chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Mittetraditsioonilise kutsekoolis õppija õpikeskkonnad ja õppimist mõjutavad tegurid

Langue: ET

Posté par Kadi Kass

Täiskasvanud inimesed leiavad üha enam tee õppima kutsekoolidesse mõnda eriala. Seda tingib soov täiendada end olemasoleval erialal, vajadus õppida uus amet või tahetakse õppida midagi uut. Mittetratsioonilised õppijad on täiskasvanud, kes asuvad õppima peale mõningast pausi eelmise kooli järel, kasvatavad õpingute kõrvalt lapsi ja käivad tööl. Eestis on varasemalt uuritud mittetraditsioonilisi õppijaid kõrgkoolis ning nende õppima asumise motiive, samuti õpingute katkestamise põhjuseid. On ka uuritud õppimist mõjutavaid tegureid. Autorile teadaolevalt on aga vähe uuritud mittetraditsiooniliste õppijate õpikeskkondasid kutseharidust omandavate õppijate seas ning nende õppimist mõjutavaid tegureid.

Käesoleva bakalaureusetöö eesmärk oli välja selgitada kuidas kirjeldavad mittetraditsioonilised kutsekoolis õppijad oma õpikeskkondi ja milliseid õppimist soodustavad või takistavad tegurid neid sealjuures mõjutavad.

Uurimuse eesmärgi saavutamiseks viidi läbi kvalitatiivne uurimine, mille käigus koguti andmeid fotointervjuu abil neljalt kutseõppeasutuses õppivalt mittetraditsiooniliselt õppijalt, kellel on koolis käimise kõrval töökoht ja lapsed. Fotointervjuu kasutamise eeliseks oli võimalus saada fotode kaasabil rohkem infot, sest fotode abil meenus intervjueeritavatele tegureid, mis muidu oleks võinud märkamatuks jääda.

Uurimuse tulemusest selgus, et mittetraditsioonilised õppijad on võimelised kohanema väga erinevates õpikeskkondades ning leidma endale sobivaima õppimise viisi. Positiivsena märgiti ära võimalus valida paindlik õppevorm ja võimalus siduda töökoht õpitava erialaga. Siinjuures kinnitas uuring, et võimalus kasutada VÕTA süsteemi ning e-keskkondasid annab mittetraditsioonilisele õppijale juurde võimalusi paindlikumalt õppida.

Takistavaks võib saada aga halb õppekorraldus ja õpetaja oskamatus õpetada. Kõige enam toodi õppimist mõjutavana välja ajaga seotud tegurid. Õppimiseks tuleb leida aega pere ja töökoha kõrvalt. Mittetraditsiooniline õppija on omandanud oskuse oma aega planeerida ning leiab aega ka puhata. Uurimuse tulemused näitavad, et mittetraditsioonilisel õppijal on oskus ennast juhtida ja jagada aega nii pere, töö kui ka kooli vahel. Samuti on uuringu tulemuste alusel mittetraditsiooniline õppija motiveeritud ja ta tahab õppida.

Märksõnad: ebatraditsiooniline õppija, elukestev õpe, kutseharidus, õpikeskkonnad, õppimist toetavad ja takistavad tegurid, enesejuhitavus, fotointervjuu.

 

Tartu Ülikoolis kaitstud bakalaureusetöö on avaldatud TÜ digitaalarhiivis DSpace.  

Auteur(s) de la ressource: 
Pille Peterson
Date de publication:
Vendredi, 15 Juillet, 2016
Langue du document
Type de ressource: 
Études et rapports
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email