chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Blog

Erasmus+ czyli Nowa Jakość Mobilności

09/10/2019
par Magdalena Bardzik
Langue: PL

O projekcie

Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie kształci w branży lotniczej, mechanicznej i fryzjerskiej. Szkoła znajduje się na terenie funkcjonowania „Doliny Lotniczej” czyli stowarzyszenia przedsiębiorstw przemysłu lotniczego. Od kilkunastu lat realizowane są w szkole projekty mobilnościowe w obszarze kształcenia zawodowego. Ostatni projekt „Mobilność edukacyjna inwestycją w sukces zawodowy” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowany w latach: 2017-2019, zakładał udział 56 uczniów w praktykach zawodowych oraz 10 nauczycieli w praktykach typu JobShadowing. Zadania projektowe były realizowane w Walencji, Lizbonie i Berlinie.

    

Nowe spojrzenie na zarządzanie jakością

ZSM Rzeszów ma wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów mobilnościowych. Zasadą w polskich placówkach  oświatowych jest to, że realizacją zadań projektowych zajmuję się wąska grupa osób, na barkach której ciążą wszystkie obowiązki. Przy realizacji tego projektu ZSM Rzeszów wprowadził drobną ale jakże znaczącą z punktu widzenia jakości projektu zmianę.

    

/fr/file/16-05-20181-2jpg16-05-2018_1-2.jpg

   

Obowiązki projektowe zostały dokładnie określone, podzielone na obszary. Do każdego obszaru została wyznaczona osoba odpowiedzialna. Sporządzono szczegółowy harmonogram działań. Wyodrębniono następujące obszary:

- rekrutacja uczestników

- programy praktyk/uznawalność osiągnięć

- przygotowania uczestników

- logistyka podróży

- ubezpieczenie uczestników

- promocja projektu i upowszechnianie rezultatów

- obsługa finansowa

- walidacja osiągnięć

- ewaluacja

     

    

Mobilności a Strategia Umiędzynarodowienia szkoły

Inną ciekawą innowacją jest realizacja przez szkołę Strategii Umiędzynarodowienia. Projekty mobilnościowe są  tylko jednym z elementów tej Strategii. Obowiązek działań umiędzynaradawiających spoczywa na wszystkich nauczycielach szkoły. Efekty działań są monitorowane w okresach półrocznych. Każdy nauczyciel dostarcza kartę monitoringu zawierającą informację o działaniu i sposób jego udokumentowania. Ciekawym działaniem łączącym mobilności ze Strategią była organizacja Dnia Iberyjskiego. Z okazji Dnia Wiosny młodzież szkolna zebrała się w auli szkolnej. Zorganizowano konkursy, pokazy, zabawy, podczas których młodzież poznawała tradycje, kulturę, zwyczaje Portugalii i Hiszpanii. Zaprezentowano też jakby „przy okazji” rezultaty udziały młodzieży w programie Erasmus+.

     

/fr/file/18-02-20192-1jpg18-02-2019_2-1.jpg

Kompetencje uczestników – Dolina Lotnicza

Głównym celem projektu jest podwyższenie kwalifikacji zawodowych ich uczestników. Opracowano program praktyk oddzielnie dla każdej branży z uwzględnieniem procedury ECVET. Zawarto w nich zadania zawodowe, efekty uczenia się, metody oceny oraz wskazano osoby oceniające czy efekty zostały osiągnięte. Dla każdego uczestnika przygotowano Indywidualną Kartę Oceny Praktykanta, a także Indywidualny Wykaz Osiągnięć. Na podstawie tych dokumentów dokonano walidacji projektu. Rezultaty uczestników projektu zostały upowszechnione wśród potencjalnych pracodawców, czy przedsiębiorstw przemysłu Lotniczego zrzeszonych w Dolinie Lotniczej. Odbyło się to między innymi podczas eventu „Wystartuj z nami”, którego ZSM Rzeszów jest współorganizatorem. Ta cykliczna już impreza polega na tym, że kilkanaście firm prowadzi w budynku szkoły rozmowy  kwalifikacyjne z potencjalnymi kandydatami do pracy (głównie absolwentami i uczniami szkoły).

     

Wartość dodana projektu

Opisane powyżej działania, prowadzone od kilku są przyczyną pozytywnych zmian w szkole. Wzrosła atrakcyjność szkoły na lokalnym rynku edukacyjnym. Liczba kandydatów do szkoły dwukrotnie przewyższa ilość miejsc. Zdawalność egzaminów maturalnych wynosi ok. 95% co plasuje szkołę w czołówce szkół średnich zawodowych na Podkarpaciu. Także zdawalność egzaminów z kwalifikacji zawodowych jest imponująca. Zdarzają się sesje egzaminacyjne, w których z poszczególnych egzaminów wynik pozytywny uzyskuję 100% zdających.

  

Autorzy:

Andrzej Kulasa

Magdalena Bardzik

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn