chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Blog

Jak zvládnout finance prostřednictvím hry

26/05/2016
par Martin Dobeš
Langue: CS

Finanční gramotnost je v ČR silným tématem zejména proto, že řada dospělých Čechů má problém řešit základní životní situace týkající se sestavování rodinného rozpočtu, spotřebitelských či hypotečních úvěrů, vymáhání dluhů a problematiky exekucí a všeobecně finanční odpovědnosti a samostatnosti.

Přestože na trhu existuje řada výukových materiálů, které jsou dostupné zdarma, ne všechny základní a střední školy tyto materiály využívají a ne každá vzdělávací instituce věnuje finanční gramotnosti dostatek prostoru.

Jak známo, člověk se nejlépe učí prostřednictvím reálných situací. Reálnou situaci mohou velmi efektivně navodit rozličné simulační hry. Proto jsme se zaměřili na existující výukové hry, které pomáhají řešit dané téma a které jsou dostupné v ČR.

Hra Finanční svoboda

Začněme tím nejzákladnějším a tím je sestavování rodinného rozpočtu. Inspirativní a pro česko prostředí upravenou hrou je desková hra FINANČNÍ SVOBODA. Jedná se o simulaci reálného života české rodiny. Vaším cílem je splnit jejich cíle a dovést je k finanční nezávislosti. Takže kromě toho, že zažijete spoustu legrace, tak navíc hraním objevíte chyby, které se svými penězi děláte. A díky tomu je už pak v reálném životě neuděláte," uvádí propagační text tvůrce hry.

Jak vypadá hra v praxi, si můžete prohlédnout na tomto videu.

Více informací na www.financnisvoboda.cz. Zde je možné deskovou hru také zakoupit.

 

Karetní hra NAŽIVO

Jedná se o karetní hru zaměřenou na rozvoj finanční gramotnosti.

Cílem hry je samo sebou zvítězit, ale není to jednoduché, musíme se v každém z okamžiků rozhodovat, co je pro nás důležité a prioritou.

Otázky tipu Mám kde bydlet? Budu jíst to či ono? Stihnu vystudovat i pracovat zároveň? Je dobré vzít si hypotéku? Vyplatí se mi odložit nákup auta? Co podnikání?

Ve hře Naživo je v každé hře jeden celý život, se kterým lze libovolně naložit. Užívat si, vydělávat nebo se třeba proslavit. Možností, co mít a co dělat, je nepřeberné. S každou kartou přichází nová volba, zda dát přednost penězům, štěstí nebo prestiži. 

Balíček každého hráče představuje potřeby a možnosti člověka, které se během aktivního života mění a rozšiřují. Průběžně se střádají (či) utrácejí peníze, štěstí a prestiž. Vítězí ten, kdo dokáže všechny možnosti správně vyvážit a nic nepřehlédne.

Více informací o hře zde.

 

Hra Oeconomica

Další ze zdařilých deskových her. Edukativní desková hra patří mezi moderní hry ekonomického typu. Specifická je zejména velmi realistickým zobrazením základních mikroekonomických principů. Vzdělávací rozměr hry však neubírá nic na její zábavnosti.

Oeconomica vychází ze dvou vzájemně propojených herních mechanizmů. Prvním je tvorba ceny na trhu. Hra názorně demonstruje vzájemné působení nabídky a poptávky. Nabídku i poptávku přímo vytvářejí hráči v rámci svého rozhodování během hry. Cena pak reaguje na aktuální poměr nabídky a poptávky na trhu. Druhou významnou součástí herního mechanizmu je fungování firmy (podniku). Hráči musí reagovat na současnou tržní cenu, plánovat své investice a optimalizovat svou produkci.

Více informací na http://www.oeconomica.cz/index.php/cz/

 

Monopoly

Tuto hru netřeba nijak zvlášť představovat, střední i mladší generace ji znají. Lze ji hrát doma, ve škole i ve firmě. Podrobný popis pravidel hry najdete zde.

Lze ji jednoduše koupit v každé prodejně deskových her, nebo si herní plán může člověk sestavit dle návodu i sám.

 

Uroboros

Velmi zajímavá finanční hra, vytvořená původně pro ING pojišťovnu.

Je zaměřena nejen na finanční gramotnost, ale také na koloběh reálného života, roli zaměstnance a podnikatele, možnost investic, tvorbu rezerv a v neposlední řadě důležitost celoživotního vzdělávání. 

Zajímavým prvkem hry je využití technologie rozšířené reality (Augmented Reality). Více informací najdete zde.

 

Přejeme hodně zábavy!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn