chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Plateforme électronique pour l'éducation et la formation des adultes en Europe

 
 

Blog

Pasirengimas naujai suaugusiųjų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymo kokybei Norvegijoje ir Švedijoje

25/06/2019
par Romutė Koncevičienė
Langue: LT

Marijampolės suaugusiųjų mokymo centras gavo dotaciją projektui „Suaugusiųjų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymas: kaip palengvinti nuteistųjų mokymąsi“ (2019-1-LT01-KA104-060305) pagal Erasmus+“ Pasirengimas naujai suaugusiųjų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymo kokybei“ Norvegijoje ir Švedijoje programą, kurios pagrindinis veiksmas – asmenų mobilumas mokymosi tikslais.

Projektas bus vykdomas 24 mėnesius (nuo 2019 m. birželio 1 d.  iki 2021 m. gegužės 31 d.). Tai atvers naujas galimybes centro mokytojams kelti kvalifikaciją ir tobulinti profesinius įgūdžius užsienio šalyse, taip pat įgyti centrui taip trūkstamos tarptautinio bendradarbiavimo, tarpkultūrinio komunikavimo ir bendrų projektų vykdymo su užsienio šalimis patirties. Tikimasi, jog projekto veiklos inicijuos pokyčius centre, sudarys sąlygas keistis patiems mokytojams bei tobulinti suaugusiųjų (įskaitant nuteistuosius) mokymo(si) procesą.

/en/file/123png-5123.png

Kur vyks mobilumo veiklos? Išstudijavus Europos šalių suaugusiųjų ir nuteistųjų mokymo gerąją praktiką, buvo nutarta Lietuvos patirtį papildyti Norvegijos ir Švedijos patirtimi. Norvegija ir Švedija turi ryškių pasiekimų šioje srityje ir yra bene daugiausiai investavusios į Lietuvos bausmių vykdymo sistemą ir nuteistųjų mokymo(si) tobulinimą. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos mokymo centras glaudžiai bendradarbiauja su Norvegijos pataisos tarnybų pareigūnų akademija (KRUS) ir Švedijos Karalystės bausmių vykdymo sistemos įstaigomis. 2009-2014 m. jie drauge įgyvendino projektą „Įkalinimo įstaigų personalo kompetencijų stiprinimas, skiriant daugiau dėmesio įkalintų asmenų mokymui“. Aktyvios šių šalių veiklos Lietuvoje padėjo apsispręsti pasirenkant šalis mobilumo vizitams, kuriuose suaugusiųjų mokytojai galėtų mokytis ir perimti gerąją jų patirtį.

Kodėl pasirinkta socialinių ir emocinių kompetencijų tobulinimo sritis? Centre mokosi suaugę asmenys, anksčiau iškritę iš nuosekliojo mokymosi sistemos, bet dabar, po trumpesnio, ar ilgesnio nesimokymo laikotarpio, yra sugrįžę atgal. Nuolat vykdoma situacijos analizė rodo, kad šie asmenys dažnai stokoja gebėjimo mokytis, komunikavimo, pažinimo, t. y. socialinių ir emocinių kompetencijų. Šių kompetencijų stoka trukdo pažinti save kaip besimokantįjį, valdyti savo emocijas, išsikelti teigiamus tikslus ir jų siekti, kurti ir palaikyti pozityvius tarpusavio santykius ir priimti atsakingus sprendimus. Dėl šių priežasčių mokiniai sunkiai įsitraukia į mokymąsi, turi silpną motyvaciją, negeba apdoroti mokomosios medžiagos, todėl dažnai palieka mokymosi procesą dar jam neįpusėjus (ypač tai akivaizdu nuteistųjų mokymo(si) procese). Vėliau tai tampa kliūtimi jiems spręsti kasdienines problemas, integruotis į darbo rinką ir reintegruotis į visuomenę. Dėl šių neišspręstų problemų  sunku tikėtis efektyvesnio suaugusiųjų švietimo, mažesnio nusikalstamumo ir didesnio visuomenės saugumo Lietuvoje.

Nuo ko ketiname pradėti? Mokymo(si) situacijoje mokiniai nėra atskirti nuo mokytojo. Vadinasi, pirmiausia reikalinga ypatinga suaugusiųjų mokytojų parengtis. Suaugusiųjų mokytojams reikalingos ne tik dalykinės, andragoginės, specialios psichologinės žinios, bet ir išplėtotos socialinės ir emocinės kompetencijos, kurios leistų geriau pažinti save ir mokinius, užmegzti ir palaikyti asmeninius ryšius, didinti besimokančiųjų motyvaciją, pa(si)rinkti konkrečioje situacijoje tinkamiausius mokymo(si) metodus, būdus, formas ir strategijas. Šias kompetencijas mokytojai plėtos kvalifikacijos tobulinimo kursuose Norvegijos ir Švedijos suaugusiųjų švietimo institucijose. Į mokymus, kurių trukmė po 4 dienas, vyks dvi grupės mokytojų (po 8 asmenis į kiekvieną šalį). 

 Kokių rezultatų ir poveikio tikimės? Norvegijoje ir Švedijoje įgytos žinios ir suformuoti įgūdžiai padės suaugusiųjų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymo didaktikas papildyti naujomis strategijomis ir metodais. Tikimės „atrasti“ ir „išgryninti“ pačius efektyviausius metodus ir juos išbandyti konkrečioje aplinkoje. Grįžtamojo ryšio pagalba gautus rezultatus ketiname panaudoti naujų mokymo(si) strategijų tobulinimui. Intelektualinis projekto produktas yra metodinių rekomendacijų  „Nuteistųjų socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymas“ sukūrimas. Šias rekomendacijas ketiname taikyti įvairiose veiklose: per dalykų pamokas, užklasinėje ir klasės auklėtojo veikloje, neformaliajame švietime ir pan. Savo patirtimi ketiname pasidalinti su Lietuvos ir užsienio šalių suaugusiųjų švietėjų bendruomene.

Taigi tikimės, jog projekto mobilumo veiklos padės suformuoti naują požiūrį į suaugusiųjų socialinio ir emocinio ugdymo svarbą, įgyta ir adaptuota patirtis sudarys sąlygas centre dirbantiems mokytojams ir čia besimokantiems suaugusiems (įskaitant ir nuteistuosius) tobulinti ir naudoti šiuos gebėjimus. Tai gali padėti grįžusiems į mokymąsi suaugusiems patirti sėkmę mokymosi procese ir gyvenime, kurti darnesnius tarpusavio santykius bendruomenėse ir stiprinti atsakingą elgesį visuomenėje. 

Tinklaraščio autorė – andragogė, konsultantė Romutė Koncevičienė, Marijampolės suaugusiųjų mokymo centro biologijos mokytoja metodininkė, Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centro metodininkė, Edukologijos magistrė (andragogikos magistrantūros studijų programa). Suaugusiųjų švietimo srityje dirba nuo 1989 m. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) valdybos narė, LSŠA Marijampolės skyriaus pirmininkė.

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn