chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Espace actualités

Technologie mění svět, ale také nás válcují

09/01/2017
Langue: CS

Jan Mühlfeit, manažer, globální stratég, kouč a mentor, který téměř 22 let působil ve firmě Microsoft, mluví o vlivu technologíí a o tom, proč se lidé nedokáží soustředit.
Více na: http://www.euro.cz/byznys/jan-muhlfeit-technologie-nas-uz-valcuji-129836...

Zvládnout moderní technologie je stále náročnější, tlak na každého stoupá. Jak dlouho to ještě vydržíme?

Na jedné straně máme vyspělé technologie a ty se v zásadě vyvíjejí exponenciálně. Nejen že se zdvojnásobí třeba výpočetní kapacita, zdvojnásobí se počet informací, zdvojnásobí se i stres a všechno. Ovšem lidstvo se vyvíjí lineárně. Náš mozek se nezměnil za posledních 10 tisíc let. Když jsme ve vychýlené situaci - je to pořád ve stylu Bojuj nebo uteč! A tenhle obrovský rozkmit mezi člověkem a technologií do jisté míry zapříčiňuje to, že už vlastně nestíháme. Dnešní společnost je boj o lidskou pozornost.

To myslíte jak?

Lidi se v zásadě vydrží soustředit 12 minut bez přerušení. Tudíž už brzy nebudeme žít ve společnosti digitální, ale ve společnosti příběhů. O tom jsem přesvědčený. Samotná fakta už nikoho nezajímají, musíte je zabalit do dobré story, abyste udržel pozornost. Já když přednáším, tak během hodiny jich tam mám vždy pět šest. Proč to celé vykládám? Protože technologie má velmi pozitivní vliv na lid, ale také negativní. Největší problém po obezitě je dnes v Americe ADD (Attention Deficit Disorder), lidé se neumějí soustředit. Pokud se však neumíte soustředit, tak už se hovoří o jevu, který se nazývá digitální demence. Když se nedokáží soustředit, neporozumí obsahu textu, tak jsou v podstatě nevzdělavatelní.

 

http://www.euro.cz/byznys/jan-muhlfeit-technologie-nas-uz-valcuji-1298366

Jedním z témat rozhovoru s ekonomem Tomášem Sedláčkem byl průmysl 4.0, tedy nahrazení lidské práce technologií. Tomáš Sedláček nabízí paralelu s prací před 100 lety a dnes, kdy člověk z té doby by mohl mít pocit, že dnes nepracujeme, ale odpočíváme. Dnes také málokdo vyrábí něco rukama, mnoho povolání Sedláček charakterizuje jako povídání příběhů. 

Můj filozofický příspěvek do této debaty je ten, že nejen že roboti nahradí naši práci, ale nahradí i naše touhy. V ekonomii pracujeme s nabídkou a poptávkou. Nabídka, tedy to, co vyrábíme, bude drtivě substituována umělou inteligencí a robotizací, ale bude substituována i poptávka. To znamená, že roboti nám budou říkat, po čem toužit a jak toužit,“ myslí si Sedláček. 

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/tomas-sedlacek-z-ekonomie...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn