chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Espace actualités

Piedalīsimies akcijā "Zemes stunda" un noderīgi padomi aktivitātēm ārkārtējās situācijas laikā

27/03/2020
par Anita Apine
Langue: LV

Sestdien, 28.martā, aicinām piedalīties akcijā “Zemes stunda”, apliecinot to ar simbolisku gaismas izslēgšanu plkst. 20.30-21.30

Laikā, kad īpaši bieži meklējam patvērumu dabā, dalība Zemes stundā ir iespēja dabai pateikties. Akcija “Zemes stunda” vērš uzmanību vides problēmām, kā rezultātā tiek nodarīts neatgriezenisks kaitējums dabas daudzveidībai, veselīgas sabiedrības pamatam. Taču jo īpaši Covid-19 izraisītās sociālās distancēšanās un pašizolācijas laikā Zemes stundu iespējams gaidīt un pavadīt, izmantojot kādu no organizācijas Pasaules Dabas Fonds sagatavotajiem desmit ieteikumiem.

 

1. Izslēdz gaismu Zemes stundā!
28. martā plkst. 20.30 vienu stundu pavadi sveču gaismā, lai simboliski paustu nostāju par dabas daudzveidības saglabāšanu un aizvien pieaugošām citu vides jautājumu aktualitātēm! Zemes stunda var būt laiks individuālām pārdomām un sarunām ģimenes lokā. Noklausies dziesmu World On Our Shoulders a capella grupas Latvian Voices un draugu koru izpildījumā, pievieno savu balsi planētai un iestājies par dabu, parakstoties ej.uz/balssplanetai! Dalies ar savu Zemes stundu sociālajos tīklos!

2. Dodies dabā atbildīgi!
Pastaigas svaigā gaisā var uzlabot gan fizisko, gan garīgo pašsajūtu. Daba mostas, un šis ir īstais brīdis, lai izpētītu tuvējo apkārtni vai dotos pārgājienā citviet. Dabas aizsardzības pārvalde iesaka izvēlēties mazāk populārus apskates objektus. Kopā acinām būt atbildīgiem pret līdzcilvēkiem un dabu! Ņem līdzi arī maisu, velc cimdus un pacel atkritumus! Atceries – dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!

3. Iedvesmojies, neizejot no mājas!
Pagatavo tēju, iekārtojies ērtā krēslā un piedzīvo mūsu planētas dabisko skaistumu iespaidīgajās Netflix dokumentālajās sērijās Our Planet, kas tapušas sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu (WWF) un vēsta par klimata pārmaiņu sekām. Baudi krāšņus dabas skatus arī sērijās Night On Earth un Planet Earth vai iegrimsti sen kārotas grāmatas pasaulē.

4. Sarīko spēļu turnīru!
Noslauki putekļus no iecienītākajām galda spēlēm vai spēlē tās internetā, piemēram, pdf.lv sadaļā “Testi & spēles”. Laiks improvizēt – īpaši bērniem patīk izdomāt, gatavot vai zīmēt spēles. Pavadi dienu draudzīgā konkurencē ar saviem mīļajiem!

5. Atbrīvo laimes hormonus!
Atskaņo savu iecienītāko podkāstu, audiogrāmatu vai plejlisti. Izmanto laiku, lai ievērotu ilgtspējīgāku un veselīgāku dzīvesveidu – dodies pastaigā, skrien un izmēģini vingrojumus, kas tev sagādā prieku! Sportam smelies idejas internetā, izmēģini tiešsaistē piedāvātās sporta nodarbības!

6. Iestādi augus!
Garšaugu audzēšanai uz virtuves palodzes ir vairāki ieguvumi – zaļumi ir vienmēr svaigi un tie atsvaidzina arī interjeru. Veic pavasara darbus piemājas košumaugu dārziņā!

7. Ceļo un apmeklē muzejus virtuāli!
Laiks izmantot virtuālās tūres pasaules populārāko muzeju ekspozīcijām un izstādēm, kuru labs apkopojums atrodams, piemēram, vietnē washingtonpost.com/travel, un iepazīt arī pašmāju kultūras notikumus (izstādes, grāmatas, koncertus) galvaspilsētas #Ēkultūra piedāvājumā.

8. Vēro pavasara vēstnešus – putnus!
Durbes jūras ērgļu ligzdā 12. martā tika novērota pirmā ola, ko šobrīd cītīgi pieskata ērgļu pāris Milda un Raimis. Ielūkojies šo reto putnu ikdienā dabasdati.lv un, iespējams, arī tu sajutīsi koku galotņu vēja brāzmas vai apmeklē savai mājvietai tuvāko putnu vērošanas vietu (meklē to birdingplaces.eu)!

