chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Participatívna tvorba verejných politík

Langue: SK

Posté par Marta JENDEKOVA

Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík je národný projekt, ktorý sa realizoval v rokoch 2017-2020 na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, financovaný z prostriedkov operačného programu Efektívna verejná správa. Projekt so skráteným názvom Participácia cielene buduje predpoklady, navrhuje kroky, zavádza riešenia, zamerané na podporu participatívnej tvorby verejných politík na národnej, regionálnej, mikroregionálnej a lokálnej úrovni.

Súčasťou projektu bola aj príprava vzdelávacieho programu - na pomoc riešenia nedostatočných kapacít verejnej správy v oblasti participatívnej tvorby verejných politík a podpory pro-participatívnych prístupov.

Pre vzdelávací program bola spracovaná sada učebných textov zameraná na zvládnutie participatívneho procesu účastníkmi vzdelávania. Sada spracovaných materiálov sa vzťahuje k hlavnému odporúčaciemu materiálu s názvom „Pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politikách“ (PDF, 1 MB), ktorý uznesením vlády SR č. 645/2014, zakotvil 4 základné scenáre účasti verejnosti. Sada učebných materiálov má tieto časti:

      Začíname participovať (PDF, 2 MB),

      Riadenie participatívneho procesu (PDF, 1 MB),

      Menej tradičné metódy participácie (PDF, 1 MB),

      Riešenie konfliktov pre participáciu (PDF, 1 MB),

      Príloha č. 1 – Špirála konfliktu (PDF, 606 kB),

      Príloha č. 2 – Správa z deliberačného fóra (PDF, 684 kB),

      Príloha č. 3 – Pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík (PDF, 1 MB). 

Sada materiálov sa stala podkladom pre vznik budúcej „učebnice“ s názvom Participovať? Participovať!, určenej pre absolventov vzdelávacieho programu Participatívna tvorba verejných politík.

Takisto bude k dispozícii e-learning na www.participacia.eu.

Na záverečnej konferencii projektu, ktorá sa konala 6.-7. augusta 2020 sa prezentovali výstupy projektu. Video záznamy z vystúpení rečníkov a diskusií sú k dispozícii tu.

Auteur(s) de la ressource: 
Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti
ISBN: 
Date de publication:
Mardi, 16 Juin, 2020
Type de ressource: 
Ressources éducatives libres
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email