chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Koolitusmaterjalid säästva tarbimise teemalistele koolitustele.

Langue: ET
Document available also in: EN

Posté par Georgi SKOROBOGATOV

Miks kulub minu hommikuse tassi kohvi jaoks 140 liitrit vett, mitte ainult 0,2? Miks kulub 11 000 liitrit vett minu 9.90$ maksvate teksapükste valmistamiseks, ja seda kaugetes maades, kus pidev põud ja joogiveepuudus ajab kohaliku rahva meeleheitele? Miks lebab selline aare nagu 2,5 t puhast kulda kasutamata ja unustuses Saksa majapidamiste sahtlites, samal ajal kui inimesed ja valitsused maksavad kõrget hinda toorainete eest, millega sõdivad maad konfliktipiirkondades ennast finantseerivad? Ja miks saab naine, kes õmbleb mulle 100-dollarilised tossud ja kes töötab 16 tundi päevas 7 päeva nädalas, oma töö eest ainult 0,4% ostu-müügihinnast ning pole sellest hoolimata suuteline oma perekonda toitma? 

Globaliseerumisprotsessis on võitjaid ja kaotajad. Näiteks on juurdepääs veele elementaarne inimõigus, kuid sellest on kiiresti saamas haruldane ja kallis toode ning tegelikud sotsiaalsed, rahalised ja keskkonnaga seotud kulud kaupade eest, mida me kas tarbime või mitte, maksame lõpuks ikkagi meie, tarbijad, mitte ettevõtjad. Paljudele meist on see liigagi hästi teada: meie tänapäeva maailmas tuleb ülemaailmsete kriiside ja nendega seotud väljakutsete põhjusi otsida kohalikul tasandil. Sellest hoolimata ei ole sugugi mitte alati lihtne märgata ja hinnata globaalseid tagajärgi meie endi tegevuses. 

Alates 2013 on DVV International (DVV=Deutscher Volkschul-Verband – Saksamaa täiskasvanuhariduse ühendus) koos oma Euroopa partneritega rakendanud projekti „Know Your Lifestyle“ („tunne oma elustiili“). Koostöös kodanikeühenduste ja õpetajatega on välja töötatud rida õppeprogramme, mis on eelkõige suunatud väiksema õpikogemusega noortele täiskasvanutele, kes oma igapäevases elus puutuvad harva kokku säästva arengu küsimustega. 

Koolitusmaterjale saab nüüd alla laadida projekti veebileheküljelt http://www.knowyourlifestyle.eu (inglise, saksa, sloveenia ja eesti keeles) ja samuti on neid võimalik saada tasuta prinditud kujul Eesti Vabaharidusliidust evhl@vabaharidus.ee

Koolitusmaterjalid abil saab ülevaate kohaliku ja väga individuaalse tarbimise globaalsest mõjust. Eraviisilist Individuaalset tarbimist on kriitilise pilguga uuritud ja on õpetatud alternatiivseid, säästlikke individuaalseid oskusi. Kaasavad ja interaktiivsed meetodid harivad, tõstavad teadlikkust ja on lõbusad kasutada. „Tunne oma elustiili“ koolitusmaterjalid sobivad kasutada nii mitteformaalses kui formaalses õppes, nii täiskasvanute koolituses kui noortele. 

Projekti „Know Your Lifestyle“ – säästlik tarbimine noorte täiskasvanute jaoks teise võimaluse hariduses – on rakendatud DVV International poolt alates 2013. aasta algusest koostöös täiskasvanuhariduse ühendustega Eestis (Eesti Vabaharidusliit), Sloveenias (Sloveenia Täiskasvanuhariduse Instituut) ja Austrias (Carinthia Täiskasvanuhariduse keskuste ühendus) ning Euroopa Täiskasvanuhariduse Assotsiatsiooniga.

Projekte rahastab Euroopa Liit, Majanduskoostöö ja arengu Ministeerium (BMZ) ning partnermaade valitsusasutused.

Auteur(s) de la ressource: 
KATE e.V; BAOBAB; Tartu Environmental Center; Umanotera
ISBN: 
978-3-942755-21-4
Date de publication:
Mercredi, 28 Janvier, 2015
Langue du document
Type de ressource: 
Ressources éducatives libres
Étiquettes:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email