižšia a vyššia sekundárna), v ktorých sa hľadali prvky relevantné vo vzťahu k zručnostiam pre riadenie vlastnej vzdelávacej a profesijnej dráhy.

Poslednou časťou sú závery a odporúčania pre slovenskú školskú prax, najmä v zmysle vytvorenia podmienok pre tvorbu národného rámca pre rozvoj zručností pre riadenie vlastnej vzdelávacej a profesijnej dráhy vo formálnom predterciárnom vzdelávaní. Autori sú presvedčení, že tieto zručnosti môžu veľmi výrazne ovplyvniť schopnosť mladých ľudí úspešne sa vysporiadať s  turbulenciami, s  ktorými sa stretávajú a už permanentne budú stretávať pri prechode zo školy do sveta práce a potom aj v celom priebehu svojej pracovnej kariéry. Prístupmi v zahraničí sa môžeme inšpirovať, imperatív dlhodobo vysokej miery nezamestnanosti mladých ľudí by tieto snaženia mohol urýchliť. 

Auteur(s) de la ressource: 
Mgr. Lenka Beková, SAAIC – centrum Euroguidance
PhDr. Štefan Grajcár, SAAIC – centrum Euroguidance
Date de publication:
Mardi, 31 Janvier, 2012
Type de ressource: 
Études et rapports
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn