chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

OSKA ülevaade valdkonnaspetsiifiliste IKT-oskuste vajadusest

Langue: ET

Posté par Marit Valge

Vabariigi Valitsus kiitis 2014. aasta veebruaris heaks tööturu seire ja prognoosi ning oskuste arendamise koordinatsioonisüsteemi kontseptsiooni OSKA, et paremini siduda tööturu vajadusi ja koolituspakkumist ning tagada, et tööturul toimuvad muutused ja ühiskonna vajadused jõuaksid koolituspakkumisse võimalikult kiiresti. OSKA toetab tööandjate ja õppeasutuste koostööd õppekavade arendamisel ning ajakohase tööturuinfo jõudmist karjääriteenustesse. OSKA süsteemi raames uuritakse üksikasjalikult tööjõu- ja oskuste vajadust, võrreldakse seda tasemeõppes pakutavaga ning tehakse ettepanekuid kitsaskohtade lahendamiseks.

Eesti väikeses ja avatud majanduses ei jää COVID-19 mõjudest ning sellest tingitud majanduskriisist
puutumata tõenäoliselt ükski sektor. Millises sektoris, kas, kuidas ja millal majandusmudelid muutuvad, on täna veel vara öelda. Tekkinud olukorra tõttu võivad kiireneda OSKA uuringutes läbivalt erinevates valdkondades kajastatud tööturgu mõjutavad trendid nagu automatiseerimine ja digitaliseerimine. Eesti majanduse ning laiemalt kogu ühiskonna jätkusuutliku arengu taastamiseks ja konkurentsivõime säilitamiseks on oluline arendada töötajate nii üldisi kui valdkonnaspetsiifilisi infoja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) alaseid oskusi, eriti COVID-19-st tingituna kiirenenud protsesside valguses. Senine kogemus on näidanud, et just valdkonnaspetsiifilised IKT-oskused erinevatel elualadel on keerulisel ajal hinda läinud. Seetõttu on enda IKT-oskuste täiendamine või värskendamine keerulisel ajal mõistlik investeering tulevikku. Vajalike teadmiste ja oskustega töötajad suurendavad IKT-l põhinevate tehniliste lahenduste oskuslikku rakendamist oma erialal, edendavad valdkonna arengut ning efektiivistumist ja ühtlasi paraneb inimeste konkurentsivõime.

Kui üldiste IKT-oskuste kohta on rohkem infot, siis käesolev dokument täidab lünga, andes majandusvaldkondade kaupa ülevaate ka valdkonnaspetsiifiliste IKT-oskuste vajadusest. Ülevaade on esitatud seni uuritud OSKA valdkondade kaupa (arvestusala; ehitus; energeetika; haridus ja teadus; info- ja kommunikatsioonitehnoloogia; kaubandus, rentimine ja parandus; keemia-, kummi-, plasti- ja ehitusmaterjalitööstus; kinnisvarateenused; kultuur ja loometegevus (etenduskunstid, käsitöö, museoloogia, muusika, raamatukogundus, sport, audiovisuaalvaldkond, sõna ja keel, turundus ja kommunikatsioon, disain ja kunst, trükitööstus); majutus, toitlustus ja turism; metalli- ja masinatööstus; metsandus ja puidutööstus; personali- ja administratiivtöö ning ärinõustamine; põllumajandus ja toiduainetööstus; rõiva-, tekstiili- ja nahatööstus; siseturvalisus ja õigus; sotsiaaltöö; tervishoid; transport, logistika, mootorsõidukite remont ja hooldus; vee- ja jäätmemajandus ning keskkond).Igas valdkonnas on kirjeldatud arendamist vajavad oskused sarnaseid oskusi eeldavate kutsealarühmade või alavaldkondade vaates.

Ülevaates ei ole IKT-oskuseid kirjeldatud kolmes OSKA valdkonnas (avalik haldus; finantsvaldkond ja isikuteenused). Nende valdkondade uuringuaruanded valmivad 2020. aasta teises pooles.
Kutsekoda tänab suure panuse eest OSKA valdkondade võtmeeksperte jt valdkonna esindajaid, kes on aidanud kaasa ülevaate valmimisele.

Väljaande autoriõigus kuulub sihtasutusele Kutsekoda. Väljaandes sisalduva teabe kasutamisel palume viidata allikale: OSKA. (2020). OSKA ülevaade valdkonnaspetsiifiliste IKT-oskuste vajadusest. Tallinn: SA Kutsekoda.

Auteur(s) de la ressource: 
Urve Mets ja OSKA meeskond, Kutsekoda
Date de publication:
Lundi, 15 Juin, 2020
Langue du document
Type de ressource: 
Études et rapports
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email