chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Poradnik projektowania uczenia się online

Langue: PL

Posté par BOHDAN KAMIŃSKI

Poradnik „The design book for online learning” autorstwa Akseli Huhtanena wydał Uniwersytet Aalto w Helsinkach. Materiał zawarty w oryginalnym, fińskim wydaniu poradnika, został przygotowany w ramach działań Fińskiego Instytutu Technologicznego (FITech), utworzonego w 2017 roku dzięki wsparciu fińskiego Ministerstwa Edukacji przez siedem fińskich politechnik. W 2019 roku działalność FITech rozszerzyła się na edukację dorosłych, która ma wspierać rozwój kompetencji tysięcy fińskich profesjonalistów w branżach technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i energetyki.

Poradnik odwołuje się do źródeł naukowych, przywołanych w przypisach. Proste zasady i praktyczne matryce, gotowe do wykorzystania w projektowaniu różnych form uczenia się, stanowią główną treść podręcznika. Poradnik – jak podkreśla autor – jest jedynie przykładem rozwiązań, zaleceniem, które nie musi być w całości i precyzyjnie stosowane. Odwołanie się do specyfiki osób uczących się i do rozpoznania potrzeb i możliwości, przeprowadzonego przez edukatorów – to dwie podstawy zalecanego projektowania uczenia się.

    

Uczenie się jest w centrum uwagi poradnika. Jest on zatem skoncentrowany na osobach uczących się. Rola edukatora polega na tym, by to uczenie się wspierać. Autor zaleca kolektywne projektowanie, oparte na burzy mózgów i wzajemnym wspieraniu się grupy edukatorów. Badania naukowe (Hattie) potwierdzają ogromne znaczenie współpracy edukatorów w ewaluacji efektów, do których się przyczyniają.

Polska wersja nie wprowadza zmian merytorycznych, a zmiany w stosunku do oryginału dotyczą wyboru części oryginalnej treści i obejmują drobne modyfikacje formy jej zaprezentowania. Referencje obejmujące zalecaną literaturę zachowano w całości zgodnie z oryginałem. Zastosowanie koloru w wybranych fragmentach tekstu i wyrównanie tekstu do lewej strony mają ułatwić odbiór tekstu różnorodnym użytkownikom.

   

Wyzwania edukacyjne wskazane w publikacji obejmują:

 • zdefiniowanie grup odbiorców – osób uczących się i ich potrzeb,
 • kształtowanie koncepcji kursu online,
 • wyznaczanie celów uczenia się,
 • definiowanie efektów uczenia się,
 • zaplanowanie treści służących osiągnięciu efektów uczenia się,
 • przygotowanie materiałów wspierających uczenie się,
 • projektowanie zadań ułatwiających uczenie się,
 • animowanie środowiska uwzględniającego psychiczne i społeczne potrzeby osób uczących się,
 • diagnozowanie wstępnego przygotowania do uczenia się,
 • dostrzeganie, nazywanie i komunikowanie postępów w uczeniu się,
 • umiejętne posługiwanie się narzędziami online,

a przede wszystkim

 • koncentrowanie się na osobie uczącej się i zapewnienie wsparcia osobom uczącym się.
Auteur(s) de la ressource: 
Akseli Huhtanen (autor oryginału)
Bohdan Kamiński (opracowanie)
Marta Dobrzyniak (redakcja naukowa)
ISBN: 
ISBN: 978-83-949284-2-1
Date de publication:
Jeudi, 27 août, 2020
Type de ressource: 
Ressources éducatives libres
Pays:
Étiquettes:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email