chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Blog

W obiektywie EPALE: Umiejętności cyfrowe jako sposób na dostęp do edukacji

26/03/2020
par Malgorzata Dybala
Langue: PL
Document available also in: EN IT EL RO HR DE NL ET LV HU ES

EPALE Digital Skills

  

W obiektywie EPALE: w drugim kwartale 2020 koncentrujemy się na umiejętnościach cyfrowych, które umożliwiają dostęp do edukacji.

     

Społeczeństwa są coraz bardziej ze sobą powiązane. Wszechobecność cyfryzacji wpływa na sposób, w jaki ludzie uzyskują dostęp do usług, jak żyją, pracują I jak przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa. Potrzeba rozwoju lepszej edukacji cyfrowej jest ściśle związana z aktywnym uczestnictwem w społeczeństwie. Aby funkcjonować na obecnym rynku, ludzie potrzebują umiejętności informatycznych: zarówno podstawowych, jak i tych związanych z pracą oraz motywacji do radzenia sobie ze zmianami i uczenia się przez całe życie.

Uczenie się przez całe życie, które staje się coraz bardziej dostępne w Internecie, jest niezbędne zarówno dla pracowników o niskich kwalifikacjach, jak i dla tych, którzy szukają możliwości ciągłego doskonalenia zawodowego.

Wiele platform zapewnia różne narzędzia edukacyjne. Jednak zarówno osoby uczące się, jak i instytucje edukacyjne nadal napotykają na bariery w dostępie do oprogramowania ze względu na brak odpowiednich umiejętności informatycznych.

Co więcej, ta wiedza jest coraz ważniejsza dla zapewnienia dostępu do podstawowych usług w sytuacjach kryzysowych, takich jak ta, z którą mamy obecnie do czynienia w przypadku wybuchu epidemii wirusa Coronavirus Covid-19.

Zatem, jakie umiejętności cyfrowe będą niezbędne w nadchodzących latach? W jaki sposób edukatorzy powinni rozwijać niezbędną wiedzę i metody, aby skutecznie wspierać uczących się zarówno w czasie pandemii, jak transformacji technologicznej? W jaki sposób organizatorzy szkoleń mogą modyfikować lub wzbogacać swoje CV, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na cyfrowe know-how?

     

Weź udział w debacie i podziel się swoją wiedzą fachową.

Czy byłeś lub jesteś obecnie zaangażowany w ciekawe projekty dotyczące umiejętności cyfrowych?

Podziel się swoją wiedzą i perspektywą ze społecznością EPALE!

 

21 maja 2020 r. będziesz mieć również możliwość przyłączenia się do naszej internetowej dyskusji na temat umiejętności cyfrowych, które dają dostęp do nowych rowiązań edukacyjnych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Affichage 1 - 1 sur 1
 • Portrait de Peter Mazohl
  Currently we run an Adult Education course dealing with digital photography. Due to the current situation in Europe we had to switch from Blended Learning to pure Distance Learning. First of all, we had to select an appropriate tool for the video conferencing. We decided for ZOOM for two reasons:
  • We own a license
  • The quality (all over) with up to 30 - 40 participants is OK (compared with other tools).
  The obstacle we found was the missing competence to join the lessons (for the first time). Even if Skype conferencing is popular many participants needed special assistance (for example by phone calls). Now we have solved the problems and continue with our course - people are online following the sessions, we can discuss and do the necessary knowledge exchange.
  Next time I'll report from the ERASMUS+ DISK Project (https://www.disk-project.eu/). In the frame of this project a course unit will be developed to give people the chance to use learning opportunities offered in the web (this means MOOCs as well as webinars or similar options).