chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Andragoogika mõtteajalooliste tekstide kujunemine filosoofiliste tekstide ja ideede kaudu

Langue: ET

Posté par Kadi Kass

Magistritöös uurin andragoogika ja filosoofia omavahelisi seoseid ja mõtestan olemasolevaid ideid. Lähtun andragoogika mõiste rajaja Alexander Kappi seisukohtadest ja ideedest. A. Kapp on võtnud aluseks antiikfilosoofia baasmõtlejate Platoni ja Aristotelese ideed. Töö uurimusküsimuseks on mõtestada, milline peaks inimene olema? Uurimuse eesmärgiks on mõista, mida annab meile filosoofia ja andragoogika sümbioos ning mis peaks olema nende koosluse eesmärgiks. Mida räägivad filosoofid ja andragoogid inimese vaimsetest väärtustest?

Tuginedes A. Kappi andragoogika ning Platoni ja Aristotelese filosoofilistele ideedele, viisin läbi teoreetilise uurimuse, mis tugineb ajaloolisele lähenemisele. Teoreetiline uurimus keskendub Alexander Kappi teostele ning tema töödes kasutatud seisukohtadele ja nendevaheliste seoste loomisele. Uurimus ei tegele üldiste andragoogiliste probleemidega. Andmete kogumine ja analüüs on tekstipõhine ja allikate valikul olen lähtunud peamistest A. Kappi teostest.

Uurimustöö uudsuseks on vaade Alexander Kappi andragoogika-filosoofiale tervikuna. Olen läinud oma uurimusega kaugemale Kappi esimesest andragoogikaalasest tööst. Kappi mõtetega ei ole Eestis ega ka maailmas piisavalt teaduspõhiselt tegeletud. Tänapäevane andragoogika ei räägi indiviidi vaimsetest väärtustest, mida aga teeb Kapp.

Magistritööst järeldub, et vajalik on inimese vaimne arenemine, lähtudes andragoogika, filosoofia ja humanismi printsiipidest tervikuna. Inimesest peab saama läbi hariduse ja eetika valgustatud isiksus. Kõlbelise hariduse eesmärgiks on isiksus, kes töötab ja tegutseb õilsate eesmärkide nimel, inimkonna hüvanguks.

Võtmesõnad: andragoogika, filosoofia, humanism, Alexander Kapp, Platon, Aristoteles.

Tallinna Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud ETERA kataloogis.

Auteur(s) de la ressource: 
Claudia Tinn
Date de publication:
Mardi, 30 Juin, 2020
Langue du document
Type de ressource: 
Études et rapports
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email