chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Blog

Kaip mokytis karantino metu?

22/04/2020
par Julija MELNIKOVA
Langue: LT

Ar karantinas yra geriausias laikas mokytis? Įprastas gyvenimas pristabdytas. Jei anksčiau mums vos užtekdavo 24 valandų per parą, dabar laiko yra daugiau nei pakankamai. Teoriškai… Nes praktiškai, net jei jums nereikia organizuoti nuotolinio mokymosi vaikams (mamos žino, kiek laiko ir energijos reikia šiai užduočiai), jūsų smegenys gyvena įvykių kupiną gyvenimą - iškilusioje situacijoje, lemiančioje nemažai iššūkių, pašėlusiai ieško atsakymų į klausimus: Kada baigsis karantinas?  Ar galiu grįžti į darbą? Ar mano įmonė/įstaiga išgyvens? Kas nutiks šalies ekonomikai? ... Galite turėti noro užsisakyti nemokamus internetinius kursus ir vaizdo įrašus, užsiregistruoti internetiniuose seminaruose ir planuoti patobulinti savo įgūdžius karantino metu, tačiau perskaičius naujienas, jums užtenka jėgų tik pagulėti ant sofos ar pažiūrėti filmą.

Tai normalu. Mes visi esame skirtingi  ir skirtingai reaguojame į stresą. Kažkam pasireiškia depresija, kažkam - agresija, kažkam- neigimas ar apatija. Ir tikrai ne visi gali pasiekti dvasinės ramybės išmokę netaisyklingus veiksmažodžius anglų kalba ar perskaitę „Photoshop“ pagrindų vadovėlį.

Taigi, jei pandemijos ir karantino metu norite mokytis, lankyti internetinius kursus ar seminarus, kaip jiems pasiruošti?

Štai keli mano patarimai.

 1. Išsikelkite mokymosi tikslą

Aiškus tikslas padės jums nusiteikti mokymui(si) ir užbaigti karantiną su naujais įgūdžiais (o galbūt ir su nauja paklausia profesija).

Jūs galite užsiimti savęs tobulinimu arba skirti laiko pomėgiams ir karantino laikotarpiu tikrai galite pasistūmėti į priekį tose vietose, kurioms anksčiau trūko laiko:

- perskaityti 10 knygų ir praplėsti savo akiratį,

- išmokti paprastų šnekamųjų frazių užsienio kalba,

- peržiūrėti garsių žmonių biografinius filmus ir sužinoti apie pasaulį daug daugiau, nei žinojote,

- lavinti vokalą ir mokytis dainuoti mėgstamą dainą,

- įvaldyti „Photoshop“ nuotraukoms arba „PowerPoint“, „Prezi“ pristatymams,

- Išmokti filmuoti vaizdo įrašus naudojant išmanųjį telefoną ir juos redaguoti ir pan.

 

 1. Sudarykite tvarkaraštį

Net jei jūs einate į kursą su aiškiu tvarkaraščiu ir terminais, naudinga nustatyti tvarkaraštį. Nuspręskite:

 • kiek pamokų / vaizdo įrašų / teksto puslapių išmoksite kasdien,
 • kokiu laiku jums patogiau mokytis,
 • kiek laiko jūs ketinate skirti mokymuisi kasdien.

Nebūtina nusistatyti griežto tvarkaraščio: ilgą kelią į tikslą galima suskaidyti į mažus žingsnelius ir, pavyzdžiui, per dieną išanalizuoti vieną programos funkciją, išklausyti 30 minučių paskaitos ar parašyti 10 savirefleksijos eilučių.

 

 1. Sekite mokymosi dinamiką

Neskubėkite, judėkite mažais žingsneliais ir atkreipkite dėmesį net į nedidelius pokyčius bei mokymosi rezultatus. Ši technika padės jums įveikti stresą ir nerimą.

Kartokite įprastus veiksmus kiekvieną dieną, kad pagerintumėte naują įgūdį, ir sugalvokite vizualizaciją apie savo sėkmes. Mokymų kalendoriuje galite išbraukti temų/užsiėmimų pavadinimus, užpildyti langelius spalvomis ir pan. Arba leiskite sau suvalgyti šokoladą po sėkmingai įgyto turinio „porcijos“.

 

 1. Pasidalykite tuo, ką išmokote

Susiraskite ką nors, kam galėtumėte papasakoti apie tai, ko išmokote. Galite rašyti įrašus socialiniuose tinkluose su trumpomis išvadomis ir įžvalgomis. Tai padės geriau atsiminti naują medžiagą, taip pat suprasite, kiek, pasirodo, jau žinote.

 

 1. Susiraskite mokymosi partnerį

Galite reguliariai kviesti kolegą, kitą besimokantįjį, draugą ir „atsiskaityti“ už savo veiklos rezultatus. Kaip premiją gaukite komunikacijos, kurios taip trūksta izoliacijos metu.

 

 1. Darykite pertraukas

Norėdami efektyviai planuoti laiką ir padaryti viską, ką planavote dienos metu, darykite trumpas pertraukėles. Galite naudoti „Pomodoro“ techniką: nustatykite laikmatį 25 minutėms ir visą tą laiką dirbkite nesiblaškydami - atlikite vieną užduotį, tuomet padarykite pertrauką 3-5 minutes. Po 4 „pomidorų“ (25 minučių segmentai) padarykite ilgą pertraukėlę (15 minučių).

