chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Globálne vzdelávanie

Langue: SK

Posté par Marta JENDEKOVA

Portál globalnevzdelavanie.sk funguje už niekoľko rokov. V roku 2019 prešiel zmenami a v dnešnej podobe obsahuje kategíe ako

Analýzy štúdie dokumenty, Články, Knižnica, Tréning, Učebné plány, Verejné podujatia, Videá a iný multimediálny obsah, Vzdelávacie programy a Zdroje informácií. Nie sú primárne určené pre svet vzdelávania dospelých, ale učitelia na rôznych stupňoch školstva i lektori ďalšieho vzdelávania tu nájdu inšpirácie.

Mottom webu je tvrdenie, že "Globálne vzdelávanie otvára myseľ a oči ľudí voči komplexnej realite sveta a prebúdza potrebu prispieť k väčšej spravodlivosti, rovnosti, udržateľného a dôstojného spôsobu života pre všetkých."

Čo je globálne vzdelávanie? Na jednej strane je to prístup k vzdelávaniu, ktorý v učení (sa) zdôrazňuje globálny kontext, porozumenie globálnym témam a súvislostiam. Na strane druhej je to však aj samotný spôsob, akým (sa) učíme, akým nadobúdame a odovzdávame poznanie, akým spôsobom kriticky analyzujeme a reflektujeme dnešný svet a našu rolu v ňom. Od nášho bezprostredného okolia, po planétu ako celok.

Nejde tak primárne o globálne v zmysle “svetové”, hoci sa zaoberá aj témami, ako je zmena klímy či svetový obchod – a tie nepoznajú hranice štátov či dokonca kontinentov. Je to zároveň aj globálne ako čosi “celkové” či “celostné”.

Tematickú strechu globálneho vzdelávania tvorí koncept trvalo udržateľného rozvoja, ktorý sa dá rozdeliť do troch rovnocenných, navzájom prepojených a previazaných pilierov na všetkých úrovniach, od lokálnej po globálnu. Tieto tri piliere v zjednodušenej podobe tematizujúcich vzťahy naprieč planétou: ekonomický, sociálny, ekologický.

Koncept trvalo udržateľného rozvoja vychádza z tézy, že na Zemi, obrazne povedané, všetko so všetkým súvisí a zároveň, že tento vzťah je nie vždy vyvážený. Stav oceánov má čosi do činenia s hladom, naše energetické potreby s klimatickou zmenou a tá zas s odolnosťou našich miest, či potravinovou bezpečnosťou. A napríklad rovnosť žien a mužov súvisí s dôstojnou prácou a chudobou. A tak všetko navzájom.
 

Auteur(s) de la ressource: 
Človek v ohrození, PDCS, CEEV Živica, Pedagogická fakulta UMB v Banskej Bystrici
Date de publication:
Vendredi, 1 Mars, 2019
Type de ressource: 
Ressources éducatives libres
Pays:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn