chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Üliõpilaste hinnangud oma õpingute peatumise või katkestamise põhjustele ühe Eesti ülikooli kolledži näitel

Langue: ET

Posté par Kadi Kass

Magistritöö eesmärk oli välja selgitada endiste üliõpilaste hinnangud oma ülikooliõpingute peatumise või katkestamise põhjustele ja ülikooli lõpetamist soodustavatele teguritele ühe Eesti ülikooli kolledži näitel ning võrrelda nii päevases õppes kui avatud ülikoolis õppinute hinnanguid oma peatumise või katkestamise põhjustele.

Uuriti kahte tüüpi endisi üliõpilasi (õppekavast oli täidetud vähemalt 75%): üliõpilased, kes vaatamata õpingute ajutisele peatumisele (akadeemiline puhkus, õpingute pikendamine, eksmatrikuleerimine) viisid oma õpingud lõpule, ja üliõpilased, kes on eksmatrikuleeritud ja pole siiani lõpetanud.

Magistritöö teoreetiline ülevaade keskendus üliõpilaste ülikoolist väljalangemist põhjendavale akadeemilise ja sotsiaalse sidususe teooriale ning sellest lähtuvatele eelnevatele uuringutele. Andmeid koguti veebipõhise ankeediga (vastajaid 123), mille vastuseid analüüsiti nii kvantitatiivsete kui kvalitatiivsete meetoditega.

Uurimuse tulemustest selgus, et ülikooliõpingute lõpuleviimist õpingute peatumise järel mõjutas üliõpilase akadeemiline sidusus – lõpetasid need õppijad, kellel oli kindel eesmärk saada kõrgharidus, kes tundsid huvi valdkonna vastu ja nägid nii otsest kui kaudset kasu ülikooli diplomi saamisest. Endiste üliõpilaste hinnangul segasid ülikooli lõpetamist ennekõike lõputöö kirjutamisega seonduvad probleemid ja majanduslikud takistused. Käeoleva uurimuse alusel puudus seos ülikooliõpingute lõpetamise/katkestamise ja era- ning tööeluliste muutuste vahel. Samuti tuli tulemustest esile, et peatunud pidasid õpingute lõpuleviimise peamisteks motivaatoriteks üliõpilase sisemist tahet, motivatsiooni, soovi saada kõrgharidus, aga katkestanute meelest peaks neid toetatama väljapoolt (lõputöö kirjutamisprotsessi parem korraldus, õpingutealase info parem liikumine, majanduslike tingimuste paranemine, töökoormuse vähenemine jne). Endised üliõpilased soovitasid ülikoolil tõhustada lõputöö kirjutamise protsessi, parendada infovahetust ülikooliõpingud katkestanutega ning toetada katkestanuid nii akadeemilise kui psühholoogilise nõustamisega.

Võtmesõnad: ülikooliõpingute peatumine ja katkestamine, akadeemiline sidusus, sotsiaalne sidusus, lõputöö

Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö on avaldatud TÜ digitaalarhiivis DSpace.

Auteur(s) de la ressource: 
Rita Viik
Date de publication:
Mercredi, 9 Septembre, 2015
Langue du document
Type de ressource: 
Études et rapports
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email