Tokią tvarką galite nusistatyti patys arba atsisiųskite „FocusToDo“ programą, kurioje galite nusistatyti tikslus ir nustatyti laiką, kurį dirbsite nesiblaškydami.

Svarbu! Per trumpas ir ilgas pertraukėles nelikite prie kompiuterio ir nesižvalgykite po socialinius tinklus. Geriau vaikščioti (bent jau aplink kambarį), padaryti porą pratimų, išgerti stiklinę vandens. Per ilgą pertraukėlę netgi galite išeiti pasivaikščioti (bent jau visai šalia namo).

Atlikite 10–15 minučių mankštos pertraukėles 3-4 kartus per dieną. Norint būti geros formos, nebūtina eiti į sporto salę. Palaikyti gerą formą padės paprasti treniruokliai - pora svarmenų po 2-3 kg, fitbolas. Beje, jūs galite išsiversti be jų. „Youtube“ galite rasti šimtus vaizdo įrašų su įvairių raumenų grupių pratimais, skirtais bet kokiam treniruotės lygiui. Atlikite juos per trumpas pertraukėles, o visą dieną liksite žvalūs ir produktyvūs.

 

 1. Padarykite pietų pertrauką

Nemėginkite pietauti, viena ranka laikydami šaukštą, kita – rašydami elektroninį laišką. Jums būtina turėti tikrąją pietų pertrauką. Šiuo metu geriau atidėti kompiuterį ar išmanųjį telefoną.

Jei laikas leidžia, po pietų trumpai išeikite į lauką ar bent pasivaikščiokite po namus.

 

 1. Naudokite programas nuotoliniam darbui

Yra visas sąrašas programų, leidžiančių efektyviai dirbti nuotoliniu būdu ir bendrauti su kolegomis. Čia yra tik keli iš jų:

‚Slack“ yra gera bendravimo su kolegomis priemonė. Galite užmegzti pokalbius temomis, prisegti failus, paskambinti.

Zoom (arba „Skype“) - puikiai tinka vaizdo skambučiams. Su nuotoliniais darbuotojais galite vesti planavimo susitikimus, diskusijas ir minčių audras.

„Google“ dokumentai - leiskite visiems, turintiems prieigą, taisyti ir taisyti dokumentus tuo pačiu metu. Yra būdas komentuoti.

„Google“ diskas. Dokumentų saugojimo debesyje sprendimas. Lengvai tvarkykite failus naudodami aplankus. Galite bendrinti failus su visa komanda.

„Trello“ (ir panašios programos) yra priemonė užduotims (sau ir kolegoms) nustatyti ir jų įgyvendinimui stebėti.

Linkiu ramybės ir sėkmingo pokyčių priėmimo. Tegul mus supančio pasaulio iššūkis padaro mus išmintingesnius ir lankstesnius.

 

Dr. Julija Melnikova

"Epale" ambasadorė Klaipėdos regione

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 3 sur 3
 • Portrait de Aušrinė Česnulienė
  Julija, ačiū už praktinius patarimus. Man jie pravers ne tik karantino metu, bet ir vėliau, kai gyvenimas grįš į senas vėžes. Supratau, kad darbas iš namų - ne man :) Vis mintys kažkur kitur nuklysta, pastebėjau, kad esu labiau išsiblaškiusi, namuose esu mažiau susikoncentravusi, darbe užduotis atlieku našiau, greičiau. Turbūt mane taip namų aplinka veikia - nedarbingai :) 

 • Portrait de Rita Vargalytė
  Dėkoju Julija, už naudingus patarimus kaip reikėtų mokytis karantino metu. Mane karantinas užliejo tarsi šaltas dušas, atsidūriau situacijoje, kuriai visai nesiruošiau. Didžiąją dalį veiklų ir paslaugų prireikė perkelti į virtualią erdvę išaiškėjo silpnosios vietos, kurias teko skubai koreguoti ir tobulinti. Tad koronovirusas tapo ne tik iššūkiu, bet ir proga pamatyti, koks yra mano skaitmeninio raštingumo lygis. Teko pildyti pastebėtas skaitmeninių įgūdžių spragas, o kai ko pradėti mokytis nuo nulio. Mokymosi tikslas buvo aiškus... Turbūt pritarsite, kad kiekvienas užbaigsime karantiną su naujais skaitmeniniais įgūdžiais.  
 • Portrait de Edita Dumbliauskienė
  Dėkoju Julija už praktinius patarimus. Iš ties, šis laikotarpis pilnas iššūkių, bet visa tai palaipsniui praeis. O turint laisvo laiko ir  noro,  yra platformų (Coursera, edx, Udemy) kurios siūlo kursus ar netgi programas su skaitmeniniu turiniu. Išklausius tokius kursus galima gauti netgi diplomus, tik tiesa už juos reikės mokėti. Bet sritys išties yra plačios: meno, verslo ir vadybos, informacinių technologijų, turinio kūrimo, socialinių ir psichologijos. Pasirinkimas tikrai didelis,tiems kam anglų kalba nėra iššūkis. Kai kurios platformos, pvz. Udemy  leidžia Jūsų įgytą sertifikatą tiesiogiai patalpinti į asmeninę LinkedIn paskyrą, prie jau esamų kompetencijų.
   Telieka tik išsirinkti,kokias naujas kompetencijas ugdysite.