chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Kogemused elukäigus elumuutvatest sündmustest

Langue: ET

Posté par Kadi Kass

Inimese elu jooksul toimuvatel sündmustel ja kogemustel on kindel mõju inimese elu kulgemisele. Aeg, kohad, sündmused, suhted ja kogemused on omavahel seotud ning omavad inimese elus isiklikke tähendusi. Oma valikuid ja käitumist mõistetakse läbi eelnevate kogemuste varasematel eluetappidel ning isiklike kogemuste ja elusündmustele järgnev elukäik sõltub suuresti nende ajastusest. Iga elusündmus on seotud ajaga, elus toimunuga ja elukäigu üleminekute perioodidega, mis mõjutavad täiskasvanu isiklikku elu, suhteid lähedaste ning ühiskonnaga (Elder, Kirkpatrick Johnson & Crosnoe, 2003).

Uurimuses tuginen Glen H. Elderi elukäigu teooriale, mis käsitleb inimese elu ja kogetud aja seoseid. Narratiivne lähenemine inimese elukäigule aitab mõista kogemusi, nii nagu seda mõistavad need, kes seda omavad (Creswell & Guetterman, 2019) ning on sobiv kriitiliste sündmuste, pöördepunktide, üleminekute ja etappide analüüsimiseks. Narratiivse lähenemise kriitiline roll on isikliku karjääritee suunamisel (Minova & Belk, 2020).

Uurimistöö küsimus on: kuidas täiskasvanud inimesed kogevad isiklikke elumuutvaid sündmusi? Eesmärgiks on mõista elumuutva sündmuse kogemusi.

Andmete kogumiseks kasutasin narratiivset intervjuud. Andmete analüüsimiseks kasutasin narratiivset analüüsi Franz Schütze meetodil (Schütze, 2007). Uurimuse eesmärgil moodustasin eesmärgipärase valimi, kuhu kuulus neli abielu lahutanud täiskasvanud naist.

Tulemustest selgub, et isiklikele kogemustele tähenduse andmine on seotud elumuutvast sündmusest üleminekute protsessiga. Elumuutva sündmuse ajastuses on seosed ajaloolise ajaga, millel on omakorda seos inimese vanusega. Käitumise muutust seostatakse vanusega kronoloogilises ajas erinevates sotsiaalsetes rollides ja situatsioonides. Kohanemist elumuutvas sündmuses toetavad lähedased inimesed, ühiskonna toetust ei tajuta. Reflekteerides oma elukäiku, väärtustatakse saadud kogemusi kui õppimist elus ja elust ning õppimisprotsessi ennast.

Uurimistulemustest järeldub, et narratiivsed lood aitavad inimest oma elu planeerimisel. Lugude jutustamine loob võimaluse oma kogemusi ümbermõtestada. Kogemustest õppimine annab võimaluse planeerida oma tulevikku.

Võtmesõnad: elukäik, elumuutvad sündmused, kogemus, abielulahutus,

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.

Auteur(s) de la ressource: 
Siiri Maasen
Date de publication:
Dimanche, 31 Mai, 2020
Langue du document
Type de ressource: 
Études et rapports
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email