chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Mikrokredity? Zoznámte sa, prosím!

Langue: SK
Document available also in: CS

Posté par Monika Drinkova

Technológie a starnutie populácie budú v blízkej budúcnosti čoraz viac ovplyvňovať pracovný a vzdelávací trh. Oba tieto trendy budú mať za následok väčšiu diferenciáciu vzdelávacej ponuky a dôraz na celoživotné vzdelávanie. Pre dospelých učiacich sa je flexibilita základnou otázkou pri voľbe kurzu/štúdia. Chcú, aby kurzy zodpovedali ich životným a pracovným plánom a možnostiam. Potrebujú otvorenejšie, modulárne a uznateľné kurzy so špecifickým spektrom služieb (moduly, špecifický obsah, možnosti doučovania, priebežné hodnotenie, certifikácia, personalizácia).

Jedným z výrazných aktuálnych trendov smerujúcich k zabezpečeniu vysokej flexibility vzdelávacej ponuky sú tzv. mikrokredity (angl. micro-credentials, micro-certifications, mini-degrees, nano-degrees, odznaky a pod.). Sú možnosťou, ako preukázať, že študujúci získal špecifické zručnosti.

Mikrokredity sú osvedčenia certifikáty, ktoré získavajú účastníci kurzov, ktoré sú určitou skrátenou alebo upravenou verziou bežných kurzov, predmetov či študijných odborov. Niektoré z týchto kurzov sú realizované online, niektoré prebiehajú v prezenčnej forme. Pre získanie mikrokreditov je zvyčajne potrebné splniť určitý počet úloh, zúčastniť sa seminárov, prezentovať vlastné portfólio dokladujúce prácu na konkrétnom projekte, úspešne prejsť testami, zúčastniť sa konferencie či prezentovať verejne svoje znalosti, zručnosti a pod. Získanie mikrokreditov môže trvať rôzne dlho - od štyroch týždňov až napríklad celý rok podľa náročnosti kompetencií, ktoré majú byť v kurze rozvinuté.

Mikrokredity možno získať napr. na webových portáloch openbadges.org, educase.edu, edX.org, generalasseb.ly, davincicoders.com, udacity.com. V Českej republike sú zatiaľ známejšie len digitálne odznaky (badges) vďaka portálu veriod.cz.

Zaujímavým príkladom zo zahraničia môžu byť kurzy s označením MicroMasters, ktoré realizuje portál zamerané na mooc kurzy edX.org.

Na účasť v týchto kurzoch edX.org láka takto:

  • Vyberte si svoj program MicroMasters od prestížnych univerzít a odštartujte špičkovú kariéru. Vyberte si ten program, ktorý je pre vás najlepší.
  • Naučte sa veľké veci vlastným tempom. Dokončite každý kurz, kedykoľvek a kdekoľvek si vyberiete - naše kurzy sú maximálne flexibilné!
  • Získajte uznávaný certifikát, vďaka ktorému preukážete, že ste získali kritické vedomosti a zručnosti a vyniknete vo svojom odbore.
  • Využite MicroMasters pri štúdiu na vysokej škole. Študujte na vysokej škole, ktorá prijíma certifikát MicroMasters. Požiadajte o uznanie certifikátu, urýchli získanie vášho titulu.

V ponuke kurzov je napr. program MicroMasters Robotics. Tento program zahŕňa štyri šesťtýždňové mooc kurzy, ktoré je možné absolvovať jednotlivo alebo pre získanie certifikátu MicroMasters postupne všetky:

  • Robotics: Kinematics and Mathematical Foundations
  • Robotics: Vision Intelligence and Machine Learning
  • Robotics: Dynamics and Control
  • Robotics: Locomotion Engineering

Kurzy sú náročné a na vysokej odbornej úrovni. Ich cieľom nie je suplovať či nahrádzať inžinierske vysokoškolské vzdelanie, ale naopak, dodať účastníkom navyše špecificky zamerané a čo najaktuálnejšie odborné kompetencie z oblasti robotiky.

V Českej republike zatiaľ podobná ponuka chýba, potenciál je však obrovský. Dúfam, že tento článok prispeje k väčšej informovanosti vzdelávacích inštitúcií o fenoméne mikrokreditov a odštartuje nejakú zaujímavú ponuku študijných možností s premysleným systémom mikrocertifikácií aj u nás. A ešte poznámka na záver: V diskusiách na tému mikrokreditov sa často objavuje pripomienka, že mikrokredity náš systém formálneho vzdelávania nepozná. Podľa môjho názoru ale záleží len na tom, či mikrokredity vezme do úvahy zamestnávateľ. Keď bude firma zameraná na robotiku vyberať medzi dvoma odborníkmi, ktorí obaja budú mať porovnateľné inžinierske vzdelanie a jeden bude mať navyše MicroMasters Robotics, koho si vyberie?

Autorka: Lucie Rohlíková odborná asistentka FPE ZČU, konateľka Edutip

Pôvodný zdroj: Andragogika v praxi. Odborný čtvrtetník pro vzdělávání a rozvoj dospělých 17/2018 Praha: AIVD ČR, 2018

 

Auteur(s) de la ressource: 
Lucie Rohlíková
Date de publication:
Dimanche, 2 Février, 2020
Langue du document
Type de ressource: 
Articles
Pays:
Étiquettes:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn