chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Tulevikuvaade tööjõu- ja oskuste vajadusele: KEEMIA-, KUMMI-, PLASTI- JA EHITUSMATERJALITÖÖSTUS

Langue: ET

Posté par Katre Savi

Keemia-, kummi-, plasti- ja ehitusmaterjalitööstuse valdkonna tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoos (OSKA) valmis 2017. aasta esimeses pooles.

Keemia-, kummi-, plasti- ja ehitusmaterjalitööstuse (KKPE) valdkond on oluline ressursside ja nutika spetsialiseerumisega seonduv valdkond, kus riik panustab oluliselt ka teadus- ja arendustegevusse.

KKPE valdkonna ettevõtted moodustavad umbes 1% kõigist Eesti ettevõtetest ja 8% töötleva tööstuse ettevõtetest.

Prognoosi keskmes on valdkondade terviklik vaade, kus tööjõuvajadust analüüsitakse kõikide valdkondade– koksi ja puhastatud naftatoodete, kemikaalide ja keemiatoodete, põhifarmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide, kummi- ja plasttoodete ning muude mittemetalsetest mineraalidest toodete tootmise – ametirühmade lõikes. Vaatluse all on nii tootmisprotsessi insenerid ja tootmisjuhid kui masinate operaatorid ja seadistajad, lukksepad ning teised ettevõtete arengule ja lisandväärtusele olulised ametialad.

Keemia-, kummi-, plasti- ja ehitusmaterjalitööstuse valdkonnas on hõivatuid ligikaudu  13 170 inimest, kellest 9630 inimest töötab keemia, põlevkiviõli-, ning ehitusmaterjalitööstuses ning kummi- ja  plastitööstuses töötab 3540 inimest.

Täienduskoolitus

KKPE valdkond on oskustööliste-keskne valdkond, kus töötajad on üldjuhul omandanud kutsehariduse (40%). Kõrgharidus on omandatud peaaegu kolmandikul töötajatest (30%). Kõige suurem kõrghariduse osakaal on tööstusinseneridel (88%) ja keemia- ning tootearendusinseneridel (88%).

KKPE valdkonna täiendusõppe vajadust ja võimalusi on asjakohane vaadata valdkonna arengut mõjutavatest trendidest lähtuvalt. Juba töötavad inimesed vajavad pidevat täienduskoolitust, et säilitada nõutav kompetentsus KKPE valdkonna ettevõttes töötamiseks. Selleks toimuvad pidevad täienduskoolitused järgmistel teemadel: kemikaaliohutus; keskkonna- ja tööohutus, sh töötaja turvavarustus ja -riided, hügieen jm; jäätmekäitlusega seotud uued nõuded ja nendega seonduvalt tööprotsesside täiustamine ning kõikide eelpool loetletud teemadega seotud õigusaktid, nõuded ja regulatsioonid.

Kemikaaliohutusega seotud koolitusi korraldab Eesti Keemiatööstuse Liit koostöös Terviseametiga, kellel on selleks vastav pädevus.

Põhikutsealadel vajatakse täienduskoolitust järgmistel teemadel:

  • Insenerid ja tehnoloogid: meeskonnatöö, projektijuhtimine, protsessiautomaatika, robootika ning tööstuse ja tootmise digitaliseerimine, kvaliteedistandarditega töötamine ja valdkonnaspetsiifilised IKT-oskused.
  • Meistrid ja töödejuhatajad: tootmise ja personali planeerimine, meeskonnatöö.
  • Tööstusseadmete ja -masinate mehaanikud, seadistajad ja operaatorid: erinevad programmeerimiskeeled, robotite seadistamine ja hooldamine.

Täiendusja ümberõpet pakuvad kutse- ja kõrgkoolid, kes teevad koostööd ettevõtetega, ning erakoolitusasutused. Täiendus ja ümberõpe toimub kas töötaja enda initsiatiivil, ettevõtte või Töötukassa suunamisel, kusjuures tööalase täienduskoolituse eest tasub enamasti suunaja.

--

Uuringu olulisemate tulemuste, lühiaruande, tervikteksti ja infograafikaga, samuti ka tulevikutrendide ja teiste valdkondade uuringute tulemustel sõnastatud täienduskoolituse vajadustega tutvu Tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA kodulehel.

 

Auteur(s) de la ressource: 
Eve Kitt, Rain Leoma, Olav Aarna, SA Kutsekoda
Date de publication:
Vendredi, 10 Mars, 2017
Langue du document
Type de ressource: 
Niveau national et politiques
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email