9. Gatavo un sniedz priekšmetiem otru elpu!
Iegūsti jaunas prasmes – pagatavo kopšanas un tīrīšanas līdzekļus, piešķir otru elpu kādam priekšmetam! Ziedo nevajadzīgās lietas! Iedvesmojies Zero Waste Latvija Facebook diskusijās!

10. Vakariņo sveču gaismā!
Īstais laiks, lai iemācītos pagatavot kādu īpašu, dabai draudzīgu recepti. Izmēģini jaunu veģetāru ēdienu no vegus.lv, esi radošs un pagatavo gardu maltīti no ēdienu atlikumiem – apmeklē zalabriviba.lv sadaļu “Ar cieņu par pārtiku”! Ilgtspējīgu jūras velšu ēdienu gatavošanai izmanto Pasaules Dabas Fonda Zivju gidu (meklē to pdf.lv sadaļā “Zivis”).

 

Par Zemes stundu

Pēdējā desmitgadē Zemes stunda ir iedvesmojusi pasaules līdzdalību vitālās dabas, klimata un vides iniciatīvās, veicinot rīcību un izmaiņas politikā un sabiedrības izpratnē. Šī kustība, piemēram, ir palīdzējusi izveidot 3,5 miljonus hektāru lielu jūras aizsargājamo teritoriju Argentīnā, 2700 hektāru Zemes stundai veltītu mežu Ugandā un palīdzējusi pieņemt jaunus tiesību aktus jūru un mežu aizsardzībai Krievijā. Pagājušajā gadā WWF-Ekvadora izvirzīja likumu, kas aizliedz galvaspilsētā izmantot plastmasas maisiņus, citus vienreizlietojamus plastmasas un putuplasta izstrādājumus, bet WWF-Indonēzija uzsāka 20 000 mangrovju stādīšanas iniciatīvu 13 pilsētās.

 

Par Pasaules Dabas Fondu

Pasaules Dabas Fonds ir WWF asociētais partneris Latvijā. WWF ir viena no pasaules lielākajām un respektētākajām neatkarīgajām aizsardzības organizācijām ar globālu tīklu vairāk nekā 100 valstīs un vairāk nekā 5 miljoniem atbalstītāju pasaulē. WWF misija ir dabiskās vides degradācijas apturēšana un nākotnes veidošana, kurā cilvēki dzīvo harmonijā ar dabu, saglabājot bioloģisko daudzveidību, nodrošinot atjaunojamo dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu, veicinot piesārņojuma un izšķērdīga patēriņa samazināšanu. Apmeklējiet vietni pdf.lv, lai uzzinātu par jaunākajiem dabas un vides aizsardzības notikumiem.

Ja ar Zemes stundas aktivitātēm vēlies dalīties sociālajos tīklos, aicinām izmantot mirkļbirkas #balssplanētai #zemesstunda2020 #connect2earth 

 

Avots: valmiera.lv.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 2 sur 2
  • Portrait de Elizabete Skricka
    Pati katru gadu piedalos akcijā "zemes stunda", kuras laikā izslēdzu gaismu noteiktajā laikā. Par šiem 10 ieteikumiem gan nebiju lasījusi, taču izrādās ka dažus no tiem esmu ievērojusi. Piemēram, audzēju dažādus zaļumus uz palodzes, dodos dabā atbildīgi un veidoju spēļu vakarus ar ģimeni, kā arī vel dažas lietas. Manuprāt, tas un vel citas lietas ir dabai draudzīgi un mūsdienu sabiedrībā svarīgi faktori, kas būtu jāievēro vai vismaz jācenšās ievērot, lai mūsu zemi padarītu kaut nedaudz labāku un tīrāku. Iesaku ikvienam arī ikdienā darīt labu gan sev, gan līdzcilvēkiem, gan zemei.
  • Portrait de Linda Neimane
    Zemesstunda iedvesmo - kopā un katrs atsevišķi varam panākt daudz!
    Tas tiešām ir laiks apstāties un pateikties dabai par to, kas mums ir un arī aktīvi katram iesaistīties ar kādu labu darbu no sevis!
    Un tajā pat laikā, tā varbūt arī ieklausīšanās sevī, savās izjūtās un domās, vienkārši pārdomāt un rast atbildes, uzklausīt otru, veltot laiku, savā ziņā labo darbu un gaišo domu īstenošana katram sevī!