chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

Ressource

Kalkulačka ekologickej stopy

Langue: SK
Document available also in: EN ET SL PL HU

Posté par Peter Maľa

Osobná kalkulačka ekologickej stopy vyvinutá globálnou sieťou Footprint Network je založená na údajoch z National Footprint Accounts, ktoré sú určené pre vybrané krajiny. Ekologická stopa jednotlivca sa dá priradiť rôznym kategóriám konečného použitia (jedlo, prístrešie, mobilita, tovar a služby) a typom pôdy (les, poľnohospodárska pôda, pastviny,...). Výsledkom je matica, ktorá používa profil priemernej spotreby v krajine na distribúciu ekologickej stopy do týchto rôznych kategórií.

Osobná kalkulačka kladie otázky, ktoré zvyšujú alebo znižujú úrovne častí tejto matice v porovnaní s priemerným správaním v jednotlivých štátoch. Ak napríklad osoba uvedie, že konzumuje dvakrát toľko hovädzieho mäsa, ako je celoštátny priemer, jej „hovädzia“ stopa sa zdvojnásobí, čo sa odrazí v prepočítanom skóre celkovej stopy. Podobne, ak niekto konzumuje len veľmi málo hovädzieho mäsa, dosiahne len zlomok priemernej celoštátnej hodnoty v tejto oblasti, čo sa prejaví v menšej celkovej stope.

Kalkulačka je momentálne k dispozícii v čínštine, angličtine, francúzštine, nemčine, hindčine, taliančine, portugalčine a španielčine. Pri vytváraní kalkulačiek špecifických pre jednotlivé krajiny, spolupracuje spoločnosť Global Footprint Network pri zhromažďovaní regionálnych údajov o spotrebe zdrojov s miestnymi partnermi.

Auteur(s) de la ressource: 
Global Footprint Network
Date de publication:
Mardi, 4 Février, 2020
Langue du document
Type de ressource: 
Ressources éducatives libres
Étiquettes:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn