chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Blog

Sėkmingai ,,adaptuotos“ mokymų metu įgytos žinios

05/05/2020
par Loreta Kubilienė
Langue: LT

Idėja  parengti naują  mokymo(si) programą Telšių rajono  suaugusiesiems ,,Sveikas ir skanus maistas“ gimė lankantis Vokietijoje, kur Telšių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovai drauge su kitais suaugusiųjų švietėjais iš Telšių ir Raseinių, dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo mokymuose  pagal projektą ,,Suaugusiųjų švietėjų bendrųjų gebėjimų tobulinimas remiantis Vokietijos patirtimi“. Per keturias mokymų dienas andragogai iš Lietuvos susipažino su įvairiomis Ibbenbiurene  neformalųjį suaugusiųjų švietimą teikiančiomis  švietimo įstaigomis, klubais, asociacijomis ir  jų  veiklomis bei su privačiomis iniciatyvomis švietimo ir kultūros srityse.

  Lankėmės Ibbenbiureno katalikiškajame šeimų švietimo centre.  Šie namai – atviri visiems bendruomenės nariams. Nesvarbu, kur žmonės susitinka ir bendrauja: kavinėje, žaidimų kambaryje, pokalbių salone, - svarbiausia, kad žmonės galėtų keistis patirtimi, panaudoti savo gebėjimus, žinias ir tuo būdu būtų naudingi kitiems. Čia vykdomos patrauklios edukacinės programos visai šeimai. Centras siūlo daug ir įvairių kursų vyrams, būsimoms mamoms, jaunoms mamoms, jaunoms šeimoms arba vienišiems asmenims, kurie kursų metu gali susipažinti vieni su kitais ir užmegzti draugiškus santykius.  Čia  galima išmokti ir kaip praktiškai  pasigaminti sveiko maisto. Sveika mityba – sveikatos pagrindas. Įvairių mokslininkų duomenimis, mitybos įpročiai turi įtakos mūsų sveikatai net 25–30 proc. Sveikai maitinantis, galima sumažinti per didelį kūno svorį, atsikratyti antsvorio, nutukimo, sumažinti arterinės hipertenzijos, hipercholesterolemijos, hiperglikemijos ir kitų lėtinių ligų rizikos veiksnių atsiradimą. Telšių rajono  visuomenės sveikatos biuro prioritetas yra sveika gyvensena, todėl mus ypač sužavėjo  ši idėja. 

Nutarėme ją ,,adaptuoti“ Telšiuose ir kartu su VšĮ Telšių regioninio profesinio mokymo centru parengėme  mokymų programą, kurios tikslas išmokyti dalyvius  būti savo sveikos mitybos specialistais atsigręžti į save ir suprasti, koks maistas tinkamas kiekvienam asmeniškai. Vykdant šią programą suteiksime žinių ir praktinių užsiėmimų apie sveiką mitybą, apie tai, kaip maisto gaminimas padeda ugdytis socialinius, komunikacinius, pažintinius, meninius ir, žinoma, sveikos gyvensenos gebėjimus. Programos metu gaminamas maistas – ne tik iš augalinių, bet ir iš mėsos, žuvies, pieno produktų, kadangi tai neatsiejama subalansuotos mitybos dalis. Esminis principas – šviežiai ruošiamas maistas, kuris turi mažiau pridėtinio cukraus, druskos, daugiau skaidulinių medžiagų su kokybiškais riebalais, daugiau daržovių, vaisių ir uogų“. Teorija yra viena, bet daug efektyviau yra praktiškai parodyti, kaip pagaminti sveiką maistą ir leisti žmonėms patiems jį gaminti bei degustuoti.

Vasario mėnesį  šią programą kolegoms – „Erasmus+“ KA1 mobilumo projekto „Suaugusiųjų švietėjų bendrųjų gebėjimų tobulinimas remiantis Vokietijos patirtimi“ dalyviams  kartu pristatėme su   Visuomenės sveikatos biuro direktoriumi A. Laurinavičiumi. Švietėjai dalyvavo kulinarinėje pamokoje, gamino keletą vegetariškų patiekalų ir vėliau juos degustavo. Visus savo grožiu ir skoniu nustebino daržovių pyragas „Žiedai laukų“, prie jo  tinkamais dviem padažais bei spanguolių putėsiai su manų kruopomis. Dalyviai žadėjo būtinai juos išbandyti namuose ir jais pavaišinti savo artimuosius.

Patirtis, įgyta dalyvaujant programos "Erasmus+" KA1 projekte parodė, kad ir kur begyventume, visiems rūpi sveikata. Paskelbus karantiną dėl koronaviruso, jau spėjome išsiugdyti keletą įpročių – dažnai plauti rankas ir neliesti savo veido. Gal pasiseks išmokti ir sveikai maitintis? Sveikai maitindamiesi ir būdami aktyvūs galime padidinti galimybę nesusirgti. Kaip sako patarlė: sveikame kūne – sveika ir siela. Maitinkimės sveikai.

Projektas ,,Suaugusiųjų švietėjų bendrųjų gebėjimų tobulinimas remiantis Vokietijos patirtimi“ finansuojamas iš programos ,,Erasmus+“ suaugusiųjų švietimo sektoriaus 1 pagrindinio veiksmo projekto lėšų, projekto Nr.2019-1-LT01-KA-104-060360. Projekto koordinatorius - Telšių švietimo centras, Konsorciumo nariai: Telšių rajono savivaldybės administracija, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnyba, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Žemaičių muziejus „Alka“, Telšių suaugusiųjų mokykla, Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Telšių socialinių paslaugų centras, Telšių dailės mokykla, asociacija „Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubas“, asociacija „Telšių bičiulių ratas“.

Straipsnio autorė - Loreta Kubilienė, Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą.

/fr/file/87176257528425731128186705705500880142336n1jpg-087176257_528425731128186_705705500880142336_n_1.jpg

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 1 sur 1
  • Portrait de Daiva Grevienė
    Buvo ne tik sveika ir skanu, bet ir įgijome naujų žinių apie sveiką mitybą. Maloniai, betarpiškai bendraujant, bendradarbiaujant bei ragaujant nepastebimai ištirpo penktadienio popietės valandos.... Ačiū.