chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Švietimas, suaugusiųjų įgūdžiai ir socialinio pobūdžio rezultatai. Empiriniai įrodymai iš suaugusiųjų įgūdžių tyrimo (PIAAC 2013)

Langue: LT
Document available also in: EN

Posté par Jurgita MELAIKIENE

Plačiai pripažinta, kad švietimas yra pagrindinis ekonomikos klestėjimo ir socialinės gerovės šaltinis. Švietimas yra ne tik svarbus ekonomikos našumo ir naujovių kūrimo pajėgumo veiksnys, jis yra būtina sąlyga socialiniams ir kultūriniams pokyčiams vartojimo ir laisvalaikio elgsenos modeliuose, siekiant užtikrinti darnų gyvenimo būdą. Jis įgalina žmones priimti išsamia informacija pagrįstus sprendimus apie ateitį, prisiimti už juos atsakomybę ir įvertinti, kaip jų asmeninė elgsena paveiks ateities kartas. Taigi, mes gerai žinome, kad švietimas suteikia galimybę įgyti žinių, kurios padeda asmenims ir visuomenei būti pastovesniems ir atsparesniems pokyčių įgyvendinimo metu. Ši socialinė grąža gali būti gaunama tiek „rinkos rezultatų“, pavyzdžiui, produktyvumas arba pajamos, tiek „su rinka nesusijusių rezultatų, pavyzdžiui, sveikatos, piliečių dalyvavimo ir, apskritai, socialinio kapitalo, pavidalu. Gilesnis švietimo indėlio į šių socialinio pobūdžio rezultatų pasiekimą supratimas – rekomenduojamas tikslas. Nors švietimo sistema yra pirminė priemonė tokioms žinioms įgyti, mokymasis taip pat gali vykti ir šeimoje, darbo vietoje, mūsų socialinių pažįstamų rate visą mūsų gyvenimą. Šiais laikais visuomenėje vykstantys nuolatiniai pokyčiai skatina asmenis įgyti ne tik konkrečiai profesijai reikalingus įgūdžius, bet ir įsisavinti kitus su įvairios informacijos apdorojimu susijusius įgūdžius, kurie padėtų jiems įveikti šios sparčiai besikeičiančios aplinkos keliamus sunkumus, ypač darbo rinkoje. Suaugusiųjų įgūdžių tyrimas (Tarptautinio suaugusiųjų kompetencijų vertinimo programa) parengtas, siekiant suteikti informaciją apie šiuos pagrindinius įgūdžius visuomenėje. Jame tiesiogiai vertinamas keleto informacijos apdorojimo įgūdžių, t.y. raštingumo, mokėjimo skaičiuoti ir gebėjimo spręsti problemas aplinkoje, kurioje gausu technologijų, meistriškumas. Jame taip pat pateikiamos įžvalgos į tokius pagrindinius socialinio pobūdžio rezultatus kaip pasitikėjimo kitais lygis, dalyvavimas asociacinėje, religinėje, politinėje arba labdaringoje veikloje (savanorystė), politinis veiksmingumas arba įtakos politiniam procesui jausmas bei pačių asmenų įvertinta sveikatos būklė. Šioje ataskaitoje pateikiamos pagrindinės išvados dėl švietimo įvairiomis formomis (išsilavinimo įgijimo metai, įgūdžiai ir suaugusiųjų mokymasis visą gyvenimą) ir įvairių socialinio pobūdžio rezultatų santykio.

 

Auteur(s) de la ressource: 
European Commission, Joint Research Centre
ISBN: 
978-92-79-37940-6
Date de publication:
Jeudi, 24 Juillet, 2014
Langue du document
Type de ressource: 
Études et rapports
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email